אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רובי "תבור" הישראליים כיכבו במצעד הניצחון בכיכר האדומה צילום: אימג'בנק , Gettyimages

רובי "תבור" הישראליים כיכבו במצעד הניצחון בכיכר האדומה

חיילי קומנדו של צבא אזרבייג'אן היו בין הצועדים במצעד במוסקבה לציון 70 שנה לניצחון על גרמניה כשהם נושאים את כלי הנשק שייוצר ע"י תעש

10.05.2015, 21:58 | מיכאל פרל

המצעד לרגל 70 שנה לניצחוןעל גרמניה התקיים אתמול (ש') בכיכר האדומה במוסקבה. למרות גל הביטולים של מנהיגי המערב בעקבות המתיחות עם אוקראינה, המצעד הנוכחי היה גדול וחגיגי מתמיד והערכה היא שצפו בו יותר מחצי מיליון איש.

במצעד השתתפו יותר מ-14 אלף כלי רכב משוריינים מסוגים שונים, 150 מטוסים ו-16 אלף לוחמים. לצד החיילים הרוסים, צעדו גם חיילים של צבאות של חלק ממדינות בריה"מ לשעבר, שבזמן מלחמת העולם השנייה אזרחיהן נלחמו בשורות הצבא האדום.

בין היתר, צעדו גם כמה מאות חיילים של היחידה המיוחדת של צבא אזרבייג'אן, שהיו מצוידים ברובי סער מסוג 'תבור' מתוצרת ישראל. חיילי הקומנדו האזרים בלטו במיוחד, משום שכמעט כל שאר חיילי הרגלים שצעדו במצעד נשאו את הקלצ'ניקוב הרוסי.

חיילי קומנדו של צבא אזרבייג חיילי קומנדו של צבא אזרבייג'אן צעדו בכיכר האדומה מצוידים ברובים מסוג תבור מתוצרת ישראל | צילום: אימג'בנק , Gettyimages חיילי קומנדו של צבא אזרבייג

העיתון האזרי "אכו" חשף ביוני 2012 כי משרד הביטחון של המדינה המוסלמית שוקל החלפת כלל רובי הקלצ'ניקוב שברשותו ברובי 'תבור' מתוצרת ישראל. ואכן, שנתיים לאחר מכן, צבא אזרבייג'אן החל לרכוש את הנשק מישראל, בד בבד עם עצירת רכישת הקלצ'ניקובים מרוסיה, במטרה להפוך אותו לנשק הבלעדי של כוחות הרגלים שלו.

התבור, המיוצר על ידי תעש ונמצא בשימוש בחיל הרגלים של צה"ל, נמכר ליותר מ-20 צבאות ברחבי העולם. בחלק מהמקרים, מדובר בגרסתו המקורית מתוצרת ישראל, ובמקרים אחרים בגרסאות מקומיות במדינות שרכשו את הזכויות לייצור של הרובה המשוכלל.

במצעד נחשפו כמה כלי נשק חדשים מתוצרת רוסיה שצפויים להיכנס לשימוש הצבא הרוסי בשנה הקרובה. בין היתר, הרוסים הציגו את מה שהם מכנים "הטנק הטוב ביותר בעולם" – טנק הארמטה שיכול לירות פגזים לצד טילים מתכוונים ובעל המיגון האקטיבי. הארמטה הוא הטנק היקר ביותר בעולם - כ-7.85 מיליון דולר. למרות מחירו היקר, הארמטה גרם למבוכה גדולה לממשל הרוסי, לאחר שנתקע בכיכר האדומה בזמן חזרות למצעד שנערכו כמה ימים לפני כן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
היה לי גם גליל, גם גלילון, ואז עברנו ל אמ 16
הגליל היה כבד, לא מדויק ומחליד. אבל ירה בלי חשבון לא משנה מה קרה. בטווחי הפעילות שהתאמנו עליהם, פוגעים מצוין עד 50 מטר, אחרי זה, פחות מדויק כי הכוונת האחורית יורדת בכל פתיחה של הנשק. לעומת זאת, אמ 16 מדויק הרבה יותר. אבל מיליון מעצורים. היו לנו אם 16 של האמריקאים מוייטנאם (על חלקם האמריקאים עוד חרטו את האיקסים של כמה הם הרגו). הנשקים היו מעפנים לגמרי ולחלקנו הם התפרקו תוך כדי ירי בתרגלים. לאחד נשבר הפין של הציר הקדמי תוך כדי ירי על מטרות וחצי נשק עף ונפל לרצפה. לאם 4 כבר לא הגענו, זה כבר היה אחרי זמני.
גולנצי׳ק  |  28.08.15
17.
גליל הוא נשק מעולה.....כמעט בלי מעצורים
הרבה יותר אמין מ M16. בתור לוחם בגולני 51 זה היה הנשק של כולנו למעט קלעים ומטוליסטים. הוא היה כבד ומחליד אבל היה יורה גם ככה. הוא העתק של ה קלאצניקוב רק בקוטר 5.56 ולא 7.62. היה אפשר להחליף חלקים מסויימים עם הקלאצניקוב שהיה לצד"לניקים. במחסנית של הגליל היה עוד 6 כדורים ובמכפלה של 9 מחסניות ללוחם זה 54 כדורים יותר ללוחם.... היה לו דורגלים שיכלו לשמש בתור קאטר (או פורץ מנעולים של הקיטבג) לא היה לו פין פציל כמו שיש ב M16 אבל היה לו פין שבת בקצה הקפיץ המחזיר (כמו לקלאצניקוב)...
עופר , נהריה  |  27.05.15
לכל התגובות