אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הסיכוי שדרעי לא יהיה דרעי צילום: נמרוד גליקמן

מה הסיכוי שדרעי לא יהיה דרעי

אל תשאלו מה שר הכלכלה יכול לעשות בשבילכם. תשאלו מה אתם יכולים לעשות לממשלה אם היא לא תעבוד בשבילכם. דברים של מו"ל כלכליסט בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים

11.05.2015, 09:34 | יואל אסתרון

על שר הכלכלה המיועד אריה דרעי אפשר להחיל את הקלישאה "מוטב לבחור במנהל שנכשל כבר כי אולי הוא למד משהו מהטעויות שלו". דרעי הורשע בעבירות חמורות וריצה את עונשו בכלא. אפשר לקוות שהוא למד מהטעויות שלו. על השאלה השנויה במחלוקת אם הוא שילם את חובו לחברה וראוי להיות שר בישראל השיב המחוקק והשיבו המצביעים בבחירות. לא על השאלה הזו אני רוצה לדבר הבוקר.  

קראו עוד בכלכליסט

השאלה שמטרידה אותי היא אחרת. דרעי הוא מנהיג של מפלגה מגזרית שהתמחתה בדאגה לבוחריה. לא במקרה הוא נלחם עד זוב דם על משרדי הפנים והדתות. משרד הכלכלה שדרעי קיבל כפיצוי לא היה חלומו. בשבוע שעבר, בוועידת הנדל"ן של כלכליסט, שאלנו כאן מה הסיכוי שכחלון יצליח להיות כחלון בממשלה מסוכסכת היוצאת לדרך על קביים רעועים של 61 חברי כנסת. היום, בוועידת העסקים הקטנים והבינוניים, צריך לבדוק מה הסיכוי ששר הכלכלה יהיה השר שלכם. במלים אחרות: מה הסיכוי שדרעי לא יהיה דרעי כפי שאנחנו מכירים אותו.

שר הכלכלה היוצא, נפתלי בנט, ושר האוצר המודח, יאיר לפיד, התחרו במערכת הבחירות האחרונה על הקרדיט של כמה תיקונים ויוזמות שנועדו לסייע לעסקים קטנים ובינוניים. לפי ההתרשמות שלי לפיד עשה יותר מבנט, ויש בוודאי בעלי עסקים קטנים ובינוניים שיאמרו שלפיד ובנט לא עשו מספיק, אבל עצם התחרות ביניהם על הקרדיט מעידה על החשיבות ששר הכלכלה היוצא ושר האוצר המודח הקנו לנושאים הכואבים שלכם: הבירוקרטיה המתסכלת בדרך לפתיחת עסק חדש, החוצפה של רשויות המדינה לשלם לספקים בשוטף פלוס אחרי החגים של השנה הבאה, חוסר הצדק הכרוך בחישוב המס לזוגות נשואים שמנהלים ביחד עסק והאבסורד של גביית מע"מ לפני שהעסק מקבל את כספו למעשה. ותודה לחותנת של לפיד שהסבירה לו איך רשות המסים לוקחת ממנה מע"מ מיידי גם כשהיא מוכרת חנוכייה בשלושה צ'קים דחויים.

שר הכלכלה המיועד, אריה דרעי. למי הוא ידאג?, צילום: אוהד צויגנברג שר הכלכלה המיועד, אריה דרעי. למי הוא ידאג? | צילום: אוהד צויגנברג שר הכלכלה המיועד, אריה דרעי. למי הוא ידאג?, צילום: אוהד צויגנברג

לפיד הלך לאופוזיציה ובנט יחנך את הילדים שלנו. שר האוצר המיועד רוצה – לפי ההצהרות שלו עד כה - להתמקד בנושאים אחרים, חשובים כשלעצמם, ונשארתם עם דרעי, שלפי ההצהרות שלו עד כה ידאג לבוחרים שלו, החשובים כשלעצמם. מי בירושלים, מי בממשלה ידאג לעסקים הקטנים והבינוניים? מי יודע? יכול להיות ששוב נשארתם לבד. כי הממשלה הזו נראית ממשלת המגזרים, פה חרדים, שם מתנחלים, לא הממשלה של מעמד הביניים, שהעסקים הקטנים והבינוניים הם חלק חיוני בחוט השדרה שלו.

מצד שני, אתם לא באמת לבד. משהו קרה כאן בשנים האחרונות, במיוחד מאז הקיץ של 2011. בעלי עסקים קטנים שאבו השראה מהצעירים שחוללו את המחאה והם דורשים, בצדק, את תשומת הלב הראויה ל-450 אלף עסקים קטנים ובינוניים, הלב הפועם של המשק. זה לא מקרה שבשנים האחרונות נולדו יוזמות להתמודדות עם הבעיות הייחודיות של העסקים הקטנים והבינוניים. זה לא מקרה שכמה חברי כנסת אימצו את האג'נדה החשובה הזו. נשמע אותם בהמשך. זה לא מקרה שהתקשורת, ולא רק העיתונות הכלכלית, עוסקת בנושאים האלה יותר מבעבר. זה לא מקרה שהבנקים הגדילו את האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, על חשבון האשראי שניתן בשנים קודמות לתאגידים הגדולים.

ולכן, הממשלה החדשה אולי לא נראית כמו בשורה טובה לעסקים קטנים ובינוניים, או למעמד הביניים בכלל, אבל זה בידיים שלכם. לפני ארבע שנים, בוועידת כלכליסט 2011, קנטרתי אתכם מעל הבמה הזו. אמרתי שהתרגלתם להיות "הכבשים השותקות", להיות "עסקים קטנים וכנועים". נראה שאתם יודעים היום טוב יותר לדרוש מה שמגיע לכם. מגיע לכם לנהל את העסקים שלכם בסביבה תומכת של רשויות המדינה, עם תקנות וחוקים נקיים, ברורים ויציבים של מיסוי, רישוי ושירות, בלי מאכרים ובלי שטיקים. מגיע לכם, ושאף אחד לא יעשה לכם טובות.

מה הסיכוי שדרעי לא יהיה דרעי? בפרפראזה על ג'ון קנדי, אל תשאלו מה שר הכלכלה יכול לעשות בשבילכם, תשאלו מה אתם יכולים לעשות לשר הכלכלה אם הוא לא יעבוד בשבילכם. זה נכון כמובן לממשלה כולה. אם הממשלה הזו לא תספור אתכם, תתחילו אתם את הספירה לאחור לבחירות הבאות. אל תחזרו להיות "עסקים קטנים וכנועים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות