אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"נדל"ן זה עסק של עליות וירידות, אך אין סכנה לקריסת מחירים"

גארי ברנט, יזם נדל"ן ממנהטן שגייס יותר מ-1.6 מיליארד שקל בישראל אמר בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" כי הוא מרוצה מחוויית העבודה מול המשקיעים והרשויות בישראל וממליץ לחבריו לראות בה פוטנציאל. לדבריו, אין סכנה לקריסת מחירי הנדל"ן בניו יורק

06.05.2015, 14:04 | מיכאל פרל

"נדל"ן זה עסק תזזיתי של עליות וירידות. הכל עולה ואז הכל גם יורד, אבל לא קורס", אמר גארי ברנט, מייסד ונשיא אקסטל האמריקאית בוועידת הנדל"ן והתשתיות של "כלכליסט" בתל אביב.

 

"אתן לך דוגמה של פרויקט שנבנה מול הבניין שלנו", אמר ברנט למראיינת סופי שולמן. "הם כרגע סיימו לבנות דירות בכמיליארד דולר. אנשים חשבו שאנחנו מצליחים ומסתבר שיש מי שמצליח עוד יותר. השיאים נשברים כל הזמן ולא מחייב שנראה פניית פרסה של המחירים, קל וחומר שלא קריסה.

"איך מנצחים את השיטה?" מרסנים את ההיצע ושומרים על ביקוש קבוע. בניו יורק יש תמיד ביקוש ולא כל כך קל לספק את ההיצע כי זה לא לכל אחד. אנחנו גם רואים השקעות מכל העולם שזורמות לניו יורק. זה כמובן מוסיף לצמיחת המחירים", אמר.

לשאלה מה יקרה אם, למשל, תהיה נפילה של 20% בבורסה בניו יורק, כיצד זה ישפיע על החברה שלו. ענה: "אנחנו לוקחים מקדם זהירות מספיק גדול. בנוסף, אנחנו יוצרים ערך ונמצאים שלב אחד קדימה. אני גם חושב שבמקרה של ניו יורק, יש סיכון, אך הוא נמוך". 

כ-5 מיליארד שקל גויסו לאחרונה ע"י חברות נדל"ן אמריקאיות בישראל, 1.6 מיליארד מהם עבור חברתו של ברנט. "הניסיון שלי עם ישראל טוב מאוד", אמר ברנט. "אמרו לי שהשוק הישראלי מורכב וקשה מאוד, אך החוויה הייתה מצוינת. האנשים היו מקצועיים מאוד. במוסדות ובגורמים שאיתם עבדתי היו מאוד רציניים. וכאמור, יצאנו מזה עם כסף רב".

שולמן: "לא הרבה משקיעים מוסדיים רצו להשקיע בכם בתחילה".

ברנט: "המשקיעים המוסדיים בישראל לא ממש רגילים להשקיע בחברות זרות שמגיעות לישראל לגייס הון, זה משהו שצריך להתרגל אליו. עכשיו הם מורגלים. היום יש לנו יותר משקיעים מוסדיים, המשקיעים בארץ מוכנים להשקיע יותר מעבר לים, לא רק בישראל".

ברנט הדגיש שהחששות שלו מגיוס הון בארץ נבע מהעלויות הגבוהות שטמונות בפעולה כזו. "יש לא מעט הוצאות שמגיעות עם ההחלטה לגייס מישראל. יש עלויות תיווך וגידור. זה לא זול כמו שחושבים, זה יותר יקר מללוות בארה"ב. ובכל זאת, זה שווה את זה עד לסכום מסוים".

שולמן: "האם תמליץ לחבריך לגייס כסף בארץ?"

ברנט: "אני ממליץ על כך בחום, אך יש לי שני דגשים: במישור העסקי, אני ממליץ לבחון את כל העלויות. במישור האתי, אני חושב שתמיד צריך לזכור שכסף שלווים צריך להחזיר", אומר ברנט בתשובה לשאלה האם הוא ימליץ לחבריו לגייס כסף בארץ.

ברנט נשאל בנוגע לסיכונים שבהשקעת כספים מעבר לים והשיב כי "חשוב להבדיל בין לווים רציניים, לבין לווים קטנים שלא בטוח שיחזירו את הכסף. ראינו בארה"ב את הסיכון שבלווים לא רציניים. יש סיכון בחברות בעלות מינוף גבוה".

גארי ברנט, מייסד ונשיא אקסטל, צילום: נמרוד גליקמן גארי ברנט, מייסד ונשיא אקסטל | צילום: נמרוד גליקמן גארי ברנט, מייסד ונשיא אקסטל, צילום: נמרוד גליקמן

"אני חושב שישראל דומה מאוד לניו יורק. יש פה ביקוש גובר והולך מבפנים ומהעולם. אבל זה שוק די קטן שלא כל כך קשה לספק את הביקוש שלו", אמר ברנט בתשובה לשאלה בנוגע לבעיית מחירי הדיור בארץ.

שולמן: "מה דעתך על הגבלה על דירות להשקעה?" 

ברנט: "מסביב לעולם יש חלוקה לדירות ברות השגה ולדירות יוקרה. יש מדינות רבות שעושות רגולציה שתאפשר לדירות ברות השגה לקום, אך גם תאפשר רכישת דירות להשקעה. אני זוכר שניסו להגביל משקיעים במיאמי. זה פשוט לא עבד. אנשים קנו בעזרת מתווכים או בני משפחה. זה לא אפשרי".

ברנט נשאל בנוגע לפרשה שבה נחשף כי חברתו התקינה "דלת לעניים" בבניין הדגל שלה במנהטן. "זו הייתה כותרת יפה, אך היא לא קשורה למציאות", אומר ברנט. "זה תלוי בממשלה אם היא מצליחה ליצור דיור בר השגה. זה לא צריך לבוא על חשבון של דירות יוקרה לטובת מי שידו משגת.

"אני גם לא ממליץ על בניית דירות לעניים. בניו יורק יש תכנית שמגדירה 'שכונות מעורבות', שבהן יש חיוב לבנות עבור מספר שכבות סוציו אקונומיות של האוכלוסיה".

"הכל מתחיל בקרקע - אם הממשלה מסתכלת על הקרקע כמקור לרווח, זו בעיה. המחירים לא ירדו. הכל זו שאלה של ניהול הקרקעות", אמר ברנט.

שולמן: "אתה חושב להשקיע בנדל"ן בישראל?" 

"יש לי תכניות להשקיע בעיקר בניו יורק. יש לי הצעות להשקיע בסין ובמקומות אחרים, אך אני לא חושב שזה נמצא על הפרק כרגע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות