אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוסון ביקשה הנחה על הפניקס, הבלעדיות הוארכה צילום: יונתן בלום

בלעדי לכלכליסט

פוסון ביקשה הנחה על הפניקס, הבלעדיות הוארכה

תקופת הבלעדיות שניתנה לחברה הסינית לרכוש את הפניקס, שתמה היום, הוארכה בשבועיים. המחיר במזכר ההבנות משקף פרמיה של 30% על מחיר השוק, אולם חשדות לתרמית ני"ע בחברה־הבת אקסלנס דחפו את הסינים להתמקח

13.05.2015, 07:50 | אורן פרוינד

תקופת הבלעדיות שניתנה לפוסון לרכישת חברת הביטוח הפניקס מידי קבוצת דלק של יצחק תשובה הסתיימה היום ללא חתימה והוארכה בשבועיים. ל"כלכליסט" נודע כי בשיחות עם דלק חזרו ודרשו נציגי החברה הסינית הנחה על המחיר שנקבע במזכר ההבנות שנחתם בסוף ינואר למכירת הפניקס לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל. זאת בין היתר נוכח חשדות לתרמית ני"ע שהתגלו בסוף מרץ בחברה־הבת אקסלנס.  

קראו עוד בכלכליסט

פוסון טרם סיימה את בדיקות הנאותות להפניקס וטרם הודיעה רשמית מה גובה ההנחה שתדרוש, אם בכלל. עם זאת, בדלק מתחילים לחשוב על אופציות נוספות. במזכר ההבנות שנחתם נקבע כי המחיר עשוי להשתנות בשיעור של 5%, אולם על פי ההערכות פוסון תדרוש הנחה גבוהה יותר. מנכ"ל דלק אסי ברטפלד, שמוביל את המו"מ מטעמה, מתעקש לבצע את העסקה לפי ההון העצמי של הפניקס בסוף ספטמבר 2014 כפי שנחתם במזכר ההבנות, בתוספת ריבית על התקופה.

דלק, שכבר האריכה את תקופת הבלעדיות שניתנה לפוסון עם חתימת ההסכם הראשוני (75 יום) בחודש ימים, לא מתכוונת להתמהמה, והצדדים יחלו בשבוע הבא מרתון שיחות. דלק הפיקה את הלקח מהמו"מ הקודם, שנוהל מול משפחת קושנר, נמשך קרוב לשנה והגיע בסופו של יום למבוי סתום. בחברה הבינו כי האישור הדרוש לעסקה מהממונה על הביטוח לא יגיע בחודשיים הקרובים, ולכן הוחלט לקדם חתימה של העסקה שתהיה בכפוף לאישור.

בשבוע שעבר נפגשו נציגי פוסון גם עם מנכ"ל הפניקס אייל לפידות כדי להבין את ממדי הפרשה באקלסנס. בסוף השבוע נפגש נשיא פוסון עם נציגי דלק לאחר שקיבל אור ירוק מדירקטוריון פוסון להמשיך במו"מ ולהאריך את תקופת הבלעדיות. השבוע המגעים הושהו נוכח נסיעה דחופה של נציגי פוסון לפורטוגל, שם רכשו את חברת הביטוח איירונשור תמורת 1.85 מיליארד דולר.

במזכר ההבנות נקבע כי מחיר רכישת המניות שבידי דלק (44%–52%) ייעשה תמורת 1.9–1.7 מיליארד שקל בהתאם להון העצמי של הפניקס. מאז עלה ההון העצמי של הפניקס ב־5% ל־3.9 מיליארד שקל, ושווייה בבורסה בת"א עלה בכ־10% ל־2.84 מיליארד שקל. אם הצדדים יסכימו על המחיר שבמזכר ההבנות, תהיה זו פרמיה של 30% על מחיר השוק.

במרץ 2015 עלתה אקסלנס לכותרות לאחר שעמרי ויסמן, מנהל דסק מניות בחדר המסחר של הלקוחות המוסדיים באקסלנס נשואה, נחקר ברשות ני"ע. הוא נחשד בביצוע עבירות תרמית בני"ע, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. אתו נחקר אבי אשכנזי, בעליה של חברת מעשרות השקעות ופיננסים. השניים, כך החשד, סחרו בני"ע תוך ניצול מעמדו של ויסמן וגריפת רווחים אסורים של 1.2 מיליון שקל.

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, צילום: בלומברג אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק | צילום: בלומברג אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות