אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטבות לעובדי גופים ציבוריים: שווה להיות חבר של קבע צילום: דוברות רכבת ישראל

הטבות לעובדי גופים ציבוריים: שווה להיות חבר של קבע

שלוש קופות החולים העניקו הטבות בשווי של 88 מיליון שקל, שווי ההטבות של המוסדות האקדמיים לעובדים - 55 מיליון שקל לשנה, בחברת חשמל לא נזקפת הטבת חשמל חינם לשכר העובדים

05.05.2015, 15:59 | הדס גליקו

95 גופים ציבוריים, שהם 22% מהגופים בהם ערך מבקר המדינה ביקורת דיווחו כי נתנו בשנת 2013 לעובדיהם 127 הטבות בתחומים שונים ובהם: תרבות וספורט, חינוך, השכלה גבוהה ובריאות. יותר ממחצית ההטבות (51%) שניתנו בשנה זו לא נזקפו לשכר העובדים שקיבלו אותן, שלא בהתאם לדיני המס; כ-18% מהגופים הציבוריים שזקפו את ההטבות לשכר העובדים גילמו את שוויין ונשאו בתשלומי המס בעבורם ובכך הגדילו את ההוצאה הציבורית.

בחודשים מרץ-יולי 2014 ביצע משרד מבקר המדינה ביקורת בנושא הטבות שנותנים גופים ציבוריים לעובדיהם ולגמלאיהם, שמקורן בפעילות של הגוף הציבורי או הניתנות בדרך של חליפין בין הגוף הציבורי לגוף אחר. הביקורת נעשתה בגופים האלה: משרד האוצר - אגף השכר והסכמי עבודה, משרדי הפנים והבריאות, שירותי בריאות כללית, המועצה להשכלה גבוהה, רשות החברות הממשלתיות ורשות המסים בישראל (להלן - רשות המסים). בדיקות השלמה נעשו גם במשרד לשירותי דת. במסגרת עבודת ביקורת זו גם הפיץ משרד מבקר המדינה שאלונים בקרב 471 גופים ציבוריים, לרבות מרכזים רפואיים כלליים; 430 גופים השיבו לשאלון.

הפגנה של עובדי חברת החשמל (ארכיון), צילום: ועד חח"י הפגנה של עובדי חברת החשמל (ארכיון) | צילום: ועד חח"י הפגנה של עובדי חברת החשמל (ארכיון), צילום: ועד חח"י

בשאלונים דיווחו שלוש קופות חולים כי נתנו בשנת 2013 הטבות לפרסונל בעלות שנתית כוללת של כ-88 מיליון שקל לפחות. במוסדות האקדמים נמצא כי כל 29 המוסדות נתנו לעובדיהם ולבני משפחתם מדרגה ראשונה בשנת 2013 פטור או הנחה מתשלום שכר לימוד עבור לימודים בהם, וחלקן גם עבור לימודים במוסדות אקדמיים אחרים. העלות השנתית הכוללת של ההטבות בשנה זו הייתה כ-55 מיליון שקל. 11 מכללות נותנות את הטבת שכר הלימוד על פי הסכם קיבוצי. נמצא כי המכללות נותנות הטבה זו אף על פי שהממונה על השכר לא נתן את האישור הנדרש לצורך כך. כמה מהאוניברסיטאות נותנות לעובדיהן ובני משפחתם הטבות נוספות: הנחה על קייטנות ועל פעילות חינוך ותרבות.

36 רשויות מקומיות וחברות עירוניות דיווחו בשאלונים כי נתנו בשנת 2013 הטבות לעובדיהן בתחומי החינוך, התרבות והספורט. 24 מהן לא זקפו את ההטבות לשכר העובדים, ובכך פעלו שלא על פי דיני המסים. לדוגמה, עיריית רמת גן דיווחה כי חילקה לנבחרי הציבור בעירייה, למנהליה ולעובדיה בחינם כ-650 כרטיסים לארבעה משחקים שהתקיימו באצטדיון רמת גן בשנת 2013.

נסיעות חינם ברכבת לעובדים ולבני משפחותיהם

שש חברות ממשלתיות דיווחו כי נתנו לעובדיהן הטבות בשנת 2013. חברת רכבת ישראל נתנה לעובדיה ולבני משפחתם לרבות לגמלאיה, הטבה של נסיעות חינם ברכבת ולא זקפה את שווי ההטבה לשכר העובדים; חברת החשמל לישראל נתנה לעובדיה הנחה בתשלום עבור חיבור לרשת החשמל במקום המגורים ולא זקפה את שווי ההטבה לשכר העובדים; יצוין כי על פי נוהג רב שנים מספקת חברת החשמל הטבה לכל עובדיה הקבועים וגמלאיה - חשמל לצריכה ביתית עד ל-18,000 קוט"ש בשנה ללא תשלום.

חברת כביש חוצה ישראל לא זקפה לשכרם של עובדיה את שוויה של הטבה שנתנה להם - פטור מתשלום עבור נסיעה בכבישי האגרה, גם לצרכים פרטיים, לרבות בסופי שבוע וחגים; בית הספר החקלאי מקווה ישראל ומדרשת שדה בוקר נתנו לעובדיהם הטבות שונות בלי שזקפו אותן לשכר עובדיהם, שלא על פי דיני המסים.

בגופים הנתמכים, חמישה תאגידים סטטוטוריים ושלושה גופים נוספים דיווחו למבקר כי נתנו לעובדיהם הטבות בשנת 2013 ולא זקפו את שוויין לשכרם. לדוגמה, רשות הטבע והגנים הלאומיים לא זקפה את שוויין של הטבות הכניסה חינם לאתריה, הלינה בחניוני הלילה וההנחה ברכישת מוצריה לשכר העובדים שקיבלו אותן; מכון וינגייט לחינוך גופני ולספורט לא זקף את שווי ההטבה לשכרם של עובדים שנהנו מתשלום מופחת על המגורים בתחום המכון - בכך, נהגו כולם שלא על פי דיני המסים.

רשות השידור לא זקפה לשכרם של 250 עובדיה הקבועים הפטורים מתשלום אגרה בהתאם לתקנות רשות השידור את שווי ההטבה, ובכך נהגה שלא על פי דיני המסים. הרשות גם הגדילה בשיעור ניכר את מספר מקבלי ההטבה משום שנתנה

את ההטבה גם לכ-600 עובדים שהיא מעסיקה בחוזים מיוחדים. כמו כן אפשרה הרשות לקומץ מעובדיה לרכוש כרטיסים לאולימפיאדת לונדון בשנת 2012 ולאליפות העולם בכדורגל בשנת 2014 בלי לפרסם זאת לכלל העובדים. בכך פעלה בחוסר שקיפות והפרה את חובתה כגוף ציבורי לפעול בשוויון.

שלושה מוזיאונים דיווחו כי נתנו לעובדיהם בשנת 2013 הטבות בדרך של כניסה ללא תשלום לאירועים ולמופעים במוזיאון, בלי שזקפו זאת לשכרם; מוזאון ישראל גם השתתף בתשלום לקייטנות של ילדי העובדים, זקף את שווי ההטבה לשכר העובדים וגילם את המס עליה בלי לקבל את אישורו של הממונה על השכר.

המועצה הדתית חיפה והמועצה הדתית חולון דיווחו בשאלונים כי בשנת 2013 נתנו לעובדיהן הנחה בתשלום אגרת רישום הנישואין שלא על פי תקנות שירותי הדת היהודיים. המועצות גם לא זקפו את שווי ההטבות לשכר העובדים שקיבלו אותן, שלא על פי דיני המסים.

מהמל"ג נמסר, כי הדרג המקצועי במל"ג-ות"ת כבר החל בבדיקת דו"ח המבקר והערותיו. אנו נפעל להפנמת ההערות הרלבנטיות מהדו"ח גם במסגרת הליך גיבוש תכנית החומש הקרובה למערכת ההשכלה הגבוהה אשר מתחיל בתקופה הקרובה.

מרשות המסים נמסר, כי כחלק מפעילותה בתחום הניכויים מול כלל המעסיקים במשק, רשות המסים עורכת כל העת ביקורות גם בגופים ציבוריים, ובהם רשויות מקומיות ומוסדות אקדמיים, ומוציאה בעקבותיהן שומות. כל זאת בהתאם לאילוצי כוח האדם הקיים. כפי שהודיעה הרשות למבקר היא תכלול בתוכניות העבודה את רשימת המעסיקים שצוינו בדו"ח.

ממשרד האוצר נמסר כי "ביחס לממצאים שהועלו בדו"ח הביקורת, נבהיר כי לא ניתנו אישורים מרשות החברות להטבות האמורות. בנוסף, רשות החברות רואה זאת בחומרה ותפעל לישום המלצות המבקר, לטפל בליקויים ולהסדיר את ההטבות באופן שלא ישולמו הטבות שאינן על פי דין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות