אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש ממשלה: נתניהו ובנט סיכמו על כניסת הבית היהודי לקואליציה צילום: אבי אוחיון, טל שחר

יש ממשלה: נתניהו ובנט סיכמו על כניסת הבית היהודי לקואליציה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הגיעו להסכמות לכניסת הבית היהודי לממשלה - ובכך נסללה הדרך להקמת קואליציה צרה של 61 ח"כים. בנט יהיה שר החינוך, איילת שקד תהיה שרת המשפטים ואורי אריאל יהיה שר החקלאות. בנט: "אדוני ראש הממשלה - אנחנו מאחוריך"

06.05.2015, 22:29 | אורי תובל

יש ממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מסרו (ד') הודעה משותפת שלפיה הגיעו להסכמות לכניסת הבית היהודי לממשלה. בכך נסללה הדרך לנתניהו להודיע לפני חצות לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי הצליח להקים קואליציה צרה של 61 ח"כים. העבודה על ההסכם המפורט תימשך הלילה ובימים הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

בנט אמר: "היתה לי שיחה טובה מאוד עם ראש הממשלה והודעתי שניכנס לממשלה לאומית בראשותו. אני מודה לך אדוני ראש הממשלה ואומר לך בקול ברור: אנחנו מאחוריך. נפעל להצלחת ממשלתך". בנט אמר, כי "הממשלה הזאת יכולה להשלים את כהונתה".

נתניהו אמר, כי "איש לא מופתע שהמו"מ התארך, אך גם לא שהסתייים במועדו אך המועד דוחק. אנחנו צריכים להקים ממשלה חזקה ויציבה". ראש הממשלה הוא חזר על אמירתו כי "61 (מנדטים בקואליציה) זה מספר טוב. 61 פלוס זה עוד יותר טוב".

על פי ההסכם, נפתלי בנט ימונה לשר החינוך והתפוצות, איילת שקד לשרת משפטים כאשר היא לא תעמוד בראש הוועדה לבחירת דייינים שתעבור לשר מהליכוד, אורי אריאל ימונה לשר החקלאות עם אחריות על החטיבה להתיישבות. המפלגה תקבל גם את ראשות ועדת חוקה חוק ומשפט המיועדת לניסן סלומינסקי וסגן שר הביטחון - תפקיד שאליו מיועד ככל הנראה מוטי יוגב.

שרת המשפטים - איילת שקד, צילום: יאיר שגיא שרת המשפטים - איילת שקד | צילום: יאיר שגיא שרת המשפטים - איילת שקד, צילום: יאיר שגיא

מוקדם יותר נמסר כי צוותי המו"מ של הליכוד והבית היהודי, כולל הח"כים זאב אלקין ואיילת שקד נכנסו לדיונים אחרונים בחדר סיעת הליכוד בכנסת. בדיונים הוחלט כי שקד תעמוד בראש ועדת השרים לחקיקה והוועדה לבחירת שופטים אך הוועדה לבחירת דיינים תצא מידיה, ככל הנראה לטובת שר מהליכוד.

הבית היהודי מנסה לקבוע ששקד תושבע לשרה כבר בשבוע הבא - ולא בפעימת ההשבעות השנייה אחרי הרחבת הממשלה. זאת, מחשש שהממשלה לא תורחב לבסוך מעבר ל-18 שרים. כמו כן עדיין נותרו סגירות תקציביות וככל הנראה נציגי האוצר הגיעו לדיונים על מנת ללוות את הסיכומים.

בנט. רוצים ששקד תושבע בהשבעה הראשונה, צילום: אוראל כהן בנט. רוצים ששקד תושבע בהשבעה הראשונה | צילום: אוראל כהן בנט. רוצים ששקד תושבע בהשבעה הראשונה, צילום: אוראל כהן

הקואליציה של נתניהו

לפי הסיכומים הקואליציוניים שהושגו עד עתה בין נתניהו לראשי המפלגות, זו תהיה חלוקת התיקים: שר הביטחון - משה יעלון, שר האוצר הוא משה כחלון, שר החוץ - נתניהו או שר מהליכוד, החינוך והתפוצות - נפתלי בנט, המשפטים - איילת שקד, שר הבינוי - יואב גלנט, שר הכלכלה והדתות או פיתוח הנגב והגליל - אריה דרעי, השר להגנת הסביבה - אבי גבאי (מסתמן), שר החקלאות - אורי אריאל, שר הדתות או שר במשרד האוצר - בידי ש"ס , שר בריאות - יעקב ליצמן (סגן שר).

חלוקת תיקים לשרי הליכוד היא כזו: התחבורה והתשתיות - ישראל כץ (מסתמן שיישאר בתפקידו), שלושת השרים המכהנים האחרים: גלעד ארדן, יובל שטייניץ וסילבן שלום מועמדים לתיקי החוץ (אם נתניהו יוציא מידיו), פנים, ביטחון הפנים, אנרגיה ומים, רווחה, והמשרד לענייני מודיעין.

עשרה ח"כים של הליכוד: מירי רגב, זאב אלקין, יריב לוין, בני בגין, צחי הנגבי, גילה גמליאל, אופיר אקוניס, ציפי חוטובלי, דני דנון ואבי דיכטר מועמדים לשבעה תפקידי שר, ובהם: רווחה, מודיעין (אם לא יוקצו לבכירים יותר), התקשורת (אם נתניהו לא יחזיק בעצמו), עלייה וקליטה, תיירות, רווחה, המדע, אזרחים ותיקים והמשרד לשיתוף פעולה אזורי.

 

הרצוג: "ממשלת כישלון לאומי"

ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני כתב הערב בדף הפייסבוק שלו: "לא אחריות. לא משילות ולא יציבות - ממשלת כישלון לאומי קמה פה היום. שוב הוסרה מסיכת המנהיגות מעל פניו של ראש ממשלה והתגלו זחיחות ושאננות בפארסה מביכה של הקמת הממשלה החלשה, הסחיטה והצרה בתולדות ישראל. הענקת פרס בדמות משרד המשפטים למפלגת הבית היהודי, שפגעה ואיימה על שלטון החוק בכנסת הקודמת, היא דוגמא ברורה לזלזול של נתניהו בטובתם של אזרחי ישראל ולכך שגם שלטון החוק והדמוקרטיה הישראלית שווים בעיניו פחות מצרכיו הפוליטיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות