אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד להנחיות היועמ"ש: הממשלה תגביל את עצמאות נציגי המשרדים בוועדות התכנון צילום: עמית שעל

בניגוד להנחיות היועמ"ש: הממשלה תגביל את עצמאות נציגי המשרדים בוועדות התכנון

עפ"י נספח להסכם הקואליציוני, לממשלה תהיה סמכות להכווין את נציגי המשרדים בוועדות התכנון לתמוך במדיניות הממשלה בכל הקשור לפרויקטים לאומיים. לפני שנתיים קבעה המשנה ליועץ המשפטי כי הנחיה כזו "אינה עולה בקנה אחד עם הוראות המשפט המנהלי ומהווה חריגה חמורה מכללי המנהל התקין"

13.05.2015, 18:08 | אמיתי גזית ואורי תובל

כיממה לפני השבעת הממשלה, קיבלו לידיהם חברי הכנסת נספח להסכם הקואליציוני הסותר את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בנספח ד' ובו "הצעת החוק לפרויקטים לאומיים" שהממשלה תרצה לקדם עם כינונה. על פי הסעיף השני בהצעת החוק, לממשלה תהיה סמכות להכווין את נציגי המשרדים בוועדות התכנון לתמוך במדיניות הממשלה בכל הקשור לפרויקטים לאומיים. ב-2013 קבעה עו"ד שרית דנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בעניין זה כי הנחיה כזו "אינה עולה בקנה אחד עם הוראות המשפט המנהלי ומהווה חריגה חמורה מכללי המנהל התקין".

החוק, אם יחוקק, יאפשר לממשלה להכריז על 7-6 פרויקטים לאומיים, עליהם תמונה ועדת שרים שתפעל באמצעות מנהלת פרויקטים.

חה"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני ודב חנין מהרשימה המשותפת הכריזו על הקמת מטה לעצירת החוק, שאותו כינו "חוק עוקף דמוקרטיה" ו"חוק עוקף דיוויד גילה".

 הם מציינים כי לפי החוק המנהלת שתוקם לכל פרויקט תהיה פטורה מחובת מכרזים לגיוס כוח אדם והמנגנון המשפטי יעקוף את המערכת המשפטית הקבועה. בירן מסרה כי "זהו מהלך כוחני וציני שמאפשר כר פורה לשחיתות".

חנין הוסיף כי "מדובר במחטף מסוכן שכרגע נראה תמים אך למעשה מדובר בחוק עוקף כל החוקים. מהלך דורסני שקשה לדמיין ולחזות מראש את השימושים המסוכנים שתעשה בו ממשלת נתניהו נגד הציבור הישראלי, נגד העובדים, נגד האינטרסים ארוכי הטווח של החברה והכלכלה בישראל".

סעיף ב' בחוק נוצר כדי לאפשר קידומם של אותם פרויקטים במהירות במוסדות התכנון.

ועדות התכנון יוזמות ומאשרות תוכניות מתאר ארציות, ודנות ומאשרות תוכניות מחוזיות. מדובר בתוכניות המגדירות את שימושי הקרקע במדינה- האם ייסלל כביש, תבינה שכונה, יוקם פארק או מחצבה. בתקופה בה השיח הציבורי מתמקד בהיצע הדירות יש החוששים כי מוסדות תכנון הכפופים לשר שהתחייב להוריד את מחירי הדיור יעודדו בניה על חשבון שימושים אחרים.

כדי למנוע מצב שכזה, פועלים מוסדות התכנון במתכונת שנועדה לאזן בין אינטרסים ולספק מענה תכנוני לצרכים שונים. את האינטרסים המגוונים מייצגים נציגים של משרדי ממשלה שונים, ונציגי ארגונים העוסקים בנושאים בעלי הקשר תכנוני.

מועצה ארצית ו-6 שש ועדות מחוזיות

בראש הסולם ניצבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המשמשת כמעין בית משפט עליון לעניינים תכנוניים. היא מונה 35 חברים-מתוכם 18 נציגים ממשרדי ממשלה (פנים, אוצר, הגנת הסביבה, חקלאות, בינוי ועוד), מדובר באנשי מקצוע מומחים בתחומם ולא פוליטיקאים. יתר חברי הוועדה הם נציגי השלטון המקומי, רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) ארגוני סביבה, וארגונים רלוונטיים נוספים.

מתחתיה פועלות שש ועדות מחוזיות בתמהיל דומה אך עם פחות חברים, ויש גם ועדות משנה לנושאים המחייבים דיונים מעמיקים, כגון ועדה לשמירת הסביבה החופית, ועדה לשמירה על קרקע חקלאית, וועדה ארצית לתכנון תשתיות לאומיות, ובנוסף פועלות ועדות ערער הדנות בערעורים על החלטות ועדות מחוזיות.

בינת שוורץ, ראשת מינהל התכנון
בינת שוורץ, ראשת מינהל התכנון צילום: עמית שעל

בעקבות ניסיונות של גורמים במשרדי הממשלה ובמוסדות התכנון להשפיע על החלטותיהם של חברי ועדות התכנון בעיקר בפרויקטים לדיור כתבה באפריל 2013 המשנה ליועץ המשפטי שרית דנה מסמך שכותרתו "עצמאות שיקול הדעת של חברי מוסד התכנון ומתכנן המחוז".

בין היתר קבעה דנה כי חברי מוסדות התכנון "מחויבים להפעיל באופן עצמאי את שיקול דעתם בנושאים בהם ניתנה להם סמכות..משכך, כל הוריה בין במפורש ובין במשתמע למתכנן המחוז או לחבר מוסד תכנון אחר על עמדה שעליו להציג...הינה התנהגות שלא כדין". בסיכומו של המסמך מוסיפה דנה כי "מעורבות..בדרך של מתן הוראה, הנחיה, המלצה..אינה עולה בקנה אחד עם הוראות המשפט המנהלי ומהווה חריגה חמורה מכללי המנהל התקין בהן מחויב לעמוד כל עובד ציבור".

"התערבות מסוג זה פוגעת פגיעה קשה באמון הציבור במערכת הציבורית, ובתקינות פעילותה, בהגינותה של הרשות הציבורית, ובתקינות החלטותיהם של מוסדות התכנון".

"ההסכמים אינם כוללים שלושה נספחים"

ב-3 במאי הניח עו"ד דוד שומרון המייצג את הליכוד, על שולחנה של מזכירת הכנסת את ההסכם הקואליציוני עם כולנו ויהדות התורה. במכתב המצורף להסכם כתב שומרון כי ההסכמים אינם כוללים שלושה נספחים ובהם נספח ד' ובו עקרונות חוק פרויקטים לאומיים (השניים האחרים הינם קוי היסוד של הממשלה, ודרכי עבדותה של הקואליציה). שומרון מוסיף וכותב כי המסמכים יצורפו לאחר גיבושם הסופי. היום ערב השבעת הממשלה זכו חברי הכנסת לעיין בהם.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "מדובר ביוזמה דורסנית ודרקונית של הממשלה, שתוביל למוסדות תכנון המונעים משיקולים פוליטיים ולא מקצועיים. צעד זה מנוגד להנחיות של היועץ המשפטי לממשלה, אשר הורה לשמור על עצמאות של נציגי הממשלה בוועדות התכנון והדגיש שאסור לשרים להנחות את נציגיהם כיצד להצביע. במקום לשמוע דעות מקצועיות, שיובילו להליך מאוזן ואחראי של שימור ופיתוח, נקבל מוסד תכנוני שמהווה חותמת גומי, ללא כל שיקול דעת משלו. זהו המשך של מגמה ברורה ועקבית מהממשלה הקודמת, שנועד להרחיב את השפעת הממשלה במוסדות התכנון ולצמצם כל עמדה אחרת".

מסיעת הליכוד וכולנו לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות