אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להתראות תעודה, שלום ETF: רשות ני"ע תהפוך את תעודות הסל לקרנות סל צילום: עמית שעל

נחשף בכלכליסט

להתראות תעודה, שלום ETF: רשות ני"ע תהפוך את תעודות הסל לקרנות סל

המשמעות: ביטול ההתחייבות של מנהלי התעודות להשיג במדויק את תשואת המדד אותו מחקה התעודה. המודל המסתמן יכלול מנגנון הגנה חלקי נגד טעויות בניהול ההשקעה. לאחר הרפורמה יהפכו תעודות הסל ל-ETF (קרנות סל) - מוצר ההשקעה מחקה המדדים המקובל בעולם

11.05.2015, 18:39 | רחלי בינדמן

רשות ניירות ערך תהפוך את תעודות הסל לקרנות סל, מוצר עוקב המדד המקובל בעולם (ETF). הרקע למהלך: כיום קיימת התחייבות של תעודות הסל להשיג למשקיע את התשואה של המדד אחריו עוקבת התעודה. ברשות מעוניינים להקל על ההתחיייבות הנוקשה, שכן קרן סל מתחייבת להתאמץ להשיג את התשואה המדויקת.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך של הרשות מקורו ביוזמה בתיאום ושיתוף עם ראשי בתי ההשקעות המנהלים תעודות סל. במסגרת הרפורמה תעודות הסל יחדלו להתקיים כנכס מתחייב ויהפכו ל-ETF ("קרן סל") עם אפשרות לקביעה של רצועת ביטחון מפני טעויות עקיבה בשיעור מוגבל. מדובר במוצר ייחודי לישראל שכן הוא יישמור אלמנט מסויים של התחייבות אך מצד שני יפחית את הסיכון הקיים היום לחברות תעודות הסל.

רשות ניירות ערך פועלת זה מספר שנים להסדרת תחום תעודות הסל ולהעברתן למשטר פיקוח תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות. "כלכליסט" חשף לראשונה את פניית הרשות למנהלי תעודות הסל בהצעה ליצור מסלול העברת מבנה התעודה לקרן סל.

ברשות ציינו כי לאור התמשכות הליכי החקיקה מחד (תיקון 21 שעוסק בפיקוח על התעודות מתעכב כבר 6 שנים), וצמיחתו המהירה של שוק תעודות הסל מאידך, החליטה הרשות לקדם מהלך שיאפשר מעבר מהיר יותר של התעודות לפיקוח תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות ויצמצם משמעותית את הסיכון המערכתי הגלום במכשיר זה.

היום חשף "כלכליסט" את הצמיחה המטאורית של ענף תעודות הסל וכיצד לראשונה עקפו מוצרי המדדים את היקף הנכסים של 4 חברות קרנות הנאמנות הגדולות בענף.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע, צילום: עמית שעל שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע | צילום: עמית שעל שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע, צילום: עמית שעל
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בקיצור מעכשיו אין לי אפשרות לחקות מדד כלשהו כי הקרנות יעשו מה שבה להן :(
בדרך כלל כשחיפשתי להשקיע בתחום מסוים ראיתי שהתשואה הכי גבוה זה של המדד אחרי זה בפער קטן זה התעודות סל ובפאר ענק מאחוריהן הן הקרנות המחקות וקרנות נאמנות שמשקיעות בתחום ושגם לוקחות את העמלות הגבוהות ביותר . כנראה הרבה אנשים הבינו את זה , הקרנות נלחצו שכולם בורחים מהם והן מאבדות כסף קל. וכך שוב דופקים את המשקיעים הקטנים
12.05.15