אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תפור עליך בול צילום: עמית שעל

תפור עליך בול

אחרי שהביאה לתל אביב את הפצ'ה קוצ'ה ולניו יורק את ארנק הפיתה, היזמת והמעצבת ענת ספרן משיקה בייבי חדש: ערכות תפירה לפריטים מעוצבים

06.05.2015, 09:25 | רעות ברנע

"המטרה היא שאנשים יוכלו ליצור בעצמם, אבל שהתוצר הסופי לא ייראה כאילו נעשה בקייטנה", אומרת ענת ספרן (41), היזמת והמעצבת שעומדת מאחורי ערכות התפירה של Chack Chick. "אלה פריטים שלו היית מוצאת אותם בחנות עיצוב - היית רוצה לקנות אותם, כאלה שאנשים שיבחינו בך ברחוב יגידו עליהם 'מאיפה התיק או האביזר המהמם הזה'. זה כמובן הרבה יותר נחמד לענות 'עשיתי אותו בעצמי'".

מטוקיו ל־MoMa

את המיזם החדש (chickchack.me) השיקה ספרן לפני חודשים ספורים, והיא מגדירה אותו כבייבי האישי שלה, אף שבכוונתה גם לארח מעצבים מתחלפים. הוא עובד בצורה פשוטה: בכל חודשיים יוצאת ערכה חדשה, מבוססת טקסטיל, שבתוכה יש כל מה שצריך כדי לתפור מוצר ילדים מעוצב אחר. עד כה יצאו שלוש ערכות: תיק גב בדמות דוב פנדה, סינר בדמות קנגורו ומובייל חתולים לחדר הילדים. "ערכות התפירה לא מיועדות לילדים, אבל יוצרים מהן מוצרים שמותאמים להם. בהמשך יהיו גם דברים למבוגרים", מבטיחה ספרן.

אם המיזם הנוכחי של ספרן יצליח כמו כמה מהקודמים, אין לה מה לדאוג. המפורסם שבהם הוא הפצ'ה קוצ'ה - ערב ההרצאות הקצרות שהביאה איתה מטוקיו, שם התגוררה במשך כמה חודשים לאחר שסיימה לימודי אמנות בפריז. הפצ'ה קוצ'ה הפך במהרה לאירוע אמנותי־תרבותי פופולרי ביותר, וכנראה גם היחיד המיועד עבור קהל של אלפי צופים.

גם בתחום העיצוב היא אינה חדשה: המוצר הזכור ביותר שיצרה הוא ארנק בצורת פיתה, שיצא לפני כשמונה שנים וזכה לחשיפה גדולה. בזכות ארנק הפיתה חברת DCI האמריקאית שמשווקת מוצרי פופ פנתה לספרן, ועד היום היא מוכרת ארנקי פיתה ישראליים ותיקים דמויי פיצה והמבורגר ברשת אורבן אאוטפיטרס ובחנות של ה־MoMa, מוזיאון האמנות המודרנית בניו יורק.

ספרן ומוצרי ערכות התפירה. "אנשים מתגעגעים לעשות משהו עם הידיים", צילום: עמית שעל ספרן ומוצרי ערכות התפירה. "אנשים מתגעגעים לעשות משהו עם הידיים" | צילום: עמית שעל ספרן ומוצרי ערכות התפירה. "אנשים מתגעגעים לעשות משהו עם הידיים", צילום: עמית שעל

שיק בצ'יק

מחיר כל ערכה נע בין 70 ל־109 שקל, ומאחר שמדובר במוצר המקדש את עקרונות העיצוב - אפילו הסיכות שאמורות להחזיק את הבד בעת התפירה מסודרות באופן שיקי להפליא. תהליך היצירה פשוט ומפורט בדף ההוראות (באנגלית) בצורה ברורה ומשעשעת. אף שספרן ממליצה להשתמש במכונת תפירה, היא מבהירה שגם ניתן לתפור את הערכות ביד - זה רק יהיה תהליך מעט יותר ארוך. על כל אחת מהערכות מצוין גם זמן העבודה הממוצע: זו של מובייל החתולים, למשל, אמורה לקחת בין שעה לשעתיים, אף שמי שאינו מיומן בתפירה יכול למצוא את עצמו מתעסק בזה קצת יותר.

תיק גב בדמות דוב פנדה תיק גב בדמות דוב פנדה תיק גב בדמות דוב פנדה

איך נולד הרעיון?

"זה נוצר כחלק מתנועת ה־Do It Yourself שהולכת ומתחזקת גם בארץ. הטכנולוגיה משתלטת לנו על החיים ואנשים מתגעגעים לעשות משהו עם הידיים. זה נותן מענה למי שרוצה לעשות בעצמו אבל לא יודע איפה להתחיל, והעובדה שכל החומרים מגיעים באריזה אחת חוסכת המון זמן ומאמץ.

"הרעיון עלה כשלקחתי קורס תפירה וזכיתי להרבה תגובות של 'גם אני רוצה! אבל לא בא לי לקחת קורסים'. הבנתי שיש צורך במוצרים מסוג זה, אבל שיהיו פשוטים. הערכות נמכרות כרגע בעיקר בחוץ לארץ. יש כמה חנויות שמוכרות אותן בארצות הברית ובאירופה, וגם את רוב עבודת השיווק באינטרנט אני מקדישה לטובת מכירה בשוק הבינלאומי. לארץ אפשר להזמין אותן דרך האתר כמובן, ובקרוב אפשר יהיה לרכוש אותן גם בחנויות נבחרות".

ולמה התחלת דווקא עם מוצרים לילדים? השוק הזה כל כך רווי.

"בתור אמא, אני חושבת שיותר קל לפנות את הזמן כדי לעשות משהו בשביל הילד מאשר עבור עצמך. עד כה היו תגובות טובות מאוד של ילדים למוצרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות