אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"גוגל לא יכולה להגיד שאין לה נוכחות כאן" צילום: שאטרסטוק

"גוגל לא יכולה להגיד שאין לה נוכחות כאן"

כך לדברי השופטת דפנה אבניאלי בפאנל בנושא פרטיות של המכללה למנהל. עו"ד גיא אופיר: גוגל ופייסבוק עושים פעולות שפוגעות בזכויות אדם ומענישים ללא כל יכולת להתמודד

12.05.2015, 19:54 | מאיר אורבך

"איני מקשיבה יותר לחברות שטוענות שמרכז הפעילות שלהן אינו כאן. חברה אשר יש לה פעילות עסקית כלשהיא בישראל היא כן מייצגת את החברה הבינלאומית", כך אמרה שופטת בית המשפט המחוזי דפנה אבניאלי בפאנל פרטיות שמתקיים בחסות בית הספר למשפטים של המכללה למנהל ומשרד עורכי הדין גיא אופיר.

 

אבניאלי טענה שבישראל אין כיון חקיקה מסודרת בנושא המציאות הדיגיטלית ולכן השופטים כיום הם שחורשים את התלם הראשון עבור המשפט. "המציאות המשפטית תמיד נשרכת אחרי המציאות הדיגיטלית והעסקית. המחוקק כיום לא מתעסק בנושא חוק המסחר האלקטרוני".

השופטת דפנה אבניאלי השופטת דפנה אבניאלי השופטת דפנה אבניאלי

מירי סביון מרשות המסים אמרה שכאשר באים למסות תאגיד זר צריך להתגבר על שתי משוכות הראשונה היא לראות שיש הכנסה עסקית והאם יש לו מוסד קבע. בעבר זה היה מאוד ברור, היה סניף או מרכז עסקים קבוע שאפשר לראותו או סוכן תלוי שעובד עבור החברה.

"בעבר היה מקובל שמקום הפקת ההכנסות נמצא במקום של השרת אבל גם אותם ניתן לפזר וכעת מחפשים מושג שנקרא נוכחות דיגיטלית משמעותית. האם האתר מותאם למדינה האם פונים ללקוחות ישראלים, פניה לספק ישראלי. ברגע שמתקיימים תנאים כאלה בנוסף לנוכחות פיזית מסוג כלשהו ולא בהכרח קשורה. כמו חברה רב לאומית עם מרכז פיתוח זה עוזר לקבועם אם יש נוכחות קבועה בישראל", אומרת מירי סביון.

דפנה אבניאלי הוסיפה ודיברה על תופעת השיימינג שגורמת לאנשים לאבד כבוד עצמי ולגרום להם לעשות מעשים של ייאוש "זה קיים אצל ילדים וקיים אצל עסקים וארגונים זו כיכר העיר של פעם שם היה את עמוד הקלון", אומרת אבניאלי. "זו אחת הסיבות שאין לשופטים פייסבוק מהחשש לשיימינג וגם לרבים מהשופטים אין עמוד כזה. זו זירה שלא מעניינת אותי למרות שהיא מעניינת אנשים רבים".

אבי לן מייסד עמוד הפייסבוק "סטטוסים מצייצים", אמר בפאנל שפייסבוק מעולם לא טרחה ליידע אותו שהיא עומדת לסגור לו את העמוד. "למרות טענתה שזה עבודה של רובוטים טכנולוגיים, הרי שהמגמתיות מולנו היתה מאוד ברורה והעובדה שסגרו גם לי וגם לאישתי מראה שיש שם יד מכוונת שרצתה לסגור אותנו בגלל שהיינו בוטים נגד אנשי פייסבוק"

עו"ד גיא אופיר טען בפאנל שפייסבוק וגוגל עושים פעולות שפוגעות בזכויות אדם ולא נותנים לאדם זכות שימוש אלא מענישים אותו ללא כל יכולת להתמודד. הם עושים מה שרצים ואין עם מי לדבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות