אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל מסרבת להיערך להקמת רשות האנרגיה החדשה צילום: נמרוד גליקמן

רשות החשמל מסרבת להיערך להקמת רשות האנרגיה החדשה

בהסכם הקואליציוני עם סיעת כולנו הכריזה המדינה שתקים רשות אנרגיה תחת שר האנרגיה. ברשות החשמל מזכירים שמטרת הקמתה הייתה להרחיק את הפוליטיקאים ממדיניות ותעריפי החשמל

11.05.2015, 14:27 | ליאור גוטמן

ברשות החשמל מסרבים להגיב על הפרסום אודות נוסח ההסכם הקואליציוני עם סיעת כולנו שבו הוכרז כי תוקם רשות אנרגיה חדשה תחת שר האנרגיה ש"יעסוק במדיניות ובכלל זה מדיניות קביעת התעריפים ומתן הרישיונות" לתחנות הכוח.

ברשות ממתינים לראות כיצד הניסוח ימומש בשטח ובינתיים משמיעים ביקורת נוקבת על משרדי הממשלה שהסכימו לחתום על סעיף כזה.

הרשות הוקמה במקור ב־1996 כדי שמשרד האנרגיה, האחראי על חברת חשמל, לא יוכל להתערב בתעריף החשמל, שהוא מקור ההכנסה שלה. בנוסף, היא נועדה למנוע מצב שבו פוליטיקאים מעלים את תעריף עבור מתחרי חברת חשמל (כמו תחנות כוח), מה לפגוע בתחרות במונופול החזק.

אורית פרקש הכהן, צילום: עופר חן אורית פרקש הכהן | צילום: עופר חן אורית פרקש הכהן, צילום: עופר חן

במשרד האנרגיה לעומת זאת כבר מחכים לקלוט את הרשות, וציינו שגוף עצמאי אחד יכול לקדם קביעות שעלולות לטלטל את המשק. לדוגמה, דלק של יצחק תשובה ונובל אנרג'י האמריקאית דרשו מהרשות שתפסיק להתערב להם בכיס, לאחר שסירבה להכיר בחוזי גז של מאגר תמר.

בחברת החשמל, שעמה התעמתה הרשות במשך שנים עם דרישות שקיפות או ניסיונות לצמצם חריגות שכר טענו שהרשות "הביאה את הפירוק על עצמה".

האיזון המאפיין את רשות החשמל נובע מחלוקת השליטה בה בין משרדי האוצר והאנרגיה, שמינו יחד את חמשת חברי המליאה. בנוסף, שר האנרגיה מעולם לא התערב בתעריפים בצורה ישירה. ההסכם החדש לא רק שמאיים להכפיף את הרשות לשר אחד, אלא גם לפתוח בפניו אפשרות להשפיע יותר מכיום.

הרשות אמנם נצמדה לאורך השנים לסל הדלקים של חברת החשמל בכל הנוגע להחלטות התעריף, אך המדיניות נקבעה עד כה בעיקר על ידי אגף התקציבים באוצר. למשל, כשהתפוצצה צנרת הגז המצרית ב־2011, לחץ האוצר על חברת החשמל שלא להעלות את תעריף החשמל ב־40% בבת אחת בשל הצורך להפעיל את תחנות הכוח באמצעות שריפת סולר יקר להפעלת תחנות הכוח.

בסביבת האוצר אומרים שהקמת גוף חדש שיהיה כפוף למשרד

 

 התשתיות איננה החלטה רעה. רשות החשמל ניצבת כיום בפני מספר בג"צים מצד יצרני חשמל סולארים או קונבנציונאלים, מתן אוטונומיה מופרזת לרשות אחת עלול לטלטל את השוק. לפיכך, סבורים באוצר שיישום ההחלטה "יעשה רק סדר" כשגוף אחד בלבד יחליט גם על מחיר האנרגיה וגם על הפעלת תחנות הכוח. ברור שהמאבק על עצמאות הרשות לא יעבור בשקט מצד ארגוני חברה וסביבה, או חברי כנסת שיבקשו להרחיק מהרשות את טביעת ידם של השרים.

בסביבת כחלון הכחישו את הפרסום, ואמרו שלא יתנו ידם לפגיעה ברשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הרשות דואגת לאינטרס האזרחים ולא הטייקונים
שוב מנסים הפוליטיקאים לקחת לעצמם עוד ועוד סמכויות כשברור שהם מאוד קשובים לצרכי הטייקונים ומושפעים מהצועדים של חברת החשמל, המגנים על משכורותיהם. אסור לאפשר לשרים להשתלט רשות החשמל האוטונומית, היחידה ששומרת על אינטרס הציבור!
אזרחית מוטרדת  |  05.08.15
3.
אסופה של פקדים לא מקצועים שרבים כל היום עם כולם !! כחלון : שחרר אותם הבייתה.
איך יכולה להתקיים סטיגנציה משתקת , מבלבלת והרסנית למדינה שלמה בתחום כה קריטי כמו אנרגיה ? ? מדובר בלא פחות מאסופה של פקידים אפורים לא מקצועים עם אגו מנופח לתחרויות ,שהצליחו בכישרון רב אך ורק במשימה אחת .. לריב עם כל , אבל כל , הגורמים המעורבים בתחום האנרגיה בישראל : משרד האנרגיה (!?) חב׳ החשמל, יצרנים פרטיים, יצרני אנרגייה מתחדשת , איכות הסביבה, תעשיית הגז ?? כמובן שברור להם כי כולם טועים , ישנים חזק ולא מבינים בדל של דבר ..ורק רשות ההחשמל קולטת בדיוק את המצב ו..כמובן תמיד צודקת! מהו השיא של החוצפה או הטרפת ? תחושת השליחות . הרשות מתעקשת שהם היחידים בכל העולם שדואגים לאינטרסים של הצרכן , של משלם המיסים הישראלי. גבירותיי ורבותיי, יש לי חדשות חמות בשבילכם : אם זה ניראה כמו ברווז , הולך כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז , כניראה שמדובר בפאקינג ברווז!!!
הוצלפ לירי , ישרא-הל  |  12.05.15
2.
רשות החשמל היא אסון למשק החשמל.
ברשות החשמל מועסקים אנשים בלתי מקצועיים הגורמים נזק אדיר למדינת ישראל. החוב הכבד הרובץ על חברת החשמל נובע מהחלטות הזויות של רשות החשמל. לא אחראי להפקיד את גורל משק החשמל בידי האנשים האלה. חובה לפרק את רשות החשמל או לאייש אותה באנשי מקצוע ראויים.
אזרח מודאג  |  11.05.15