אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרד יווני נגד אירופה: הממשלה תגייס מחדש עובדי ציבור שפוטרו

מרד יווני נגד אירופה: הממשלה תגייס מחדש עובדי ציבור שפוטרו

בזמן ששר האוצר היווני מדלג בין עמיתיו האירופים, הפרלמנט היווני הפך שלשום בלילה חוק של הממשלה הקודמת, והחזיר לעבודה כ־13 אלף עובדי ציבור. האופוזיציה: "זו הפרה של תנאי החילוץ שדרשה אירופה"

07.05.2015, 16:41 | שירות כלכליסט

הפרלמנט היווני אישר שלשום בלילה חוק שמבטל רפורמות במגזר הציבורי שנקבעו על ידי הממשלה הקודמת במסגרת ניסיונות התייעלות - על כך מדווח "פייננשל טיימס" הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

החוק קורא לגיוסם מחדש של כ־13 אלף עובדי ציבור שמשרותיהם קוצצו במסגרת רפורמה במגזר הציבורי, שעליה הוסכם עם נושותיה האירופיות של יוון. כן מבטל החוק הערכות שנתיות שאמורות היו להתבצע לעובדי הציבור וקידום מבוסס־ביצועים בתפקידים השונים.

גיורגוס קטרוגאלוס, סגן שר לרפורמות מינהליות במפלגת השמאל השלטת סיריזה, הגדיר את המהלכים הללו "פלסטר שאמור לספק מזור לעוולות חמורות ולהחזיר את החוקיות למערכת".

"זו לא המילה האחרונה שלנו, זהו צעד ראשון של רפורמות מינהליות שננקוט אותן שלא יהיו ניאו־ליברליות אבל שיהיה להן פן חברתי", ציין, מבלי שפירט כיצד בדיוק תמומן ההוצאה הנוספת על משכורות במגזר הציבורי.

ברקע הדרמה בפרלמנט, שר האוצר יאניס ורופקיס הגיע לרומא כדי לדון במשבר החוב היווני עם עמיתו האיטלקי קרלו פדואן. מחר הוא ימשיך למדריד, שם ייפגש עם שר האוצר לואיס דה גינדוס. שני הצדדים מקווים להשיג פריצת דרך עד ל־11 במאי, מועד פגישתם של שרי האוצר של גוש היורו.

יאניס ורופקיס, צילום: איי פי יאניס ורופקיס | צילום: איי פי יאניס ורופקיס, צילום: איי פי

ממשלת יוון דחתה טענות שהשמיעה האופוזיציה, ולפיהן החוק החדש הוא הפרה של תנאי החילוץ האירופי בהיקף 172 מיליארד יורו, שמחייב את ממשלת יוון לתאם מהלכים כלכליים עם הנושים לפני שהיא מציגה אותם בפני הפרלמנט. "אנחנו לא נתייעץ עם המוסדות (האיחוד האירופי, הנציבות האירופית וקרן המטבע), אנחנו לא חייבים, אנחנו מדינה ריבונית", כך לפי ניקוס ווטסיס, שר הפנים היווני, שנשא דברים בפני הפרלמנט.

בעקבות החוק, גוף השיטור העירוני שפורק לפני 18 חודשים יוקם מחדש ואלפי משגיחים בבתי הספר הציבוריים, המכונים שומרים, יקבלו את משרותיהם בחזרה. כן יוחזרו לעבודה בחודש הבא כ־600 נשים במשרות ניקיון, שפוטרו על ידי שר האוצר במסגרת צעדי הקיצוצים. המנקות, שעבדו במשרדי מס ברחבי יוון, מקיימות הפגנות שקטות ב־12 החודשים האחרונים על מדרכה מחוץ למשרד האוצר במרכז אתונה. זאת אחרי שהגישו תביעה ייצוגית בטענה לפיטורים לא מוצדקים. "אני מרוצה מאוד שהקמפיין שלנו הצליח", אמרה אנה כריסיקופולו, מנקה במשרדי מס, שסיפרה כי בילתה כמה לילות בשבוע בשינה באוהל מחוץ למשרד האוצר.

קטרוגאלוס, עורך דין המתמחה בסכסוכי עבודה, הואשם זמן קצר אחרי מינויו לקבינט בינואר, בניגוד אינטרסים בשל מעורבותו בתביעות של פיטורים לא הוגנים שהובאו בפניו על ידי שומרים בבתי הספר. לטענתו אמר כי שותפים אחרים במשרד מייצגים את השומרים.

בינתיים ממשיך המירוץ של יוון לפרוע את חובותיה. אתמול היא החזירה 200 מיליון יורו לקרן המטבע, ועתה היא נערכת להחזר של 750 מיליון יורו לקרן ב־12 במאי. לא ברור אם תוכל לשלם במקביל את המשכורות והפנסיות.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות