אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הסיכוי של כחלון להיות כחלון? צילום: נמרוד גליקמן

ועידת הנדל"ן

מה הסיכוי של כחלון להיות כחלון?

האם שר האוצר של ממשלת נתניהו הרביעית יצליח לפתור את משבר הדיור של הממשלה השנייה והשלישית של נתניהו? דברים של מו"ל כלכליסט בוועידת הנדל"ן והתשתיות 2015

06.05.2015, 09:26 | יואל אסתרון
בוקר טוב לשר האוצר המיועד משה כחלון. ברכות חמות על ההישגים שלך בדרך לתפקיד. אין ספק שאתה מגיע מוכן יותר מקודמך למשרד האוצר, ולכן ידעת שאתה צריך להתעקש על ארגז הכלים החיוני לפיתרון משבר הדיור. אלה חדשות טובות. הייתי אומר שיש ריח של אופטימיות באוויר, אבל אני חושש שאתם אולי זוכרים את האופטימיות המסוימת בדיוק לפני שנתיים, כאשר ערכנו כאן את ועידת הנדל"ן 2013, קצת אחרי הקמת הממשלה הקודמת. הייתה אז תקווה שהממשלה החדשה, עם שר אוצר טרי-טרי, תסתער על משבר הנדל"ן ותמחץ אותו. תגדיל היצע, תסיר חסמים, תוריד ביקושים. חלפו שנתיים ואנחנו תקועים באותו מקום כמעט. אז למה שנאמין שממשלת נתניהו הרביעית תעשה מה שלא עשו ממשלות נתניהו השנייה והשלישית? למה שנאמין שכחלון יצליח להיות כחלון?

   

נתניהו היה אולי הראשון לזהות את האיום האיראני, אבל האחרון לזהות את משבר הדיור. לא היה צריך להיות גאון גדול כדי לזהות את המשבר בשוק הדיור כבר לפני חמש או שש שנים. הכתובת הייתה על הקירות שלא קמו. הכתובת הייתה בשערי העיתונים הכלכליים. כבר בוועידת הנדל"ן 2010 של "כלכליסט" הזהרנו כאן מפני ההזנחה והאדישות של ממשלת ישראל שהפכה את החלום של זוגות צעירים לקנות דירה באזורי הביקוש לחלום בלתי אפשרי. כבר אז, פרסמנו ב"כלכליסט" כתבות מטלטלות על זוגות צעירים שסיפרו בכאב על חוסר הסיכוי שלהם למצוא דירה במחיר סביר.

ב-2011 שוב מיקדנו זרקורים לבעיה של מעמד הביניים. שוב ראיינו צעירים מתוסכלים. שוב ניסחנו דרישה נוקבת מהממשלה, זו הייתה עדיין ממשלת נתניהו השנייה, אבל מי סופר, ושוב הממשלה עצמה את עיניה לרווחה. אז אמרנו, וחזרנו ואמרנו. ונכשלנו. לא הזזנו את הממשלה. נכשלנו.

הפוליטיקאים הפופוליסטים שלחו את הצעירים מהמרכז לפריפריה. הם טענו שהצעירים שמתעקשים למצוא דירה דווקא באזורי הביקוש הם "מפונקים". אבל זה לא פינוק לחלום על בית במקום שבו גדלת ובאזור שבו יש מקורות תעסוקה. אפשר להניח שלפחות בחלקה, האדישות של הממשלה באה ממניע פוליטי או אידיאולוגי – לדחוף ישראלים לדיור הזול בהתנחלויות, אבל הישראלים לא נהרו בהמוניהם ליהודה ושומרון. והמחירים באזורי הביקוש המשיכו להסתחרר.

נכשלנו. לא רק "כלכליסט" ולא רק העיתונות. גם המחאה הגדולה שפרצה ב-2011 לא הזיזה בסופו של דבר את ממשלת נתניהו השנייה ולא את ממשלת נתניהו השלישית. השדרות והכיכרות התרוקנו מזמן אבל משבר הדיור לא התאייד. להיפך. ב-2015 מחירי הדיור ממשיכים להמריא הרבה יותר מהגידול הצנוע בהיצע. יובל שטייניץ הלך. אריאל אטיאס פרש. יאיר לפיד הודח. אורי אריאל ממשיך לקפץ על הגבעות של יהודה ושומרון. ואנחנו עדיין תקועים.

נתניהו וכחלון: מה הסיכויים שהפעם זה יצליח? נתניהו וכחלון: מה הסיכויים שהפעם זה יצליח? נתניהו וכחלון: מה הסיכויים שהפעם זה יצליח?

לכן, לברכות החמות שאנחנו שולחים לשר האוצר הטרי-טרי והמלא-מלא פלוס מינהל התכנון וטפיחה על השכם מנתניהו הרביעי, צריך להוסיף שתי כוכביות. אחת, מה שאמרנו בשנים האחרונות עדיין תקף – את משבר הדיור באזורי הביקוש צריך לפתור באזורי הביקוש. עם כל הכבוד לפריפריה. בואו לא נחזור על השטות של ההחלטה הידועה לשמצה מסוף 2008, החלטה ממשלה מספר 3943, לעצור את ההפשרות והבנייה במרכז ולהתמקד בפריפריה. הבעיה במרכז לא תיפתר בהצהרות בומבסטיות על חשיבות הפריפריה ולא בהזרמות מושחתות לשטחי יהודה ושומרון.

הכוכבית השנייה: מי שניסה למעוך את הביקושים נכשל ומי שינסה לעבוד רק בצד הביקושים – ייכשל. מס רכישה, למשל, לא יעבוד. אני מבקש את סליחתכם על המובן מאליו: היצע, היצע, היצע. אמרנו את זה ואין מנוס מלחזור על המובן מאליו.

ממשלת נתניהו הרביעית, צרה, עצבנית, לחוצה בין הבית היהודי לחרדים, אפילו לא מבטיחה לכונן שלום עם הפלסטינים וקשה להאמין שדווקא היא תחלץ אותנו מהבידוד המדיני. אם היינו מאמינים שהממשלה הזו לפחות תפתור את משבר הדיור – זו הייתה נחמה כלשהי. אבל, עם כל הכבוד לשר האוצר המלא-מלא פלוס-פלוס, בשלב זה הספקות גוברים על האופטימיות.

מה הסיכוי של כחלון להיות כחלון? האותיות הקטנות בתכניות הגדולות שלו חושפות חורים ענקיים. שיטת מחיר למשתכן תלוייה בהנחות גדולות של רשות מקרקעי ישראל. זה לא יהיה פשוט. פירוק המונופול של רמ"י? שיהיה לנו בהצלחה עד שהנס הזה יקרה. "דירה להשכיר" מיסודו של יאיר לפיד? עדיין מקרטעת את צעדיה הראשונים אם בכלל.

והחסם הגבוה ביותר - בשביל כל אלה דרושים תיקוני חקיקה מהירים ויעילים. אנחנו רואים איך הקואליציה החמוצה של נתניהו יוצאת לדרך ואפשר לנחש איך האופוזיציה הלוחמנית תקשה על הממשלה בכל צעד ושעל. המסקנה העצובה לצערי היא שלפי כל הסימנים ממשלת נתניהו הרביעית תעשה מה שעשו ממשלות נתניהו השנייה והשלישית מאז 2009. נאדה. שום דבר עטוף בהרבה מלים והבטחות סרק-סרק-סרק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מאוכזב קשות מכחלון
איזו חוצפה זו להטיל מס ירוה.אדם חסך כל חייו והלך לעולמו.אם היה יודע שמטילים עוד מס היה מתהפך בקברו. פעם יחידה ואחרונה שהצבעתי לכחלון. כעת לנושא נוסף והוא קצבת סיעוד שאינה זזה לעומת שכר המינימום שעולה ועולה. הגיע הזמן לצאת להלחם על העלת קצבת הסיעוד באופן מיידי ב .. 20%
יאיר  |  06.05.15
לכל התגובות