אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה בעתירת הנבחנים בחשבונאות פיננסית: רק 4 שאלות ייחשבו צילום: אריאל בשור

פשרה בעתירת הנבחנים בחשבונאות פיננסית: רק 4 שאלות ייחשבו

סטודנטים לראיית חשבון שנאסר עליהם לצאת לשירותים בעת הבחינה בשל חשש להעתקה עתרו לבית המשפט, שהציע מתווה פשרה

30.04.2015, 14:21 | ענת רואה

בדיון שהתקיים הבוקר בעתירה נגד מועצת רואי החשבון, קבע השופט דוד מינץ מבית המשפט המחוזי בירושלים כי הבחינה האחרונה שנערכה תיבדק בשתי דרכי החישוב: או שהציון יקבע כשמובאות בחשבון כל חמש שאלות הבחינה, או שיובא בחשבון חלק ב' של הבחינה הכולל 3 שאלות ואחת משתי השאלות שהופיעו בחלק א' של הבחינה, על פי הציון הגבוה מביניהן.

קראו עוד בכלכליסט

החלטה זו הינה פשרה אותה הציע השופט מינץ לצדדים ובתחילה זכתה להתנגדות של מועצת רואי החשבון ושל ועד הבחינות מטעם המועצה, אך בהמשך הם שינו את דעתם והסכימו לה. במענה לעתירה הציעה המועצה להתעלם משאלה 2 בבחינה, אך הסטודנטים התנגדו לדרך חישוב זו.

סטודנטים (למצולמים אין קשר לכתבה) סטודנטים (למצולמים אין קשר לכתבה) סטודנטים (למצולמים אין קשר לכתבה)

השופט אמר בדיון כי אין בכוונת בית המשפט להתערב בעצם ההחלטה על איסור היציאה לשירותים בנסיבות שנוצרו, ולדבריו זו תהיה חוכמה שלאחר מעשה. הוא הוסיף כי בנסיבות שנוצרו מועצת רואי החשבון לא היתה חייבת לסייע לנבחנים ולמצוא פתרון כפי שאכן עשתה, וכי ניתן היה לבדוק את הבחינה גם בדרך המקובלת, ולחלופין אפילו לפסול את הבחינה כולה (כפי שמועצת רואי החשבון טענה ששקלה לעשות). יחד עם זאת, משבחרה מועצת רואי החשבון לנסות ולהציע דרך חישוב חלופית, לא היה מקום לאבחן בין השאלות השונות – והיה נכון יותר ליתן פתרון מקל לגבי שתי השאלות גם יחד.

מדובר בבחינה שהתקיימה בחודש דצמבר 2014 ובמהלכה עלה חשש לפגיעה בטוהר המידות בכך שחלקה הראשון של הבחינה הודלף באמצעות אפליקציית וואטסאפ. בשל כך, נאסרה על הנבחנים יציאה לשירותים במהלך שעה וחצי לפני תום חלק א' של הבחינה.

במהלך הדיון בביהמ"ש אמר אחד הנבחנים כי כשעתיים לאחר תחילת המבחן הוא ביקש לצאת לשירותים אך נענה בשלילה "לא נעים לומר, אנחנו אנשים בוגרים אבל הגעתי למצב ש'בורח לי מהמכנסיים'". לטענתו, "בשלב מסוים שלא יכולתי לפתור את המבחן ועמדתי להתפוצץ כבר, החלטתי שאני יוצא לשירותים חרף האיסור. קמתי יצאתי מהכיתה ואמרתי למשגיח שהוא לא יכול למנוע ממני דבר כל כך אלמנטרי. הוא פנה אלי ואמר "אם אתה לא חוזר מיד לכיתה אני לוקח את מחברת המבחן והמבחן שלך פסול'". לטענת הנבחן ציונו בבחינה היה 48 נקודות "בחיים בשום מבחן לא קיבלתי ציון כזה. הפער נעוץ אך ורק באיסור לצאת לשירותים. זולת ההסבר הזה אין שום הסבר אחר".

עו"ד ענבל וילנר מטעם פרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) שייצגה את מועצת רואי החשבון אמרה בדיון כי המועצה סבורה שבהחלטה שקיבלה לא נפל כל פגם במישור המינהלי, אך לאחר ששמעו את הערות בית המשפט שקלה בשנית את עמדתה והסכימה לקבל את הצעת בית המשפט. המועצה חויבה בנוסף בתשלום הוצאות בסך 2,500 שקל לעותרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות