אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע מכינה את השכנות של יוון לקריסתה האפשרית צילום: אי פי איי

קרן המטבע מכינה את השכנות של יוון לקריסתה האפשרית

לראשונה הודה הארגון כי נעשות הכנות לחדלות פירעון יוונית וכי רגולטורים במדינות השונות קיבלו הנחיות להיערכות. במהלך נואש הקרינו רשויות אתונה סרטון על פלישת הנאצים לארצם ברכבת התחתית כדי ללחוץ על גרמניה לשלם פיצויים

11.05.2015, 20:03 | שירות כלכליסט
קרן המטבע הבינלאומית פועלת בשיתוף הרשויות של מדינות דרום־מזרח אירופה כדי להיערך לכניסתה של יוון למצב של חדלות פירעון, כך אמר היום (ב') המשנה לראש מחלקת אירופה בארגון יורג דקרסין בשיחה עם "הוול סטריט ג'ורנל". זו הודאה ראשונה מסוגה של גורם בארגון בעובדה כי נערכות הכנות בפועל לאפשרות של כישלון השיחות בין יוון לנושיה.

קראו עוד בכלכליסט

ההיערכות נדרשת משום שהבנקים היווניים הם גורמים בעלי השפעה לא מעטה במערכות הפיננסיות של המדינות השכנות. הסניפים של הבנק הלאומי של יוון, אלפא בנק, פיראוס בנק ויורובנק ארגסיס בבולגריה מחזיקים בכ־22% מהנכסים הבנקאיים במדינה. כך גם במקדוניה. הבנקים היווניים פועלים גם ברומניה, אלבניה וסרביה.

"אנחנו מקיימים דיאלוג עם כל המדינות הללו", אמר דקרסין. "אנחנו משוחחים איתן על תוכניות מגירה שעליהן להכין ועל האמצעים שהן יכולות לנקוט".

לדבריו, קרן המטבע ביקשה מהרגולטורים לוודא שלסניפים של הבנקים היווניים יש מספיק נכסים, שאותם יוכלו להמיר בתמורה להון נזיל במקרה של מצב חירום שבו מוסדות־האם יפסיקו להעביר להם כספים. כמו כן, הרגולטורים נדרשו לבדוק כי הסניפים הללו מחזיקים ביטחונות ברמה מספקת.

בסוף אפריל דיווח היומון היווני "יקתימריני" כי טורקיה, אלבניה, בולגריה, קפריסין, רומניה, סרביה ומקדוניה חייבו את השלוחות של הבנקים היווניים בשטחן להפחית את החשיפה ליוון לרמה אפסית וכן להיפטר מכל איגרת חוב קונצרנית או ממשלתית, פיקדון או הלוואה הקשורים ליוון. מהלך זה ננקט על רקע ההנחיה של הבנק האירופי המרכזי לבנקים בגוש היורו להימנע מרכישת אג"ח יווניות עד להודעה חדשה.

ברקע ההיערכות המיוחדת: השיחות בין יוון ונושיה (מדינות גוש היורו וקרן המטבע הבינלאומית) מתקדמות לאט, ולא ברור אם יגובש הסכם על אופן החזר החוב של יוון והרפורמות שעליה לאמץ לשם כך. מחר חל תאריך היעד להחזר חוב של 750 מיליון יורו לקרן המטבע הבינלאומית והיום הודיע משרד האוצר היווני כי נתן הוראה לבצע תשלום זה.

שר האוצר היווני, יאניס ורופקיס, צילום: רויטרס שר האוצר היווני, יאניס ורופקיס | צילום: רויטרס שר האוצר היווני, יאניס ורופקיס, צילום: רויטרס

"יהיה טיפשי מצד מישהו מקרב מקבלי ההחלטות בתחום הזה לא להיות מודאג בשלב זה", הדגיש דקרסין.

היום נועדו שרי האוצר של גוש היורו בבריסל כדי להמשיך את הדיונים במשבר היווני. עם היכנסו למטה הנציבות האירופית אמר שר האוצר היווני יאניס ורופקיס כי הוא סמוך ובטוח כי יושג הסכם בתוך כמה ימים.

השבוע נקטו היוונים מהלך נואש והקרינו ברכבת התחתית של אתונה סרטון המתעד את הפלישה הנאצית במלחמת העולם השנייה. הסרטון בן 50 השניות משלב את הדיווח המקורי ברדיו היווני מיום הפלישה בסרט שמציג את החיילים וכלי הרכב של הוורמאכט. מטרת המהלך היא לעורר את מודעות העוברים ושבים לזוועות שביצעו הנאצים ביוון במסגרת הלחצים שמפעילה יוון על גרמניה לפצותה ב־278.7 מיליארד יורו על נזקי המלחמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות