אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישקר מבקשת להוסיף 180 דונם למפעל בתפן

בלעדי לכלכליסט

ישקר מבקשת להוסיף 180 דונם למפעל בתפן

המועצה התעשייתית מגדל־תפן מבקשת להתרחב ב־700 דונם, כש־180 דונם יוקדשו לחברה של וורן באפט. מינהל התכנון ידון היום בבקשה

12.05.2015, 06:59 | דותן לוי

ישקר של וורן באפט מתכננת להרחיב את שטח הפעילות שלה בפארק התעשייה תפן ב־180 דונם. כיום מפעילה ישקר בפארק 25 מבנים בשטח בנוי של כ־75 אלף מ”ר, כולל משרדי החברה והמפעל המרכזי שלה המייצר כלי חיתוך ממתכת.

בישקר סירבו לומר איזה שימוש תעשה החברה בשטח הנוסף – אם תקים במקום מפעל או שתעביר אחד ממפעליה הקיימים בדלתון ובפארק התעשייה תל חי. ההרחבה המבוקשת צפויה להגדיל את מספר העובדים של ישקר – העומד כיום על 3,000 בתפן לבדה. כמו כן, אם ייפתח קו ייצור נוסף מדובר בהשקעה כספית בלתי מבוטלת, מה שמעיד על נכונותו של באפט להגדלת ההשקעה שלו בישראל.

המועצה המקומית מגדל־תפן מבקשת לקדם תוכנית שתרחיב את אזור התעשייה תפן בכ־700 דונם, וראש המועצה יגאל צרפתי פנה בנושא למנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ. הולנת"ע (ועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים) צפויה לדון היום בבקשת המועצה. מתוך השטח שמבקשת המועצה לספח מהווה בקשתה של ישקר נתח משמעותי. החברה הגישה בקשה לפיתוח 180 דונם, מתוכם 60 דונם באופן מיידי.

וורן באפט. בחברה סירבו לפרט, צילום: בלומברג וורן באפט. בחברה סירבו לפרט | צילום: בלומברג וורן באפט. בחברה סירבו לפרט, צילום: בלומברג

הדיון הוא שלב נוסף בניסיון המתמשך של המועצה להרחיב את שטחה, העומד כיום על 2,700 דונם: בשנת 2007 נדונה בולנת"ע תוכנית מפורטת לשינוי שטח של כ־700 דונם ברוטו (כ־400 דונם נטו) לייעוד תעשייה. באותו דיון הוחלט שאישור התוכנית מותנה בהסכמת היישובים הסמוכים, והדבר לא יתאפשר עד שנושא חלוקת הכנסות מגדל־תפן יוסדר.

ב־22 במרץ פורסם ב"כלכליסט" כי משרד הפנים מינה ועדה מיוחדת שתבחן את חלוקת ההכנסות מאזור התעשייה בין המועצות המקומיות באזור. המהלך פותח עבור המועצה את האפשרות להתרחב בהתאם לדרישת הולנת"ע דאז. במכתב שהעבירה שוורץ לצרפתי נכתב כי "כי לצורך קידום התכנית היא תפעל לשבץ אותה בהקדם לדיון חוזר ולהציע תיקון ההחלטה, כך שחתימה על הסכם חלוקת הכנסות יהיה תנאי למתן היתר בנייה, ולא תנאי לאישור התכנית".

ישקר נמצאת בשליטת איל ההון האמריקאי וורן באפט באמצעות חברת ברקשייר האת'וויי. באפט רכש 80% ממניות החברה ב־2006 ומימש את האופציה ל־20% הנותרים במאי 2013 תמורת 2.05 מיליארד דולר ששילם למשפחת ורטהיימר.

מייסד ישקר ונשיא החברה בעבר, סטף ורטהיימר, הסכים לומר ל”כלכליסט” רק כי “מה שחשוב הוא יצירת מקומות תעסוקה חדשים במשק”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות