אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי קיבלה הצעה לרכישת בניין HSBC ב־900 מיליון דולר

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי קיבלה הצעה לרכישת בניין HSBC ב־900 מיליון דולר

חברת ג'ורג' קומפורט ובנק ג'יי.פי. מורגן, שמטה ההנהלה שלו שוכן בבניין, הגישו לנכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי הצעה שכללה הפקדת דמי רצינות בסך 25 מיליון דולר

12.05.2015, 08:13 | גולן חזני

חברת נכסים ובנייןמקבוצת אי.די.בי קיבלה בחודשיים האחרונים שתי הצעות לרכישת בניין HSBC בניו יורק. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעה המרכזית הגיעה בסוף פברואר מחברת ג'ורג' קומפורט בשיתוף בנק ג'יי.פי. מורגן עם תג מחיר של 800 מיליון דולר לרכישת הבניין, ששודרגה לאחר מכן ל־900 מיליון דולר. הצעה נוספת לרכישת הבניין הגיעה ממשפחת ספיר הפעילה בתחום הנדל"ן במנהטן.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה של ג'ורג' קומפורט והבנק הועברה באמצעות יוסף גורביץ', בעל השליטה בחברת ארזים לשעבר שנקלעה לקשיים והגיעה לכינוס למרבית נכסיה ואשר פועל עם פירמת הנדל"ן קושמן הבינלאומית הגדולה. ההצעה כללה הפקדה מיידית של דמי רצינות בסך 25 מיליון דולר.

בניין HSBC בניו יורק בניין HSBC בניו יורק בניין HSBC בניו יורק

בניין HSBC, המאכלס את מטה ההנהלה של ג'יי.פי מורגן, שוכן בשדרה החמישית במנהטן. הקומפלקס כולל משרדים ושטחי מסחר בשלושה מבנים מחוברים. שווי השיא של הבניין בספרי נכסים ובניין עמד בדו"חות 2014 על 763 מיליון דולר. העלייה בשווי הבניין נבעה מהמשך ההשבחה של הבניין ואכלוס שוכרים, כששיעור התפוסה הגיע כבר ל־99%, המשך עליית המחירים בשוק המשרדים במנהטן ושיערוכים. ל"כלכליסט" נודע כי הבניין היווה את אחת מנקודות המחלוקת העיקריות בין שני בעלי השליטה, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה עוד לפני הדחתו של האחרון מהשליטה בחברה. אלשטיין, בניגוד לבן־משה, סירב בתוקף ועדיין מסרב לממש את האחזקה בבניין.

HSBC נרכש ב־2009, כאשר נוחי דנקנר היה בעל השליטה באי.די.בי, תמורת 330 מיליון דולר. ב־2014 הוא יצר NOI (הכנסות תפעוליות נטו) של 32 מיליון דולר. במקור נרכש הבניין בחלקים שווים בידי כור ונכסים ובניין, אבל בנובמבר 2011 רכשה האחרונה את חלקה של כור בנכס תמורת 138 מיליון דולר (בנטרול חוב), לפי שווי של כ־480 מיליון דולר לנכס.

בין הצפויים ליהנות ממכירת הבניין, אם תתרחש, נמצא יעקב (ג'קי) שימל, שותפו של דנקנר, שמחזיק יחד עם אחיו מרק ב־8.9% ממניות גנדן, שבאמצעותה שלט דנקנר בקבוצת אי.די.בי. על פי הסכם מ־2009 מעניק שימל שירותי ייזום וייעוץ לרכישת נדל"ן בחו"ל לחברות מקבוצת אי.די.בי בתמורה ל־12% מהרווחים שייווצרו כתוצאה ממימוש הנכס שאת רכישתו יזמה או מרווחי שיערוך. אם תבוצע העסקה, יגרוף שימל לכיסו בגין תיווך זה בלבד כ־45 מיליון דולר.

בדו"חות 2014 רשמה נכסים ובניין הפרשה של 50 מיליון שקל לטובת חברת הניהול של שימל כחלק מאותו הסכם. מבחינת שימל, סכום זה מתווסף להפרשה של 59 מיליון שקל שביצעו כור ונכסים ובניין ב־2011-2010 ושל 36 מיליון שקל ב־2012. ב־2013 הפרישה נכסים ובניין 4 מיליון שקל. בסך הכל הופרשו כ־120 מיליון שקל.

תגובת נכסים ובניין: "החברה מקבלת מעת לעת הצעות לרכישת מגדל HSBC ובוחנת אותן. לכשתתקבל החלטה כלשהי, נודיע על כך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות