אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל ורשות ני"ע בלמו את הנפקת האג"ח של האחים נאוי צילום: עמית שעל

בנק ישראל ורשות ני"ע בלמו את הנפקת האג"ח של האחים נאוי

הרשות הודיעה לקבוצה הפועלת בתחום נכיון הצ'קים כי על פי עמדת הבנק המרכזי, תאגיד מימון חוץ בנקאי אינו יכול להנפיק אג"ח לציבור. האחים נאוי: עמדת בנק ישראל שגויה מיסודה - פרשנות מוטעית של חוק הבנקאות

05.05.2015, 11:28 | רעות שפיגלמן

אתמול בשעות הלילה הרשות לני"ע עצרה את הנפקת האג"ח של חברת נכיון הצ'קים האחים נאוי, לאחר שזו רשמה אתמול ביקושי שיא בשלב המוסדי בהיקף של 530 מיליון שקל - כוונת החברה המקורית היא להשלים גיוס של 250 מיליון שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

ברקע להוראת הרשות לאחים נאוי, עמדה משפטית שקיבלה מבנק ישראל, לפיה ההנפקת האג"ח להמרה של החברה מהווה הפרה של לחוק הבנקאות - הקובע כי תאגיד שאיננו בנקאי לא יכול להנפיק אגרות חוב לציבור ובמקביל לתת אשראי לציבור. משמעות העמדה של בנק ישראל היא כמובן רחבה יותר, שכן לפיה מגזר המימון החוץ בנקאי כולו לא יוכל לגייס בדרך זו מימון מהציבור.

הרשות שיגרה אתמול בשעות הלילה מכתב לחברה באמצעות עו"ד הילה אוסובסקי ממחלקת התאגידים, לפיו "עד לקבלת החלטה כאמור החברה נדרשת שלא להציע לציבור אגרות חוב המירות למניות ושאינן המירות למניות מכוח תשקיף המדף".

בחודש פברואר קבלו האחים נאוי את אישור עקרוני מהבורסה להנפקה, וכחודש לאחר מכן הודיעה החברה כי בהתאם לחוק הבנקאות אין היא יכולה לגייס אגרות חוב שאינן המירות ולכן תבחן ביצוע הנפקה לציבור של אגרות חוב שהן כן המירות. באפריל העניקה חברת הדירוג מעלות דירוג A מינוס לאיגרות החוב, ואתמול בשעות הערב דיווחה כאמור החברה על ביקושי השלב המוסדי שהיו גבוהים מהמצופה.

בתגובה להודעת הרשות פנו האחים נאוי, באמצעות עו"ד צבי אגמון, במכתב לעו"ד אמיר המלר, ראש מערך תאגידים ודיווח ברשות. האחים נאוי טועים כי עמדת בנק ישראל האוסרת על חברה שעוסקת במתן אשראי (ושאינה תאגיד בנקאי) להנפיק אג"ח לציבור - היא עמדה שגויה מיסודה. על פי החברה, באחת ההרחבות לסעיף הרלבנטי בחוק הבנקאות נקבע שאיסור הנפקת הני"ע מחריג ני"ע הניתנים להמרה, ולכן "סעיף 21 לחוק הבנקאות אינו יכול למנוע מהחברה להנפיק אג"ח המירות למניות".

עוד מוסיף עו"ד אגמון: "מסקנה זו אינה נעוצה אך בטעם פרשני-לשוני, אלא עונה בקנה אחד עם תכליתו של סעיף 21 לחוק הבנקאות". לטענת אגמון מדברי ההסבר לחוק הבנקאות, מטרת סעיף 21 היא למנוע מתאגיד שאיננו בנקאי לבצע תיווך פיננסי עם הציבור , ולכן החרגת ני"ע הניתנים להמרה מהסעיף נועדה לאפשר לאפשר לתאגידים כאלו לבצע פעולות שאינן בגדר תיווך פיננסי.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, צילום: עמית שעל המפקח על הבנקים, דודו זקן | צילום: עמית שעל המפקח על הבנקים, דודו זקן, צילום: עמית שעל

בעלי השליטה בחברת נכיון הצ'קים הם האחים שאול ודורי נאוי, כאשר שאול מכהן כיו"ר הברה ודורי כמנכ"ל.  לקבוצת האחים נאוי שווי שוק של 585 מיליון שקל. הכנסות החברה בשנת 2014 הסתכמו בכמעט 100מיליון שקל - סכום המהווה למעשה את הכנסות המימון של החברה מנכיון הצ'קים ללקוחותיה. הקבוצה הציגה בשלוש השנים האחרונות גידול עקבי בהכנסות וברווח הנקי. שיעור הרווח הנקי של החברה מההכנסות גבוה מאד, כתוצאה מהוצאות תפעול שוליות ביחס להכנסות המימון. בשנת 2014 רשמה האחים נאוי רווח נקי של 63 מיליון שקל, ושיעור רווח נקי של 56%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
לכל המגיבים
תפעילו את הראש ותבינו, בנק ישראל לא מעוניין לייצר תחרות לבנקים, ומעוניין שהאחים נאווי יישארו לווים של המערכת הבנקאית וכך יהיה קל יותר לפקח עליהם וכן להרוויח עליהם את המרווח ריבית. מצידם של האחים נאוי היה פה ניסיון להחליף כסף יקר בכסף זול ובכך להגדיל את הפעילות ולהקטין את פרמיית הסיכון של החברה. בנק ישראל צודק ושומר על אינטרס הציבור!!! ושלא יבלבלו לנו את הראש עם אג"ח המיר (אף משקיע לא ימיר אותו בפועל).
05.05.15
לכל התגובות