אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפרקים את דואופול הגז? משרדי הממשלה הציגו את המתווה לפתיחת שוק הגז לתחרות צילום: אלבטרוס

מפרקים את דואופול הגז? משרדי הממשלה הציגו את המתווה לפתיחת שוק הגז לתחרות

כפי שפורסם ב"כלכליסט", נובל תידרש לדלל את חלקה במאגר תמר מ-36% ל-25%, ובמקביל תפעל למכירת אחזקותיה במאגרי הגז הקטנים כריש ותנין

12.05.2015, 16:30 | ליאור גוטמן

משרדי האוצר, אנרגיה ורה"מ סיימו לפני שעה קלה (ד') את סבב הפגישות מול חברות הגז, שם הוצג המתווה הממשלתי לפתיחת שוק הגז לתחרות. המתווה הוגש בעל פה לחברות נובל ודלק. אם תתקבל הסכמה עקרונית מצד חברות הגז - אותם משרדים יגבשו החלטת ממשלה שתועבר לעיונו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", נובל תידרש לדלל את חלקה במאגר תמר מ-36% ל-25%, ובמקביל תפעל למכירת אחזקותיה במאגרי הגז הקטנים כריש ותנין בתקופה של 12 עד 18 חודש.

קראו עוד בכלכליסט

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

במקביל, דלק תדרש למכור את חלקה במאגר תמר (31.25%) לשחקן חדש, כאשר תקופת המכירה הוגדרה לא רשמית כ"עד שש שנים". עם זאת, באוצר ובמשרדי רה"מ והאנרגיה רוצים להגיע למצב בו ביום שמאגר לוויתן יחל לפעול מסחרית דלק כבר לא תחזיק בתמר, ומאגר ותקופת הפיתוח מוגדרת כ-3.5 עד 4 שנים זוהי מסגרת הזמנים המיוחלת למכירת אחזקותיה של דלק בתמר. בנוסף, דלק תמכור את אחזקותיה בכריש ותנין באותה מסגרת זמנים שהוגדרה לנובל אנרג'י. מעל כל אלה יונח מחיר תקרה לכל עסקאות הגז שיהיה תקף עד למכירת אחזוקתיה של דלק בתמר, שינוע סביב 5.3 עד 5.4 דולר ליחידת אנרגיה.

בכירים בחברות הגז הגדירו את השיחות כ"אופטימיות". הצדדים אמורים לדון בימים הקרובים על סגירת הפרטים הקטנים, כאשר התוכנית היא להגיש הצעת ממשלה בתוך 3 עד 4 שבועות לאישור השרים.

אחזקות נובל אנרג'י ודלק במאגר לוויתן לא ישתנו ובנוסף תרד מהפרק הדרישה לשיווק גז בנפרד (כל חברה ביחס לחלקה) ממאגר זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אין מונופולים בבית קברות וענף הגז כבר שם. נובל מעוניינת להשיב מתמר מה שהיא השקיע כאן
לאור אי-העציבות בשווקי הנפט וגז וחוסר הוודאות הרגולטורי כאן, היא לא מעוניינת לזרק כסף טוב אחרי כסף תקוע. איי פלקלנד ופצלי שמן איפה שנובל משקיעה. ישראל כבר לא על המפה. ואין עוד מי שמוכן להשקיע מיליארדים רבים על חתול בשק
פול  |  12.05.15
לכל התגובות