אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות מערערת על גזר דינו של ראש עיריית נצרת עילית: דורשת מאסר בפועל וקלון צילום: יריב כץ

הפרקליטות מערערת על גזר דינו של ראש עיריית נצרת עילית: דורשת מאסר בפועל וקלון

בערעור נטען כי בית המשפט המחוזי בחיפה שגה כשלא גזר על שמעון גפסו עונש מאסר ממשי, זאת כי מעשיו של גפסו נושאים "חותם מובהק של קלון" ולכן יש גם להרחיקו מהזירה הציבורית

12.05.2015, 17:31 | זוהר שחר לוי

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה ערערה היום (ג') על עונשו הקל של ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, שהורשע בעבירה של קבלת שוחד ונידון לחצי שנה של עבודות שירות. "המדינה סבורה כי מעשיו של גפסו מחייבים ענישה מחמירה הכוללת מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח וכי במעשיו דבק קלון מובהק", נכתב בערעור.

קראו עוד בכלכליסט

בערעור שהוגש על ידי מנהל המחלקה הפלילית, עו"ד ג'ואי אש ועו"ד אבי וסטרמן, נטען כי בית המשפט המחוזי בחיפה שגה כשלא גזר על גפסו עונש מאסר ממשי וכן בכך שקבע כי לא דבק במעשיו קלון.

לפי הפרקליטות, בית המשפט העליון פסק באופן עקבי כי עבירה של נטילת שוחד מקימה קלון וכי דינו של נוטל השוחד הוא בעונש מאסר בפועל, עונש מרתיע. בית המשפט המחוזי, נטען, סטה בגזר הדין ממדיניות זו.

שמעון גפסו , צילום: אוראל כהן שמעון גפסו | צילום: אוראל כהן שמעון גפסו , צילום: אוראל כהן

גם באשר לקלון סבורים בפרקליטות כי בעניינו של גפסו אין מנוס מכך וכי יש להרחיקו מהזירה הציבורית. לפי הערעור, מעשיו של גפסו נושאים "חותם מובהק של קלון" וכך סבר גם בית המשפט המחוזי. אולם, בגזר הדין צוין במפורש כי בית המשפט לא יטיל עליו קלון וזאת בשל השיהוי בהגשת כתב האישום וכן בשל העובדה שמדובר במקרה ראשון שבו הוגש כתב אישום על התניית שוחד. אולם נימוקים אלו, לפי הפרקליטות, יש בהם , אם בכלל, להשפיע על אורכו של עונש המאסר אך לא בנושא הקלון.

"גפסו", נכתב בערעור, "חטא במעשי עבירה אשר נושאים חותם מובהק של קלון. גפסו - עובד ציבור בכיר ביותר, ראש עיר בישראל - ניצל את כוחו ומעמדו לרעה, ותוך הפעלת לחץ מתמשך על חבר מועצה נבחר פעל בנחישות על מנת להביא לשינוי - בפועל - של תוצאות בחירות דמוקרטיות למועצת העיר.. הוא מעל בשליחתו הציבורית, באופן בו נכרך הקלון - באופן ברור וחד משמעי – במעשיו".

עד לשמיעת הערעור שהגישה הפרקליטות היא מבקשת לעכב את ביצוע עבודות השירות שהוטלו על גפסו, אותן הוא אמור להתחיל ולבצע כבר בחודש הבא. בפרקליטות מבקשים לקיים דיון דחוף בבית המשפט העליון בשאלת הקלון של גפסו וזאת כדי למנוע את חזרתו לכהונה כראש עיר, כהונה שהושעתה במהלך ההליך הפלילי. "המשך כהונתו של גפסו", כך נכתב, "בנסיבות דנן, פוגע פגיעה קשה באמון הציבור במוסדות השלטון המקומי, וכנגזר מכך גם באמון הציבור ברשויות השלטון בכלל".

גפסו נידון בחודש שעבר בבית המשפט המחוזי בחיפה ל-6 חודשי עבודות שירות וקנס כספי של 20 אלף שקל זאת לאחר שהורשע בעבירה של קבלת שוחד בדרך של התניית שוחד. השופט עודד גרשון קבע בגזר הדין כי לא יטיל עליו קלון אף שמדובר בעבריה חמורה הפוגעת באמון הציבור ובמינהל התקין "ואולם, בית המשפט דן כל תיק על פי נסיבותיו".

כתב האישום שהוגש נגד גפסו וסגנו עדי ברקו ייחס לשניים קבלת שוחד ולפיו נטען כי השניים גרמו לפיטוריה של גרושתו של חבר מועצת העיר משום שלא הסכים לעזוב את תפקידו. מדובר בכתב אישום שהינו ראשון מסוגו במובן זה שבו הפרקליטות ביקשה להרשיע אדם בעבירה של לקיחת שוחד בגין התניית שוחד. לצד כתב אישום זה, מתנהל בבית המשפט כתב אישום נוסף נגד גפסו, המייחס לו גם כן קבלת שוחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות