אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיל מממשת את האיום: הודיעה על סגירת קו ייצור ופיטורים בתרכובות ברום צילום: נמרוד גליקמן

כיל מממשת את האיום: הודיעה על סגירת קו ייצור ופיטורים בתרכובות ברום

החברה הודיעה הבוקר ללקוחותיה על סגירת קו ייצור של מעכב בעירה שיוביל לפיטורם של 9 מתוך 12 העובדים שהועסקו בו, זאת לאחר שלדבריה השביתה גרמה לאיבוד לקוחותיה בקו זה; ביום חמישי ידון בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בדרישת הסתדרות להוציא לכיל צו מניעה נגד הפיטורים המתוכננים של 270 עובדים

03.05.2015, 11:40 | מיקי פלד
כיל ממשת את איומיה: הבוקר הודיעה החברה ללקוחותיה בחו"ל על סגירת קו הייצור של מעכב הבעירה ה-DECA שנועד לייצוא לתעשיית הטקסטיל. לדברי ההנהלה המשמעות של מהלך זה הוא פיטורם של 9 מתוך 12 העובדים. על פי ההנהלה, לשלושה עובדים ניתן למצוא פתרון בקווי ייצור אחרים כי התפקידים שהם ממלאים נדרשים במקומות אחרים.

קראו עוד בכלכליסט

השביתה במפעל תרכובות ברום של כיל נכנסה הבוקר לחודשה הרביעי, במקביל לשביתה שמתקיימת גם במפעלי ים המלח. לדברי ההנהלה, השביתה בברום גרמה לאיבוד לקוחותיה בחו"ל ומכאן הצורך בסגירת קו הייצור כי לקוחותיה עברו לרכוש את מעכב הבעירה מספקים אחרים.

ביום חמישי השבוע אמור להתקיים דיון בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בנושא דרישת ההסתדרות להוציא לכיל צו מניעה נגד הפיטורים המתוכננים בשני המפעלים של כיל, בלי קשר ל-9 העובדים בקו הייצור של מעכב הבעירה. במקרה של תרכובות ברום מדובר על כ-140 עובדים ובמקרה של מפעלי ים המלח עוד 135 עובדים. עם זאת, כ-100 עובדים כבר קיבלו את הצעת החברה לפרישה לפנסיה מוקדמת, ומכאן שהמאבק כרגע נסוב על כ-170 עובדים בשני המפעלים.

במקביל ממשיכה תחלופת המכתבים בין כיל לחשבת הכללית במשרד האוצר , מיכל עבאדי בויאנג'ו. ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את החשכ"לית לבדוק האם כיל מפרה את כללי מניית הזהב שמחזיקה המדינה, שאמורה להגן מפני האפשרות שכיל תוציא את מרכז עסקיה מישראל או תעביר טכנולוגיות מסויימות, פעילות רכש, שיווק או ייצור מישראל לחו"ל. על פי הערכות באוצר, מדובר בניסיון של המדינה ללחוץ על כיל להימנע מהמשך הפעולות נגד העובדים ולחזור בה מכוונת הפיטורים, אולי משום שחלק גדול מהעובדים המפוטרים, כולל ראשי הועד, הם חברי ליכוד.

הפגנת עובדי כיל בתל אביב, צילום: עמית שעל הפגנת עובדי כיל בתל אביב | צילום: עמית שעל הפגנת עובדי כיל בתל אביב, צילום: עמית שעל

אבנר בן סניור, יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום מסר כי: "מדובר בעוד ניסיון של ההנהלה להלך אימים על העובדים ועל בית המשפט לקראת הדיון שאמור להתקיים ביום חמישי . מוזר שהנהלת כיל בחרה לפטר עובדים במקום לפנות לוועדת חריגים בבקשה לשחרר סחורות ללקוחות כפי שהתבקשה על ידי הוועד. הדבר מוכיח שוב שהנהלת החברה אינה דואגת ללקוחותיה אלא מעוניינת לחסל את העבודה המאורגנת בחברה ולא תימנע מפגיעה בלקוחות להשגת מטרתה זו. ההנהלה משדרגת את צעדיה בכל הקשור לפיטורי עובדים ושוב פעם נאלצים לגלות העובדים על פיטוריהם דרך אמצעי התקשורת. התנהלותה של ההנהלה מוכיחה כי היא מבינה שבית המשפט צפוי לבטל את הפיטורים ועל כן עושה כל שביכולתה על מנת למנוע זאת ע"י סגירת קווי יצור שלא לצורך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
ההחלטה ביום חמישי מענינת
עפי החוק מותר למעביד לפטר עובדים הנימוקים לחוק זה הם שלמעביד יש זכות קנינית על עסקיו והתנאי לפיטורים הוא תשלום פיצויים וכל הזכויות המגיעות לעובד מכח החוק אלא שלפיטורים יש גם סייג שהם נעשו בתום לב אם כיל מוכיחה שענפים מסוימים אינם רוחיים יותר הרי שמותר לפטר לגבי הפיטורים שהודיעה אתמא שם איבדו לקוחות כתוצאה מהשביתה זה לדעתי חוסר תום לב לקוחות במקרה הזה יחזרו זה לא נזק מתנשך אם כי יש נזק גדול לכיל כתוצאה מהשביתה דבר שבסופו של דבר יזיק גם לעובדים לדעתי חלק מהפיטורים יאושרו ואולי כיל תתבקש להגיש הצעה חדשה שחלק מן העובדים יעברו לתחום אחר בחברה כלומר יעשה אולי שינוע עובדים שכן לא מדובר בחברה שקורסת לגמרי מאידך נשאלת השלה האם זו סמכותו של בית המשפט ההסתדרות והועדים להתערב בניהול החברה אחריות המנהלים היא לשמור על רוחיות החברה ולא של אף אחד אחר תפקידו של בית המשפט במקרה זה להמ=ציע פשרה מטעמו שכן הצדדים לא הגיעו להסכמה בלי שום קשר אני חושבת שמה שקרה בכיל זו הסתה מתמשכת נגדה מצד פוליטיקאים שלדעתי לא מספיק מבינים שכיל מספקת עבודה לדרום הם לא חשבו שמאחורי הכל יש עובדים לעובדים היתי מציעה לא להאמין לאף פוליטיקאי לא מהשמאל ולא מן הימין להם יש עבודה לא לכם אם הממשלה חושבת שמשפחת עופר עושקת אותם שתעשה הכל שכיל תמכר לבעלים אחרים נראה מי יקנה ומי ישלם משכורות ומ י לא יפטר
מירי  |  04.05.15
11.
כשאותי פיטרו מהעבודה ביבי לא דאג לי להפך. נזרקתי לכלבים בתקופה קשה בחיי
ואף אחד לא עזר לי. מה פתאום ראש ממשלה מתערב כי הם הצביעו לו? אז שביבי יקנה את כיל ויתכבד להעסיק את כל עובדי כיל ומפוטרי הדרום במשכורת של 40 אלף שח לחודש ממדינה כזאת צריך רק לברוח מפה. אני מחכה לראות מה יקרה ואם ביבי יעזור להם כי הם מצביעי לכלוך.
אזרחית סוג ב  |  03.05.15
לכל התגובות