אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוורסט רעד: מפולות בהרים, בניינים קרסו צילום: אי פי איי

האוורסט רעד: מפולות בהרים, בניינים קרסו

ארבע רעידות אדמה פקדו הבוקר את נפאל תוך שעה. רעשים הורגשו גם בהודו, בבנגלדש ובסין. מספר ההרוגים עלה ל-42 וצפוי להאמיר. מספר הפצועים עומד לפי שעה על 1,117

12.05.2015, 18:07 | ynet

רעידת אדמה בעוצמה 7.3 דרגות בסולם ריכטר זעזעה היום (יום ג') את נפאל ולאחר מכן עוד שלוש רעידות משנה חזקות בעוצמות 5.6, 5.5 ו-6.2. רעידות אדמה הורגשו גם בהודו, בבנגלדש ובסין. העוצמה היא רק חמישית מזו של רעידת האדמה הקודמת, אבל ההרס והנזקים עדיין גדולים, גדולים מאוד: משרד הפנים של נפאל מסר היום (יום ג') כי מספר ההרוגים ברעש העז שפקד את האזור בעוצמה של 7.3 דרגות עלה ל-42 וצפוי להאמיר. מספר הפצועים עומד לפי שעה על 1,117.

רעידת האדמה פגעה קשות במחוזות הרריים מרוחקים צפונית-מזרחית לבירה קטמנדו, שבועיים וחצי בלבד לאחר שרעש בעוצמה 7.8 זעזע את המדינה האסייתית וגרם למותם של יותר מ-8,000 בני אדם.

קראו עוד בכלכליסט

הרעש היום נרשם במרחק של 68 קילומטרים מערבית לעיר נמצ'ה בזאר, הסמוכה להר האוורסט ולגבול עם טיבט. הוא הורגש גם בהודו, בסין ובבנגלדש. בניו דלהי רעדו בניינים מעוצמת הרעש ועובדים רבים נמלטו מהמשרדים לאזורים פתוחים. תושבים בעיר ההודית סיליגורי, הסמוכה לגבול עם נפאל, דיווחו על שני בניינים לפחות שקרסו. על פי משרד הפנים הנפאלי, בנפאל עצמה נהרגו 19 בני אדם ונפצעו 981. חמישה בני אדם נוספים נהרגו בהודו - ארבעה במדינת ביהאר ואחד במדינת אוטר פראדש. התקשורת בסין דיווחה על אדם אחד שנהרג בטיבט ממפולת אבנים על רכבו בעת הרעש.

נפאל עדיין מנסה להתאושש ולאסוף את השברים מרעידת האדמה בחודש שעבר - הקשה ביותר במדינה זה 80 שנה - שבה נהרגו קרוב ל-8,046 בני אדם ונפצעו יותר מ-17,800. מאות אלפי מבנים, כולל אתרי עתיקות, נהרסו או ניזוקו.

עונת הטיפוס באוורסט בוטלה בעקבות הרעש העז ב-25 באפריל שבו נהרגו 18 בני אדם ממפולות. מסיבה זו לא היה איש באזור ההר בעת הרעש היום, כולל מדריכי המטפסים מבני השרפה. מטיילים באזור סיפרו כי ראו את ההר רועד ואבנים שעפות ממנו. "האנשים שלנו בעיר נוואקט סיפרו כי בניין קרס ודיווחו על מפולת במדרונות שמעליהם", סיפרה ססיליה קייזר מחברת "אוקספאם". היא אמרה שגם מהעיר גורקה, הסמוכה למוקד רעידת האדמה הקודמת, התקבלו דיווחים על קריסת בניינים.

רעידת האדמה השנייה בנפאל, צילום: אי פי איי רעידת האדמה השנייה בנפאל | צילום: אי פי איי רעידת האדמה השנייה בנפאל, צילום: אי פי איי

 

בלוקלה, נקודת יציאה לטרקים לאזור האוורסט, כמה בניינים ניזוקו ברעש ובאזור נרשמו מפולות אבנים. המקומיים דיווחו על שלושה תלמידי בית ספר תיכון פצועים.

בקטמנדו נתקפו אנשים בהלה וברחו לשטחים הפתוחים כשרעידת האדמה העזה החלה בסביבות השעה 12:30 (שעון מקומי). לאחר הרעש בעוצמה 7.3 נרשמו שש רעידות משנה נוספות, החזקה שבהן בעוצמה של 6.3 דרגות בסולם ריכטר. הורים רבים אחזו בילדיהם והוציאו אותם ממבנים, ומאות אנשים אחרים ניסו לצלצל לקרובי המשפחה שלהם באמצעות הטלפונים הניידים. כמו כן, בעלי חנויות סגרו את העסקים שלהם והרחובות התמלאו בהמוני אנשים שניסו לברר מה עלה בגורל משפחותיהם בעיר הבירה ובאזורים אחרים במדינה. "אני הולך ישר הביתה", אמר בישאל ריי, צעיר נפאלי בשנות העשרים לחייו, שסיפר כי ניסה להשיג את משפחתו שמתגוררת צפונית לקטמנדו.

ריטה דומה שרפה, אחות במרכז רפואי בעיר נמצ'ה בזאר, הסמוכה למוקד הרעש, סיפרה שרעידת האדמה גרמה לנזקים לכמה בניינים, בהם בית ספר, אולם לדבריה היא לא חזתה בנזק גדול. "זה היה זמן ארוחת הצהריים. כל הילדים היו בחוץ. תודה לאל", אמרה האחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות