אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: הומוסקסואלים עדיין לא "רצויים" בקבוצות ספורט צילום: גטי אימג'

סקר: הומוסקסואלים עדיין לא "רצויים" בקבוצות ספורט

1% מהאנשים חשים שהומסקסואלים זוכים ל"קבלה מלאה" על מגרשי הספורט, כך על פי סקר חדש שעוסק בהומופוביה

10.05.2015, 14:55 | שירות כלכליסט

1% מהאנשים חשים שהומואים זוכים ל"קבלה מלאה" על מגרשי הספורט, כך על פי סקר חדש שעוסק בהומופוביה. קרוב ל-9,500 אנשים השתתפו בסקר, שערכה הוועדה המארגנת של אירוע רוגבי להומואים בסידני. אולם נתגלו סימנים בודדים בלבד לכך שהומואים, לסביות וביסקסואלים (לה"ב) רצויים בקבוצות ספורט. "אפילו במדינות המבטיחות ביותר, כמו קנדה, משתתפים חד מיניים חוו אפליה והומופוביה", נכתב בדו"ח.

קראו עוד בכלכליסט

המשתתפים בסקר, שהגיעו רובם מאוסטרליה, בריטניה, קנדה, אירלנד, ניו זילנד וארה"ב, החזיקו כמעט כולם בתפיסה שהיציעים אינם מקבלים אוהדים הומואים.

נעל עם צבעי גאווה, צילום: גטי אימג נעל עם צבעי גאווה | צילום: גטי אימג' נעל עם צבעי גאווה, צילום: גטי אימג

78% מהנשאלים אמרו כי להערכתם אוהדים חברי קהילת הלהט"ב לא יהיו "בטוחים במיוחד" אם יפגינו בצורה בולטת את המיניות שלהם, לדוגמה על ידי הבעת חיבה פומבית לבן או בת הזוג.

הנשאלים אף טענו כי גילויי הומופוביה קרוב לוודאי שיקרו ביציעים (41%) ובשיעורי ההתעמלות בבית הספר (21%).

אמנם לא מדובר במחקר אקדמי, אך הסקר, שהשתמש בנתונים שאספה חברת מחקר הספורט רפוקום, הועבר לשבעה מומחים מובילים בנושא ההומופוביה בספורט, ביניהם קרולין סימונס מאוניברסיטת ויקטוריה במלבורן.

"חלק מההומואים והלסביות משגשגים בספורט, אך רבים אחרים מעדיפים להישאר בארון כדי להמשיך ולשחק את הספורט שהם אוהבים. הם חושבים פעמיים על כל מילה שהם אומרים כדי לוודא שהם שומרים על הדימוי של עצמם כהטרוסקסואלים", היא אומרת.

"כל המאמצים האלה לשמור על הזהות שלהם בסוד יכולה למנוע מהם ליהנות בספורט ולשפר את הביצועים שלהם".

גרנט או'סליבן, גם הוא חוקר מאוניברסיטת ויקטוריה, הוסיף כי שפה יומיומית הכוללת ביטויים הומופוביים כמו בדיחות שנשמעות על המגרש או בחדרי ההלבשה, מעבירה את המסר של הדרה.

"לעיתים קרובות השפה הזו לא נועדה להיות פוגענית, אך היא יכולה להיות בעלת השלכות הרסניות על אותם אנשים הנאבקים במיניות שלהם", הוא טוען. לדבריו, אחד מגורמי הדאגה העיקריים נוגע לעובדה שהחוויה השלילית מתחילה כבר בימי בית הספר, ולפיכך עלולה לגרום להומואים להימנע מספורט בשאר חייהם.

רובי רוג'רס, לשעבר שחקנה של לידס המשחק כיום במדי לוס אנג'לס גלקסי, הוא אחד משחקני כדורגל בודדים שיצאו מהארון, הוא ציין כי הוא מקווה שהסקר יעזור להוביל לשינוי בגישה. "השינוי הזה יכול להתחיל אצל כל ספורטאי או אוהד שמחליטים לא להשתמש בשפה הומופובית אפילו בתור בדיחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות