אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"דודי ויסמן אמר שהוא רוצה אותי לכל החיים. עכשיו מדברים איתי במונחי מאפיה" צילום: נמרוד גליקמן

"דודי ויסמן אמר שהוא רוצה אותי לכל החיים. עכשיו מדברים איתי במונחי מאפיה"

"הטעות הגדולה שלנו נבעה מחוסר הבנה מקצועית של מנכ"ל מגה מוטי קרן. מגה מנסה לשנות הסכם חתום בצעדים אלימים. אני הובלתי את עדן טבע לרווחיות, תוכנית ההבראה של מגה הובילה לקשיים. בעתות משבר היו"ר עוזר למנכ"ל. בי מטילים רפש". רגע לפני קריסת מפעל חייו, מייסד ומנכ"ל עדן טבע מרקט גיא פרוביזור שובר את הכלים במה שבדיעבד היה הראיון האחרון שלו כמנכ"ל לפני שפוטר, וחושף את הציניות שמאחורי המשבר העסקי

07.05.2015, 07:34 | נורית קדוש

גיא פרוביזור יוצא בעיניים אדומות מסניף עדן טבע מרקט בגן העיר בתל אביב. המפגש עם המדפים הריקים הוביל אותו לפרץ דמעות לא צפוי, ופנייה מהירה לדלתות. "אני לא יכול לראות את הרשת במצב הזה, אבל אני חייב להמשיך להקרין ביטחון לעובדים", הוא אומר ל"מוסף כלכליסט", במה שנהפך לראיון האחרון שלו כמנכ"ל רשת הסופרמרקטים האורגניים שהקים, כמה ימים לפני שפוטר מתפקידו אתמול (חמישי) ע"י רשת מגה.

בשבוע שעבר, כשעדיין תפקד כמנכ"ל,  פרוביזור הפסיק להזמין סחורה ל־20 סניפי עדן טבע מרקט. השבוע הוא החל להוציא את העובדים לחופשות כפויות. ובשיא ההתמוטטות הוא החליט להתראיין. ליתר דיוק, להוציא את הכביסה המלוכלכת ביחסיו עם שותפיו בעדן טבע, רשת מגה שמחזיקה 51% מהחברה. פרוביזור מסביר שנעלב מספיק משותפיו, ושהגיע הזמן לחשוף, כדבריו, את האמת הצינית שמאחורי הקריסה המתהווה.

פרוביזור. "אני מאד פגוע מהאיום שקיבלתי מהשותפים שלי. פרוביזור. "אני מאד פגוע מהאיום שקיבלתי מהשותפים שלי. 'או שתמכור או שנשקול לפטר אותך'" | צילום: נמרוד גליקמן פרוביזור. "אני מאד פגוע מהאיום שקיבלתי מהשותפים שלי.

הצרות בעדן טבע נחשפו בסוף אפריל. ל"כלכליסט" נודע שאסם, טמפו, סנו ועוד יצרניות גדולות הפסיקו לשלוח סחורה לסניפים. הסיבה: חובות שהגיעו ל־150 מיליון שקל. מגה, שמחזיקה בשליטה בעדן טבע ושלפי הסכמים בין הרשתות אחראית למימון השוטף, סירבה להעביר לרשת כסף לתשלום לספקים, ודרשה לשנות את הסכמי המימון השוטף ולהטיל כמחצית מההוצאות על פרוביזור - או, לחלופין, שפרוביזור יוותר על מניות תמורת תשלום החובות. פרוביזור סירב, שני הצדדים סירבו למצמץ, ורשת המזון האורגני עשויה לשלם את המחיר.

"לא התראיינתי עד עכשיו כי היה לי חשוב לנסות לשמור על הארגון הזה, ועל התקשורת ביני לבין השותפים שלי", פרוביזור אומר, "אבל הם עשו מהלך שלא ציפיתי שיעשו, והכפישו את שמי בתקשורת. ניסו לייחס לי דברים לא ענייניים, ואני פה כדי להגיד שמה שהם מספרים פשוט לא נכון. אני מאוד פגוע מהאיום שקיבלתי מהם, 'או שתמכור או שנשקול לפטר אותך'. אם הם היו אומרים את זה בארבע או שמונה עיניים זה היה לגיטימי, אבל שמעתי על זה דרך התקשורת".

מה בכל זאת שמעת ישירות מהם?

"אחרי שדודי ויסמן עזב מנכ"ל מגה מוטי קרן הודיע לי שיש לקבוצת אלון הנהלה חדשה, שקובעת אסטרטגיה חדשה, ושאצטרך לפעול לפי הדרך שלה. אחר כך זומנתי לפגישה אצל יו"ר קבוצת אלון אביגדור קפלן. הוא היה מלא שבחים לעבודה שלי ולרשת שהקמתי, ואז אמר שהוא רואה את הדברים בעיניים שונות, שהוא מבין שהחברה צריכה כסף, אבל מגה לא תזרים יותר כסף באופן חד־צדדי, ובתמורה להמשך הכספים עליי לדלל את אחזקותיי".

איך הגבת?

"יצאתי מהפגישה בהלם. יש הסכם, יש התנהלות ארוכת שנים, ופתאום מגיע אדם שלא פגשתי מעולם וכנציג החדש של השותפים שלי דורש ממני לשנות את ההסכם. משם הכל התחיל להידרדר".

מדפים ריקים בסניף עדן טבע מרקט בקניון גן העיר בתל אביב מדפים ריקים בסניף עדן טבע מרקט בקניון גן העיר בתל אביב מדפים ריקים בסניף עדן טבע מרקט בקניון גן העיר בתל אביב

אהבה ממיזוג ראשון

הסיפור של עדן טבע מרקט קצר ומעורר השראה: הוא החל ב־2003, כשפרוביזור פתח חנות למזון אורגני באור יהודה וזכה בהצלחה מפתיעה שסייעה לו להפוך את החנות לרשת קטנה. ב־2007, כשפרוביזור חגג את פתיחת סניף הענק של עדן טבע מרקט בנתניה, התדפק על דלתו חבר ותיק, מנכ"ל מגה דאז גיל אונגר. "גיל הזכיר לי שבשעתו אמרתי לו שמוקדם לי להתחבר לרשת גדולה, ואמר שעכשיו זה הזמן". פרוביזור הוזמן לפגישה עם בעל השליטה במגה, נשיא קבוצת אלון דודי ויסמן. "נפגשנו עם ויסמן ביום שלישי, וביום שישי בצהריים כבר יצא דיווח לבורסה על כך שמגה רכשה 51% מעדן טבע תמורת 22.5 מיליון שקל", הוא נזכר. התוכנית היתה להפוך את הרשת שלו לארצית. אחת הנדוניות שקיבל במיזוג היה סעיף בהסכם הרכישה שלפיו פרוביזור לא יידרש להזרים כסף לרשת, גם אם תפסיד.

"כשדיברנו על החזון אמרתי לדודי שכאדם פרטי אין לי היכולות הפיננסיות להשקיע בפיתוח החברה. דודי ענה לי: 'אני רוצה אותך איתי לכל החיים, אני אשקיע את הכסף ואתה תשקיע את הידע שלך'".

ירח הדבש נמשך עד לפני חודשיים. סכסוך עסקי בין ויסמן לבין קרובו (בן דודו של אביו) ובעל השליטה בקבוצת אלון, איש העסקים שרגא בירן, הוביל להדחתו של ויסמן ממנכ"לות הקבוצה. ההשלכות הורגשו מיד: כמחליפו של ויסמן מונה אביגדור קפלן, לשעבר מנכ"ל הדסה וכלל ביטוח, ועם המנכ"ל החדש באה רוח חדשה.

מדפים ריקים. פרוביזור: "הטענה שזה רק ניסיון ללחוץ על מגה היא חלק ממסע ההכפשות" מדפים ריקים. פרוביזור: "הטענה שזה רק ניסיון ללחוץ על מגה היא חלק ממסע ההכפשות" מדפים ריקים. פרוביזור: "הטענה שזה רק ניסיון ללחוץ על מגה היא חלק ממסע ההכפשות"

מגה שרויה כבר שנים בקשיים משלה, שמהם היא מנסה להבריא. קפלן החליט להרחיב את מהלכי ההבראה גם להוצאות של מגה בעדן טבע מרקט. הוא סירב להכיר בתנאים המיוחדים שפרוביזור קיבל ודרש ממנו לשאת במחצית העלויות השוטפות. פרוביזור סירב, וקפלן הגיב בעוצמה: הוא הפסיק להזרים את תקבולי המכירות של סניפי עדן טבע מרקט שפועלים בתוך סניפי מגה, ובאבחה רוקן את קופות החברה.

כשדבר הסכסוך העסקי נחשף קפלן החל להתקפל. יומיים לאחר הפרסום הוא הזרים לעדן טבע חלק מסכום המריבה, שאפשר לפרוביזור לשלם לספקי התוצרת הטרייה, ורק להם. במקביל פרוביזור הודיע לספקים שמאחר שאינו יודע אם מגה תעמוד בהתחייבויותיה, עליו לעצור את הזמנת כל הסחורות שאינן טריות. בתגובה להודעה ענקית המידע העסקי דן אנד ברדסטריט הורידה את דירוג האשראי של עדן טבע. מגה, מצדה, הגיבה בעצירת כל התשלומים. מאז שני הצדדים מחופרים בעמדותיהם.

ההודעה על עצירת הזמנות היתה מנוף לחץ על מגה וקבוצת אלון?

"לחלוטין לא. זה עוד חלק ממסע ההכפשות שמנסים לעשות לי. עצירת ההזמנות היתה בידיעת הדירקטוריון, והיא חלק מהתנהלות שקופה כלפי הספקים, ולא מעבר לכך. אני מתייחס לספקים שהולכים איתנו דרך ארוכה כאל שותפים, ואני לא יכול להרשות לעצמי להזמין מהם סחורה כשאני יודע שאין לי יכולת לשלם עליה. ואיזה אינטרס יש לי לייבש את הרשת ולראות את מפעל חיי קמל?".

 , צילום: עמית שעל, אוראל כהן צילום: עמית שעל, אוראל כהן  , צילום: עמית שעל, אוראל כהן

ומה קרה למכירות בשבועיים שחלפו מאז?

"התרסקו בעשרות אחוזים".

הופתעת מהצעדים?

"הם הלכו עם זה עד הסוף. יש למגה מחסן לוגיסטי של ירקות. למה היא לא שולחת לנו סחורה כשהמדפים ריקים? אתם לא רוצים להזרים כסף? בסדר, אבל תזרימו סחורות, לחם, חלב, עוף. אם עדן טבע מרקט תקרוס האחריות המלאה לכך היא של מגה".

רפש, תלונות וחוסר אחריות

אולי קפלן, כמנכ"ל המקצועי החדש של קבוצת אלון, פשוט בחן את המציאות בעיניים מפוכחות והבין שמה שהיה נכון בימי השגשוג של מגה בלתי אפשרי במצב הנוכחי?

"ההסכם שלי מאוד הגיוני וסביר. למעשה, כשחתמנו עליו דודי כל כך התכוון לזה שהוא רוצה שזו תהיה שותפות לתמיד, שהוא הוסיף סעיף שלפיו אני אשאר בחברה לכל החיים, או כמנכ"ל או כיו"ר. אפילו לא ביקשתי את זה, לא היה לי אז הידע והניסיון לדרוש דבר כזה".

אז האיום להדיח אותך, שהושמע מצד גורמים בקבוצת אלון, בעצם לא בר מימוש?

"אלון יכולה להחליט שהיא לא רוצה שאתן שירותי ניהול כמנכ"ל. זאת זכותה, אף שאני חושב שזאת תהיה טעות, כי אין בחברה עוד אדם שמכיר את התחום והרשת כמוני. אם בכל זאת היא תבחר באפשרות הזאת, יש סעיף בהסכם שקובע שאני אתמנה ליו"ר החברה באותו הרגע. במצב כזה אעשה, כמו היום, כל מה שביכולתי להצעיד את הרשת קדימה".

מגה הציגה בפני רוכשים פוטנציאליים נתונים שלפיהם לעדן טבע יש חובות של כ־150 מיליון שקל. עם חובות כאלה יש בכלל זכות קיום כלכלית לרשת?

"אני לא יכול להתייחס למספרים, אבל זה היה לא אחראי להציג נתונים כאלה בפני רמי לוי בלי להסביר שחלק גדול מהם נובע מהוצאות המימון של אלון רבוע כחול, ולא מהתפעול השוטף של הרשת. ב־2013 הובלתי את הרשת לרווחיות. אירועים שנכפו על עדן במסגרת תוכנית ההבראה של מגה אילצו אותי לסגור שבעה סניפים ולפתוח במקומם שבעה חדשים. אלה פעולות שכרוכות בהשקעות גבוהות שהיו ידועות לדירקטוריון. מגה הכתיבה לנו את האילוץ הזה".

 , צילום: נמרוד גליקמן, יובל חן, ענר גרין, מיכאל קר צילום: נמרוד גליקמן, יובל חן, ענר גרין, מיכאל קר  , צילום: נמרוד גליקמן, יובל חן, ענר גרין, מיכאל קר

ומה אומר על כך הדירקטוריון היום?

"אני לא יודע. בתקופת משבר יו"ר דירקטוריון החברה אמור לנסות לסייע למנכ"ל להתמודד עם השלכות המשבר. אבל השאירו אותי לבד. יש לי כתפיים מספיק רחבות כדי להתמודד עם זה, אבל לא רק שלא עוזרים, אז גם מטילים בי רפש?".

פרוביזור מדבר על מוטי קרן, שגויס לפני שנתיים לתפקיד המנכ"ל שאמור להציל את מגה המידרדרת, ובתוך כך מונה לתפקיד יו"ר עדן טבע מרקט. קרן יצר את מותג הדיסקאונט You והוביל שורת מבצעי הוזלה, שלא הועילו. "מההתחלה מוטי לא אהב את הקשר ביני ובין דודי, ואת ההתפתחות של עדן טבע. הוא התלונן לדודי, שענה לו שזה ההסכם ושצריך לכבד אותו". הדחתו של ויסמן, הוא טוען, נתנה לקרן את ההזדמנות שלה חיכה.

תנו לי הודנה

לכל אורך הראיון פרוביזור עונה לשיחות בטלפון הנייד שלו. רובן מספקים מודאגים. "נתתי לכולם את הטלפון שלי. אמנם אין לי עדיין תשובות לשאלה מה יהיה, אבל אני לא בורח", הוא אומר.

מחר 8 במאי. יש לך כסף לשלם לעובדים את משכורות אפריל?

"קוששתי השבוע כל מה שאפשר, ואני בטוח שמגה תעזור לשלם לעובדים".

ולגבי הספקים?

"אפנה לדירקטוריון ואבקש תשובה לשאלה כיצד לפעול. הם לא עונים לי על כך כבר שבועיים, אבל אמשיך לפנות אליהם כי הם בורחים מאחריות".

עדן טבע מרקט, צילום: צביקה טישלר עדן טבע מרקט | צילום: צביקה טישלר עדן טבע מרקט, צילום: צביקה טישלר

ושוב, אולי בסופו של דבר עדן טבע מרקט, עם ההסכם המיטיב, היתה צעצוע יקר שמתאים לתקופות שפע אבל לא למצב שאליו נקלעה אלון רבוע כחול?

"עד לפני חודש, וכל עוד דודי היה בתפקיד, התוכניות היו לפתח סניפים. כשההנהלה החדשה החליטה לעצור את התשלומים היא ציינה באותה נשימה שהיא רואה ברשת נכס משמעותי וצופה לו עתיד ורוד. מגה פשוט רוצה להיפטר מההסכם איתי, ולעשות את זה בצעדים מאוד אלימים".

כמו מה?

"כמו אמירות על דילול בכוח. זה מונח שלקוח מהמאפיה, לא קיים מושג כזה בעולם העסקי".

ואם היו פונים אליך בדרך אחרת?

"אם השותפים שלי היו פונים אליי בצורה הוגנת ומבקשים לייצר מנגנון שונה על בסיס הידברות, תוך שמירה על החברה ותוכניות הפיתוח שלה, אני לא חושב שהייתי פוסל את הדיאלוג על הסף".

יש משהו שיכול להציל עכשיו את הרשת?

"האפשרות הכי טובה לחברה היא הקפאת הסכסוך ל־90 יום. יש כאן עסק נהדר שבשבועות האחרונים מידרדר כמו כדור השלג שמתעצם. אני קורא למגה, תזרימו כסף, נחזיר את החברה לשגרת פעילות, ואחר כך, אם יש טענות משפטיות נגד ההסכם, ננהל את הסכסוך בבית המשפט".

איפה היתה הטעות שלך?

"הטעות הגדולה ביותר בחיי החברה היתה עצירת הפתיחה של סניפי עדן במגה, עם כניסתו של מוטי לתפקיד. הפעילות של עדן במגה היתה מוצלחת ומאוד רווחית תפעולית, לעומת הרווחיות התפעולית של שאר הרשתות הציבוריות בארץ. תכננו לפתוח עוד עשרות חנויות כאלה, אבל חילוקי דעות ביני לבין מוטי לא אפשרו זאת".

למה לדעתך הוא התנגד?

"זה נבע מחוסר הבנה מקצועית שלו".

בשבוע שעבר קפלן אמר: "יש לנו בעיות קשות מאוד עם מגה. נראה אם נצליח למנוע את קריסתה". לנוכח הדברים האלה, מגה ואלון רבוע כחול בכלל יכולות להקפיא את הסכסוך? אולי אין להן את הכסף?

"קראתי את מה שקפלן אמר וגם את האמירה שלו למחרת, שהקבוצה איתנה ועומדת מאחורי מגה. אני מאמין שהוא התכוון לתיקון שהוציא. יש כסף שלנו מהפדיונות של "עדן במגה" שנמצא אצלם והם לא משחררים אותו. הכסף נמצא בחשבונות, ומגה אומרת שברגע שאסכים לדלל את אחזקותיי היא תזרים את הכסף לרשת, אז בהחלט יש לה אפשרות לעשות זאת".

ובינינו, עבור עדן טבע זה לא מאוחר מדי כבר?

"במצב הנוכחי עדן טבע מרקט יכולה להתקיים גג שבוע. אין לנו סחורה טרייה, וגם לקוחות שרוצים לבוא מבינים שאין טעם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות