אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בכל מדינות ה-OECD השכלת הצעירים גבוהה משל המבוגרים. חוץ מבישראל" צילום: נמרוד גליקמן

"בכל מדינות ה-OECD השכלת הצעירים גבוהה משל המבוגרים. חוץ מבישראל"

קלוד ג'ורנו, ראש הדסק הישראלי בארגון ה-OECD, אמר את הדברים בכנס של ארגון הג'וינט שנערך היום ברמת אפעל והתייחס לגביית המס החסרה בישראל: "מרבית היהודים לא מוכנים לשלם מסים גבוהים יותר כדי לקדם את מדינת הרווחה"

13.05.2015, 14:24 | רן אברמסון
"נושא החינוך הוא תחום קריטי שיש לשפר בישראל", כך אמר הבוקר (ד') קלוד ג'ורנו, כלכלן בכיר וראש דסק ישראל בארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), בכנס אשלים של ארגון הג'וינט ברמת אפעל. "תוך כדי העבודה על הסקר הכלכלי של ישראל שיתפרסם בסוף השנה, למדנו על קשרים בין הכנסה לבין השכלה וקשרים חברתיים. אם אתם מסתכלים על הדור הצעיר לעומת הדור המבוגר במדינות החברות במדינות OECD, רמת ההשכלה של הצעירים גבוהה יותר מזו של המבוגרים. יש יוצאת דופן אחת מהבחינה הזו – ישראל, וזה לא דבר טוב", ציין ג'ורנו.

קראו עוד בכלכליסט

"בעניין ההשפעה של הקשיים החברתיים, אני מסתמך על מאמר שפרסמו מומי דהן ומשה חזן, לפיו חוסר האמון בין קהילות בישראל הוא גבוה. מרבית היהודים לא מוכנים לשלם מסים גבוהים יותר כדי לקדם את מדינת הרווחה. אחת הסיבות לכך היא ההטרוגניות של האוכלוסייה", המשיך ג'ורנו, "כאשר אנשים הולכים לצבא למשך שנתיים או שלוש, ואחר כך משלמים מסים, הם שואלים עצמם מדוע עליהם לשלם יותר אם האוכלוסיות שלא תורמות לחברה גם אינן מראות נכונות לתרום", הסביר.

קלוד ג קלוד ג'ורנו. "כאשר אנשים הולכים לצבא למשך שנתיים או שלוש, ואחר כך משלמים מסים, הם שואלים עצמם מדוע עליהם לשלם יותר אם האוכלוסיות שלא תורמות לחברה גם אינן מראות נכונות לתרום" | צילום: נמרוד גליקמן קלוד ג

"על קובעי המדיניות לעבוד חזק יותר על הלכידות החברתית בחברה הישראלית. אחד הרעיונות הוא לחייב בשירות אזרחי. יש את זה במדינות אחרות עם אוכלוסייה הטרוגנית כמו שווייץ למשל. אנשים לא יכולים לצפות לקבל דברים מהחברה כשהם אינם נותנים דבר בתמורה".

הרצאתו של ג'ורנו התמקדה בקביעת מדיניות שמטרתה קידום איכות החיים ולא רק קידום הצמיחה הכלכלית. "בישראל ב-2011 הייתה מחאה חברתית גדולה אף שהאינדיקטורים המקרו-כלכליים היו טובים", אמר ג'ורנו.

לדבריו של ג'ורנו, מטרה עיקרית של הארגון היא להביא לידיעת קובעי המדיניות את הדברים שחשובים שלדעת הציבור חשובים לאיכות חייהם. "יש עניין גדול של אמון. אנשים צריכים להיות משוכנעים שקובעי המדיניות מביאים בחשבון את מה שחשוב להם. יש קשר בין מה שקובעי המדיניות יודעים ובין מה שאנשים מרגישים", הדגיש ג'ורנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות