אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הנדל"ן

"בת"א יש קרקע ל-60 אלף יח"ד, אך לוקח דור לממש תוכנית"

אסף טוכמאיר, יו"ר קנדה ישראל, בוועידת הנדל"ן והתשתיות של "כלכליסט": "בעולם מדברים על שינוי ייעוד בתוך שנה עד שנתיים בלבד; בישראל, רוב חוקי התכנון והבנייה הם מתקופת המנדט"

06.05.2015, 10:30 | יעל דראל

"בעיר תל אביב, למרות שאנחנו רואים אינסוף מנופים בכל מקום, יש התחלות בנייה בממוצע בהיקף של כ-3,000 יחידות דיור בשנה האחרונה. דמיינו מה היה קורה אם היו יוצאות במכה אחת 9,000 יחידות דיור, ועד כמה זה היה ממתן את כל השוק ואפשר לעשות זאת. רק בחלקה הצפוני של תל-אביב, שהיא הקטר המניע את שוק הנדל"ן, יש כיום עתודות קרקע למגורים בהיקף של 60,000 יח"ד – אך לוקח היום 25 שנה, דור שלם, מרגע שמוציאים תוכנית לדרך ועד שמצליחים לסיים את הבנייה וזה כל הסיפור של הגדלת ההיצע", כך אמר יו"ר קנדה ישראל, אסף טוכמאיר, בוועידת הנדל"ן והתשתיות של "כלכליסט" שהתקיימה היום (ד') בתל אביב.

על פי הנתונים שהציג טוכמאיר, ישנן כיום כ-195,800 יחידות דיור בנויות בתל אביב ושיעור התחלות הבנייה בעיר עלה בהדרגה לאורך השנים, מכ-2,000 התחלות בנייה בשנת 2008 לכ-3,900 התחלות בנייה בשנת 2014 . על פי הנתונים, ישנן כיום כ-14 אלף יחידות דיור במתחם גלילות, כ-23 אלף במתחם תעש רמת השרון, כ-6,500 יחידות דיור ברצועת הנופש ברמת השרון, כ-12 אלף יחידות דיור בתוכנית 3,700 בצפון תל אביב, כ-10,000 יחידות דיור במתחם חוף התכלת בהרצליה, כ-16 אלף יחידות דיור בשדה דב. "הכמות הזו עשויה להגדיל ב-30% את מספר היחידות בעיר. זה הרבה יותר יעיל מלהעלות מס – וזה הסיפור האמיתי, סיפור ההיצע. אבל רוב חוקי התכנון והבנייה בישראל הם מתקופת המנדט, רק שלב א' של אישור המסמכים אורך בין 15-20 שנה. שלב ב' של פרסום ההתנגדויות אורך אף הוא כחמש שנים. להוציא היתר היום בעיריית תל אביב אורך אף הוא בין שנה לשנתיים", אמר.

אסף טוכמאיר , צילום: נמרוד גליקמן אסף טוכמאיר | צילום: נמרוד גליקמן אסף טוכמאיר , צילום: נמרוד גליקמן

טוכמאיר השווה את המצב בישראל למצב במקומות אחרים בעולם ואמר כי "בעולם מדברים על שינוי ייעוד תוך פרק זמן של בין שנה לשנתיים בלבד, גם בניו יורק וגם בטוקיו אלו פרקי הזמן. צריך להבין שבשנת 2040 75% מאוכלוסיית העולם תעבור לערים הגדולות - וזה לא יהיה בבתים פרטיים".

טוכמאיר הדגיש כי המגדלים עצמם, שנבנים בהדרגה בהיקפים הולכים וגוברים, משתנים מבחינת תמהיל הדירות והאוכלוסיה: "תמיד שואלים אותי כמה עשירים יש בישראל ולמי בונים כל כך הרבה מגדלים? התשובה היא שהמגדלים האלה השתנו: ב-2008 במגדל W רק 10% היו דירות קטנות וכל השאר יוקרה. בשנת 2014 המגדל שאנחנו מתכננים יש בו 85% דירות קטנות כי זו הדרישה היום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות