אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספקי האינטרנט: "בזק מחסלת את רפורמת השוק הסיטונאי" צילום: יחיאל ינאי

ספקי האינטרנט: "בזק מחסלת את רפורמת השוק הסיטונאי"

בשיתוף עם ספקי אינטרנט לא מוכרים, 011 ו-099, השיקה בזק בנדל של ספק ותשתית במחיר של 120 שקל לחודש. המחירים החדשים מאיימים לחסל את החבילות המשולבות שהושקו עם תחילת הרפורמה הסיטונאית בפברואר

07.05.2015, 13:29 | אופיר דור

בזק מגיבה בעוצמה לרפורמת השוק הסיטונאי שיצאה לדרך בחודש פברואר. החברה החלה להציע את ההצעה השיווקית החדשה בשבועות האחרונים ואתמול היא העלתה קמפיין פרסומי מסיבי עבורה. התגובה של בזק כוללת שיתוף פעולה עם שני ספקי אינטרנט לא מוכרים, 011 ו-099, כדי להציע מחירים דומים לאלו שמוצעים במסגרת החבילות המשולבות של ספק ותשתית אינטרנט שיצאו לדרך בעקבות הרפורמה בשוק הסיטונאי.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת השוק הסיטונאי מחויבת בזק להחכיר את התשתית שלה לספקי אינטרנט במחיר מפוקח. כך יכולים הספקים להציע חבילה משולבת של ספק ותשתית בתעריף מוזל. ספקים כמו 012 סמייל של פרטנר, 018 של אקספון, נטוויז'ן וטריפל סי השיקו חבילות במחיר של 100 שקל ל-100 מגה. היתרון של החבילות הוא גם בכך שהלקוח מקבל את כל השירות מגורם אחד- ספק האינטרנט.

סטלה הנדלר מנכ"ל בזק, צילום: יחיאל ינאי סטלה הנדלר מנכ"ל בזק | צילום: יחיאל ינאי סטלה הנדלר מנכ"ל בזק, צילום: יחיאל ינאי

כדי להגביל את בזק, המונופול בשוק האינטרנט, משרד התקשורת אוסר עליה לשווק בעצמה חבילות משולבות בעצמה. עם זאת, כדי להתמודד עם ההצעות החדשות שכבר עברו אליהן מעל 20 אלף מנויים הרחיבה בזק את השימוש בכלי ותיק - בנדל של ספק ותשתית. במסגרת הבנדל הזה משווקת בזק חבילה של ספק ותשתית כאשר אומנם הלקוח ממשיך לקבל שירות משני הגופים בנפרד, אך הוא מחויב רק על ידי בזק בחשבונית שלה.

לקוחות שמעוניינים במחיר זול מבזק מקבלים הצעה להצטרף לבנדל של בזק עם 011 ו-099, כאמור ספקי אינטרנט קטנים מאוד ולא ידועים. מחיר הבנדל של ספק ותשתית של בזק ו-099 עומד על 120 שקל לחודש ושל 011 עם בזק על 123 שקל לחודש. בנוסף הלקוח ישלם בבנדלים מחיר מופחת מאוד על החודש הראשון שמגלם רק את עלות הספק, במקרה של 099 הוא עומד על 15 שקל.

הכלי של בנדלים כאמור אינו חדש אך כעת בזק מרחיבה את השימוש בו ומשווקת אותו באגרסיביות. חלק מהחברות כמו 012 ונטוויז'ן אינן מסכימות שבזק תשווק בנדל שלהן למשך תקופה של יותר משנה. גם בזק בינלאומי, החברה הבת של בזק, לא הסכימה לכך עד לאחרונה אבל כעת מוצע בנדל ארוך טווח של שתי החברות ב-145 שקל לחודש.

התגובה של בזק מעוררת חשש עמוק בקרב החברות המתחרות וכבר נעשתה פנייה למשרד התקשורת כדי שיבדוק את התוכניות החדשות. החברות המתחרות מעלות שאלות סביב ההצעה של בזק עם 011 ו-099. בזק גובה 105 שקל עבור חבילת 100 מגה בשנה הראשונה, זהו המחיר הקמעונאי וגם המחיר שצריכה בזק להציע לספקי האינטרנט. כך שלמעשה 011 ו-099 מקבלות 15-17 שקל בלבד לחודש עבור כל חבילת בנדל שנמכרת. החישוב מסתבך עוד יותר כיוון שהנוהג הוא שעבור כל חבילה משלמות הספקיות כ-50 שקל לבזק עמלה, כך שרק לאחר חצי שנה הן יתחילו להרוויח על חבילות הבנדל. בבזק טוענים בתגובה כי הם משווקים את כל ספקי האינטרנט באופן שוויוני אך ברור שניתנת עדיפות לספקים שמציעים את המחיר הזול יותר.

משרד התקשורת יצטרך להידרש בזמן הקרוב לנושא זה. המשרד נמצא במלכוד כיוון שבזק עושה שימוש כאמור בכלים מוכרים שאושרו בעבר. מאידך ההצעות החדשות מאיימות לחסל את השוק הסיטונאי שצבר תאוצה בחודשים האחרונים. בזק החלה את השיווק של ההצעות המוזלות שבוע וחצי בלבד לפני שהרפורמה נכנסת לשלב הבא במסגרתו הממשק בין הספקיות לבזק יהפוך מידני לאוטומטי וההעברה של לקוח לחבילות החדשות תהיה מהירה יותר. כיום ההעברה לחבילות החדשות עשויה לקחת ימים ארוכים.

מחברת פרטנר נמסר בתגובה: "בכוונת 012 מבית פרטנר לפנות למשרד התקשורת ולהתריע על המשך הניסיון העיקש של בזק לפגוע בתחרות. בפרטנר טוענים כי בזק כלל לא הציעה לה להצטרף לבנדל, כמחויב על פי הוראות רישיונה וכי קיים חשש כי ההתקשרות עם ספקיות האינטרנט כוללת הפחתה של מחיר ה- ISP על ידי פיצויים בדרכים עקיפות".

מ-018 נמסר בתגובה כי "במסווה של מחיר תחרותי ותוך התנהלות תמוהה של ספקים שהופיעו פתאום, מנסה המונופול שבמשך שנים רבות מרוויח מליארדים הן ישירות מהלקוחות והן באופן עקיף באמצעות חיובים מופרזים של ספקי האינטרנט, לרסק את התחרות לפני שהחלה. לקבוצת בזק יש מתחרה לגיטימי בשוק- בזק בינלאומי. לא יתכן שבזק תפעל בערוץ שימור במקביל. אני קורא למשרד התקשורת להפסיק את הפרקטיקה הזו לאלתר".

בבזק דחו את הטענות של פרטנר על כך שלא יודעה על הבנדלים החדשים ומסרו כי כבר לפני חודש הודיעו לה על כך. בבזק רואים בהצעות החדשות עידוד לתחרות ולא פגיעה בה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

33 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

33.
אקספון 018 יש להם זכות להתלונן בכלל על בזק ?? פשוט בדיחה
כיום, חברה שרוצה לספק שירותים כמו MVNO, שיחות לחו"ל, נס"ר (טלפוניה עסקית) טלפון קווי וכיו"ב, צריכה להוציא כל רישיון בנפרד ,פעולה המייצרת ביורוקרטיה ומגדילה עבורה הוצאות: כל רישיון כזה מצריך ערבות בנקאית של מיליוני ש"ח ותנאים נוספים רבים (מאימות חתימות ע"י עורכי דין וכלה באין ספור של תצהירים), בהתאם לסוג הרישיון. כיום, מי שמחזיק בכל אחד מהרישיונות הכלליים הנ"ל נאלץ לעמוד בנפרד בכל אחד מתנאי התקנות, שמכוחן הוא ניתן. כך למשל, בעל רישיון למתן שירותי סלולר ברשת אחרת, שהינו גם בעל רישיון מפעיל בינלאומי נדרש להעמיד בנפרד ערבות כנגד כל אחד מן הרישיונות ובסכומים מצטברים. כמו כן, כל בקשה לרישיון מוגשת בנפרד ומצריכה טיפול נפרד ונבדל. משרד התקשורת הכריז כעת על רישיון תקשורת "אחוד", רישיון המאפשר ברישיון אחד ובערבות אחת לספק את כל השירותים הללו, וגם הוספת אספקת אינטרנט באותו רישיון. קביעת מתכונת אסדרה חדשה, ולפיה בנוסח של רישיון כללי אחד, באמצעותו יהיה ניתן לספק שירותי תקשורת פנים-ארציים נייחים (שיחליף את הרישיון הכללי-ייחודי), שירותים סלולריים ברשת אחרת ("MVNO") ושירותי בזק בינלאומיים כמו גם לאפשר במסגרת רישיון אחוד זה, לכלול אפשרות למתן שירותים נוספים, שניתנים כיום במסגרת "רישיון מיוחד" נפרד, כגון גישה לאינטרנט (ISP) ושרות נס"ר. -------------------------------------------------------------------------------- שורה תחתונה - משרד התקשורת והמדינה החליטו להנמיך את חסמי הכניסה הכלכליים לענף התקשורת בעבור גופים שאינם מתכוונים, ממילא, להשקיע את ההשקעות הרבות שברישות תשתית תקשורת ארצית. ------------------------------------------------------------------------------------- כל הבסטיונרים יכולים להציע שירותי טלפוניה קווית בשתי דרכים. אפשרות אחת היא שירות של VOB כמו של פרטנר וסלקום, שבו שיחות הטלפון עוברות על גבי האינטרנט הפתוח אבל מעדיפים לקבל קו נייח בזק שהינו מותג של חברה גדולה ובעלת מוניטין בתימחור מחיר מתנה ולצאת לשווק טריפל וחבילה מרובעת .. אקספון וגם גולן טלקום -2 חברות שהינן מפרות החוק ותנאי רשיון מול המדינה (לאקספון אין רשיון מפעיל סלולר וגולן מפרק אתרי סלולר ומצפצף על הרגולטור ומשרד התקשורת) ומתקיימות בעבריינות שמשרד התקשורת נותן לה חסינות חיכו לעשות שימוש ב"רישיון האחוד" כדי להיכנס לתחומי פעילות חדשים כמו תחום התקשורת הקווית. בגולן מתכננים להיכנס לתחום זה במהלך 2015 עם הצעה של טריפל שיכלול טלוויזיה, אינטרנט וטלפון קווי במחיר אחד אז ...משרד התקשורת בחסות הפופוליזים וירושת כחלון ממשיך לאיים ולתת גב גם לבסטיונרים להתלהם על בזק וכולם רוצים ש.............. בזק תמשיך להצטרך להיות כבולה בשינוי מחירים מפוקחים , תמשיך להיות כבולה בשיווק באנדלים עצמאיים , תמשיך להשקיע מיליארדים בתשתיות ושידרוגן ולהגיש אותן על מגש של כסף לבעלי "רשיון אחוד" בלבד שעל בסיסו המדינה מפסידה מיליארדי שח לקופת הכנסותיה כעת לתפארת הכשרת שרלטנים בשוק הסלולר/הקווי/האינטרנט . עכשיו הציבור אט אט מתחיל להבין - אז הבנו את הכל כעת ..........-תרתי משמע. החליטו להנמיך חסמי הכניסה הכלכליים לענף התקשורת בכדי "לפטם כאן שרלטנים ". גם אנחנו רוצים חברת תקשורת /סלולר במתנה ... אליכם כבוד השופטים בבג"ץ ....מבקר המדינה ..יחידת להב 433
אזרחים נגד משרד התקשורת  |  10.05.15
32.
WOW WOW נוכלותם של הבסטיונרים מתחיל להיחשף לציבור אט אט ..וזו רק ההתחלה..
יש להוסיף גם את שרלטנות - הבריונות והתחמנות משרד התקשורת שמתחיל להיחשף גם אט אט לעיני הציבור והקוראים כאן לתפארת הדמוקרטיה . חברות הסלולר שהאימנו לפופוליסט כחלון שעבד עליהם בעיניים במהפכת בלוף שהוביל אותם להתרסקות כאן חושבים שחברת בזק/הוט טיפשים ויכנעו באותה מידה תמימה כמו שחברות הסלולר ניכנעו לגחמות כחלון שהכניס להם את הצינור עמוק וחזק מה שמוביל אותם כעת לפרפר ולחפש ישועה בהלאמת תשתיות בזק/הוט ולהמשיך גם לפטם את הנוכל השרלטן גולן שמקרקס אותם כאן עד שיהפכו ל"פגרים" על ריצפת שוק הסלולר ..... אם כבר להתנתק מבזק הציבור יעדיף לרכוש בנדל של בזק שמשאירה אותנו באחריות בזק כלקוח בזק !! במקום להתנייד לכל השרלטנים האלו. העובדות שמתחילות להיחשף על ידי הציבור לעניין הרפורמה ומהפכת הסלולר כבל עם ומסכים יימשך כאן עד אשר מבקר המדינה/יחידת להב433 ייכנסו לתמונה ועד אשר ייחשף כאן כל שמשרד התקשורת מנסה להסתיר ולהעלים עובדות מוכחות על הנזק שניגרם לצרכנים והעדר כל דאגה לטובת הצרכנים
אזרחים חושפים מושחתים ושחיתות  |  09.05.15
31.
מי שיתלונן על תקלות יקבל את ג'וג'ו ומומו עם סמי וסומו אצלו בבית מטעם הקומבינטורים?
חברות המתחרות מול בזק כעת משתמשות בשיטות של מאפיה בשביל לסחוט את משרד התקשורת ולסחוט מאיתנו ולגנוב מאיתנו את הכסף ולהפוך אותנו לפראיירים . המדינה שהיא ראש המאפייה נותנת למתחרים החדשים כעת גם היתר לנקנק אותנו באמצעות משרד התקשורת הפכו להיות היחצנ"ים של הבסטיונרים כדי לגזור קופוני תהילת פופוליזים ולפזר דמגוגיה בשקלוראגורה לשיווק רפורמה שכווולה הכנסת הצינור עמוק וחזק לצרכנים ... המתחרים יתקנו תקלות ?? יתחזקו טכנאים ושרות מענה לתקלות ותמיכה טכנית ?? המתחרים בכלל מכירים את תשתית בזק טכנית ??? המתחרים אפיללו שינוי "דומיין" לא מוכנים לבצע בראוטר של בזק למתניידים אליהם !! המתחרים מחפשים פראיירים שירכשו קו בזק יד2 ויפלו במלכודת הדבש שלהם . ומי שיתלונן יקבל מטעם החאפארים טכנאים בוגרי המכון לקומביניזציה את ג'וג'ו ומומו עם סמי וסומו אצלו בבית אחרי חצות לתיקון תקלות בתשתיות מטעם הקומבינטורים ? חחחח.....באאמת הפסקנו להיות פראיירים - למדנו בשוק הסלולר עם קו בGOLAN המוון תרתי משמע - מה יש להשוות בכלל בין חברה וותיקה שהינה בעלת התשתיות לבין חאפארים שמחכים לשווק לנו חבילת מלכודת דבש תמורת חיסכון של 20 שח בחודש ?? ממש בדיחה . אין בשורה לא בשרות טוב יותר -לא באיכות התשתית -ולא במחיר אצל המתחרים !! בבזק אני משלם 115 שח' לחודש על תשתית+ספק למהירות 100 מגה !! מי אלו המתחרים ?? משווקי משנה לתשתיות בזק יד2 !!! בסטיונר שבא למכור תשתית בזק יד 2 - גם ללא הזהרות בזק הציבור מבין שיש כאן רפורמת חארטה לתפארת פיטום בסטיונרים ועושק והלאמת תשתיות בזק ברגוצליה דורסנית ומעוותת אקספון קו אינטרנט (ספק ותשתית) במהירות 100 מגה-ביט בעלות 100 שקל לחודש ?? ומי אלו אקספון בכלל ?? למדנו כבר שבישראל הבזול עולה ביוקר- לבחור חבילת תקשורת לבית זה לא רק לבחור במחיר הזול. תחי מדינת ישראל .....חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
הסטנדאפיסט  |  09.05.15
30.
דגיגונים קטנים מנסים להיכנס ולשחק במגרש הלוויתנים בשוק התקשורת באפס השקעות ..
פופוליסטים כמו כחלון, ראש בקיר ולא איכפת מה נכון,לטובת הצרכנים ושוק התקשורת בראיה לטווח הארוך כאן , לא חשוב מה צודק בתחרות אמיתית ושיויונית יאלללההההה עליהום על בזק והוט יאללללהההה לאיים -להתבהם-לפזר דמגוגיה אבל בעיקר להסתיר בשיווק אגרסיבי את הקופון שהם רוצים לגזור עלינו על גב הפראיירם שיתניידו אליהם וינטשו את בזק. דגיגונים קטנים מנסים להיכנס ולשחק במגרש של הגדולים , הלוויתנים בשוק התקשורת אבל רק באפס השקעות ..חחחחחחחחחחחחחחחח עוד רפורמה שנזקיה ישולמו ומשולמים אך ורק על ידי הצרכנים-תרתי משמע !!
Ilan Pportiansky  |  09.05.15
29.
אקספון018 "סוחטים" את המדינה ואיציק בן אליעזר מתלונן על התנהלות/רווחי בזק/הוט ??
על מה מקרקר איציק בן אליעזר ?? למה באקספון מסתירים עובדות ?? מעניין ... מודל השוק הסיטונאי אליו מכוון משרד התקשורת נוסח על-ידי ועדת חייט, לפני כ-3 שנים. במודל זה משרד התקשורת לא קובע את המחירים ונותן לחברות להחליט ביניהן על מחירים. ועדת חייק ומשרד התקשורת לא קיבלו טענות אקספון שטענו אז בפני הוועדה שהמודל הזה, לפיו בזק ו-HOT ימכרו תשתית לספקיות כדי שאלה ימכרו גם תשתית לצרכנים, מייצר כוח בלתי פרופורציוני לשתי הקבוצות 018 אקספון החליטה שלא להמתין להסכם מדף שאינו נראה באופק והגיעה להסכמה עם בזק על מודל סיטונאי מיוחד, שמתאים לספק עצמאי, שאינו חלק מקבוצה אך עדיין ממשיך אקספון לפזר עליהום על בזק ??? למה ?? בגלל הקופון של אקספון על גב "עושק" תשתיות בזק קטן ולא מספיק למלא את בור השומן של אקספון ...?? 018 היא אחת מספקיות האינטרנט העצמאית הבודדות שנותרו בשוק, משום שרוב ספקיות האינטרנט הגדולות הפכו לחלק מקבוצת תקשורת גדולה: נטוויז'ן שייכת לסלקום, 012 סמייל לפרטנר ובזק בינלאומי לבזק. זה אותו איציק בן אליעזר שאומר ... כמו שבסלולר כשנכנסו המפעילים הווירטואלים, הם לא זיעזעו את השוק. רק כשנכנסו המפעילים שבונים תשתית - גולן טלקום ו-HOT מובייל - רק אז המחירים באמת ירדו... וממשיך לשווק לוקשים ?? רגע......איזו תשתית סלולר בנתה עד כה גולן טלקום ??? גולן מתקים על בסיס 197 אנטנות בלבד...וממשיך לתעתע את משרד התקשורת לקבל בעלות על רשת דור 4 גם של סלקום בהסכם שיתוף רשת במינימום השקעות ...אך משרד התקשורת מסרב לאשר ומתחיל להתעורר ולהבין שיש כאן שרלטן מיומן... כדי להפוך למפעילת הסלולר השישית בישראל תצטרך אקספון לחתום על הסכם לשיתוף רשתות עם אחת משלוש הקבוצות שהתגבשו בשוק בדיוק על מודל "שרלטנות ונוכלות גולן טלקום" בשוק הסלולר בונה כעת אקספון את מהלכיה בשוק הסלולר והתקשורת ומחפשת פראיירים שיעניקו לאקספון מיליארדי שח במתנה ויתקיימו במינימום השקעה ...בשוק הסלולר והתקשורת ככה זה בישראל -כל שרלטן מוכר נשק ובעל רשת לאביזרי מין הופך למפעיל סלולר ומלך ..ואם שרלטן 1 גולן דרש וסחט וקיבל וממשיך לקבל ולנצל פירצות בתקנות והתנהלות משרד התקשורת והרגולטור כאן הבא אחריו אקספון דורש כפל כפליים וגם יקבל ..כאן מדינת פיטום שרלטנים נוכלים . אקספון 018 סחטו את המדינה בעוונתא ..ומתלוננים על רווחי בזק/הוט ?? חחחח אקספון שילמה עבור רצועת תדר 16.5 מיליון שקל במזומן ועוד 16.5 מיליון שקל בערבות בנקאית אותה תוכל לקבל תוך חמש שנים לפי נתח השוק שתשיג.... עבור כל 1% נתח שוק שישיגו , הם יקבלו הנחה של 10% מהסכום שהציעו עבור התדרים. נתח השוק של אקספון 018 יימדד לאחר שנתיים ושוב פעם לאחר חמש שנים.
סנודן חושף הנוכלים  |  09.05.15
לכל התגובות