אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירת התחנה המרכזית החדשה: שיחת השכנוע של כובע'לה צילום: אוראל כהן

מכירת התחנה המרכזית החדשה: שיחת השכנוע של כובע'לה

אחד המתתמודדים בהתמחרות על נכסי התחנה המרכזית טוען שאדם בשם כובע'לה, שהציג עצמו כחבר של קובי מימון, הציע לו לסגת מהעסקה, אך נצבא הכחישה פנייה כזו. השופט בנימין ארנון הורה לערוך באולמו התמחרות חוזרת

06.05.2015, 08:15 | ענת רואה

השופט בנימין ארנון מבית המשפט המחוזי מרכז שוב טורף את הקלפים בתיק התחנה המרכזית החדשה בתל אביב (התמח"ת), המצויה בהקפאת הליכים יותר משלוש שנים. בדיון שהתקיים בתחילת השבוע הציע ארנון לקיים באולם בית המשפט התמחרות חוזרת לרכישת נכסי התמח"ת, והמחיר ההתחלתי יהיה 200 מיליון שקל - סכום הגבוה ב־8 מיליון יותר מההצעה הגבוהה ביותר שהיתה עד כה על הפרק.

ההתמחרות תיערך בין שלוש מציעות ובראשן נצבא, כאשר ברור שהשופט ארנון נחוש למקסם את התמורה למכירה.

קראו עוד בכלכליסט

ושוב המחיר עולה

נצבא, שהיתה בעלת השליטה של התמח"ת, תכננה לרכוש את כל נכסי התחנה המרכזית כבר לפני שנתיים בדרך של קיזוז חובות כלפיה, כך שבפועל היא היתה משלמת רק כמה עשרות מיליוני שקלים. מינויו של עו"ד יוסי בנקל לנאמן שלישי ובדיקת תביעת החוב של נצבא סיכלו את המכירה ההיא.

לאחרונה היתה נצבא אמורה לרכוש שוב את כל נכסי התמח"ת, הפעם תמורת 153 מיליון שקל לפחות, אך אז הופיעו מציעים נוספים: ע. לוזון נכסים והשקעות; שמיר י.איתן; ועמרם אברהם חברה לבניין. חברת ע. לוזון הציעה 191 מיליון שקל, אך נציגה לא הצליח להופיע במועד להתמחרות שנקבעה; בעקבות כך ביקשה ע. לוזון דחייה של שלוש שעות, אבל נציגי נצבא סירבו.

בהמשך שיפרה נצבא את הצעתה וגם היא העמידה אותה על 191 מיליון שקל וכן דרשה לרכוש את התמח"ת תוך פסילת ההצעה של לוזון.

הנאמן השני, רו"ח חיים קמיל (שותף במשרד שלמה נס), תמך באישור הצעתה של נצבא, אולם עו"ד בנקל דרש לקיים התמחרות חדשה בין נצבא, לוזון ועמרם, שהצעותיהן נעו בין 191 ל־192 מיליון שקל. הנאמנת השלישית רו"ח עליזה שרון נקטה עמדת ביניים.

בדיון בתחילת השבוע טען אלון עמרם מטעמה של המציעה עמרם אברהם חברה לבניין, שהגיעו אליו מסרים בניסיון לגרום לו לסגת מכוונתו לרכוש את התמח"ת: "קיבלתי שיחת טלפון. פנה אליי בחור בשם כובע'לה, שהוא לטענתו חבר של מר קובי מימון (בעל השליטה בנצבא - ע"ר) כשהייתי בצרפת לפני שבועיים וחצי". עמרם הוסיף: "הוא אמר שהוא זוכר אותי מנסיעה שלנו בטרקטורונים לפני 20 שנה ושאל אותי, 'מה אתה צריך את התחנה המרכזית הזאת? יש בה הרבה צרות. אם אתה רוצה, אני מזמין אותך לתל אביב ויש שם עסקאות טובות, וכשאתה חוזר לארץ תהיה איתי בקשר". לדברי עמרם בדיון: "כשחזרתי לא התקשרתי אליו".

עו"ד ירון אלכאווי ממשרד גורניצקי המייצג את נצבא מסר לבית המשפט הודעה המכחישה מכל וכל שמישהו מטעמה פנה למציע וניסה להפציר בו לחזור בו מההתמודדות על התמח"ת.

במהלך הדיון אמר עו"ד בנקל לשופט כי הוא אינו יכול להתעלם מהמצב הנוכחי שבו שלושה מתמודדים מציעים 191 מיליון שקל, ולכן הוא ורו"ח שרון ביקשו בתמיכת הכנ"ר לבצע התמחרות חוזרת שתוביל לשיפור המחיר, אך הוא נמנע מלנקוב במספרים: "המחיר יעלה. בכמה? אין לי מושג". כמו כן אמר בנקל שהצעתה הקודמת של נצבא היתה 153 מיליון שקל בלבד, והיא נאלצה להוסיף 37 מיליון שקל, מה שלמעשה מוכיח שיש לנכסי התמח"ת ערך רב עבור המציעות מכפי שעולה מההצעות המקוריות.

נציגת הכנ"ר בדיון אמרה שלכל אחד מהנאמנים "יש למעשה דעה שונה". היא הציעה שההתמחרות תיערך בבית המשפט ולא במשרדי הנאמנים. השופט ארנון הציע לצדדים לקיים התמחרות חדשה בהשתתפות נצבא, לוזון ועמרם.

לפי הצעתו, ההתמחרות תתקיים מחר בבית המשפט. השופט הוסיף שהנאמנים ינהלו אותה, וכל הצעה שתעלה תהיה חייבת להיות גבוהה מההצעה הקודמת ב־5 מיליון שקל לפחות. לזוכה תינתן אפשרות להציע הסדר נושים לנושי החברה בתוך 15 יום.

התחנה המרכזית החדשה בת"א, צילום: עמית שעל התחנה המרכזית החדשה בת"א | צילום: עמית שעל התחנה המרכזית החדשה בת"א, צילום: עמית שעל

"פיתויים" לנושים

המשמעות של האפשרות להציע הסדר נושים היא שהמציע ירכוש מניות במקום נכסים, ישלם פחות מס, ייהנה מהפסדי החברות לצורכי מס ויעביר אליו חברות ולא רק נכסים.

ההנחה היא ששווה לרוכש להציע לנושים "פיתויים" כאלה ואחרים מעבר למחיר כדי לקבל את הסכמתם להסדר. אם לא יגובש הסדר, הנאמנים ישלמו לנושים כספים מתוך תקבולי המכירה ואת הכספים שנמצאים בקופה.

לצורך השתתפות בהתמחרות נדרשו שלוש המציעות להפקיד ערבויות בנקאיות של 20 מיליון שקל (כל אחת מהן) בידי הנאמנים. לאחר שהצדדים הסכימו להצעה אישר אותה השופט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות