אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנות הבריונות: הטרולים מסובבים את טוויטר סביב אצבעם

דו"ח טכנולוגי

אמנות הבריונות: הטרולים מסובבים את טוויטר סביב אצבעם

הרשת החברתית לא מסוגלת להתמודד עם פעילות מפיצי השנאה והמטרידנים בה, איך נקלעה פייסבוק למלחמה בין רוסיה ואוקראינה ובמי מהצדדים תומך צוקרברג וה-NSA נוחלת מפלה לאחר שפעילות הריגול שלה נקבעה כבלתי חוקית

14.05.2015, 16:07 | יוסי גורביץ
לא, לא תתפוס אותי

כלל יסוד - לפחות מאז מלחמת העולם הראשונה - הוא שלמתקיף יש יתרון מובהק על המגן. המתקיף בוחר את שדה הקרב ואת הזמן; המתגונן נאלץ להגיב כשהוא בעמדת נחיתות. אחרי שנים של גמגום, טוויטר הודיעה לאחרונה שהיא תצא למלחמת חורמה נגד הטרולים, אבל אלה מתבררים שוב ושוב כמתוחכמים ומהירים יותר מהחברה האיטית.

הטרולים של טוויטר הם בעיקר גברים שונאי נשים שהחליטו להעביר את זמנם במירור חייהן של נשים ברשת, משלל סיבות - כל אחת מטופשת מהאחרת. השיטות שלהן, מגלה דו"ח חדש, פשוטות אך לגמרי יעילות. הראשונה שבהן מנצלת את העובדה שכדי שטוויטר תוכל להגיב לדיווח על הטרדה, היא צריכה לראות את הציוץ הפוגעני. הפתרון של הטרולים: שולחים ציוץ פוגעני, מחכים שהקורבן יראה אותו, ומוחקים את הציוץ. לטוויטר קשה הרבה יותר לרדוף אחרי רוחות.

טוויטר לא מצליחה להיפטר מהזוחלים טוויטר לא מצליחה להיפטר מהזוחלים טוויטר לא מצליחה להיפטר מהזוחלים

שיטה שניה, ולגמרי לא חדשה: תוקפים את הקורבן ממספר ניכר של חשבונות פחות או יותר בו זמנית. הקורבן צריכה לדווח לא על התקפה אחת, אלא על 15. זה לוקח זמן, זה דורש מאמץ מטוויטר, והרבה יותר מסובך לברר מי עומד מאחורי כל זה.

שיטה שלישית: להפציץ את טוויטר בדיווחי שווא על הטרדה. עכשיו המערכת שצריכה לסייע לקורבנות צריכה קודם כל לסנן את התלונות לתלונות אמת ולתלונות שווא. זה תוקע את המערכת, וגם זו לא שיטה חדשה - הרעיון של הצפת המשטרה בדיווחי שווא כדי לחפות על פשע אמיתי שמתבצע עתיק כמו הטלפון הציבורי.  

ועד כה, חברה בשווי של מיליארדים, שהצליחה להפוך לשם דבר בתחומה ושבקרוב תתחיל לאפשר לאנשים להזמין פיצה על ידי הקלדת אמוג'י, לא מצליחה להתמודד עם זה. זה לא פחות ממדהים.

אוקראינה נגד פייסבוקיסטן

המלחמה במזרח אוקראינה נמשכת בעצימות נמוכה, כשהאוקראינים נלחמים נגד מיליציות רוסיות שפלשו לשטחן כשהן מתחזות למיליציה מקומית. שדה הקרב מזמן לא מוגבל לשדה הקרב הממשי: כמו דאע"ש, החוליגנים של פוטין מקדישים מאמץ ניכר בשדה הקרב הדיגיטלי.

אחת השיטות שלהם מקובלת גם על חוליגנים במדינות אחרות: להגיע במאסות ולהתלונן בפני פייסבוק על פוסט שתוקף את עמדות הקרמלין. לפייסבוק, שמעולם לא היה לה שום עניין להגן על חופש הדיבור, יש התנהלות קבועה בנושא: אם מספיק אנשים מתלוננים על משהו, פייסבוק מורידה אותו. מה היא צריכה את כאב הראש, היא בכלל בתחום הבידור והפרסום. רוצה חופש ביטוי? פתח בלוג. מה שעבד נגד עמיר שיבי בישראל, עובד נהדר גם נגד פטריוטים אוקראינים. פוטין אובר אלס, וכל מי שמדבר נגדו פשוט נעלם מפייסבוק.

אל תתעסק עם הפוטין, צילום: אי פי איי אל תתעסק עם הפוטין | צילום: אי פי איי אל תתעסק עם הפוטין, צילום: אי פי איי

הנושא כל כך מרגיז את האוקראינים, שהנשיא שלהם, פטרו פורושנקו, פנה אישית לצוקרברג ודרש ממנו לעשות משהו. למשל, למנות צוות שיטפל אך ורק בנושא של תלונות מסיביות נגד אוקראינים. כמובן, העובדה שפורושנקו טיפל בנושא בעצמו, והפנה את בני עמו לאתר שבו הבטיח צוקרברג לענות על שאלות, הובילה להצפת העמוד על ידי אוקראינים זועמים.  

צוקרברג עצמו, כמובן, נמנע עד כה מתגובה. הוא לא טמבל ולא רוצה להפוך את פוטין לאויב. בנוסף, ממש לא יתחשק לו להסביר לאלמנה של מנכ"ל פייסבוק ברוסיה למה בעלה מת בתאונת דרכים בה נדרס בו זמנית על ידי שמונה אוטובוסים ונגמ"ש BMP. פייסבוק: ההוכחה לכך שכוח מסיבי לא מלווה באחריות ראויה.

תבוסה למדינת המעקב

הקונגרס האמריקאי - ליתר דיוק, הבית התחתון שלו, בית הנבחרים - קיבל אתמול ברוב עצום (338-88) הצעת חוק שתמנע מן ה-NSA ליישם את תכנית המעקב ההמונית שלה. למעשה, רוב המתנגדים לחוק - US Freedom Act שמו, חוק שעצם שמו מגדיר את העריצות כמגיעה מן הממשלה - התנגדו לו כי הוא לא היה תקיף מספיק.

פחות משנתיים אחרי החשיפות של סנודן, אם כן, קיבל בית הנבחרים את הלגיטימיות של החשיפה המרכזית שלו: שהממשלה ניהלה תכנית ריגול בלתי חוקית שפגעה בכל האוכלוסיה האמריקאית. לפני כשבוע, קבע בית משפט פדרלי שהתכנית בלתי חוקית, אבל התחמק מהשאלה האם היא גם בלתי חוקתית.

אדוארד סנודן, צילום: יוטיוב אדוארד סנודן | צילום: יוטיוב אדוארד סנודן, צילום: יוטיוב

הסיבה שמתנגדי החוק מתנגדים לו, אגב, נובעת בין השאר מכך שממשל אובמה תומך בחוק. כשמי שתמך לאורך כל הקו בהאזנה בלתי חוקית תומך בחוק כזה, עולה מאליו החשד שהוא כבר מצא את הפרצות בחוק שיאפשרו לו להמשיך לפעול כרגיל. מצד שני, יכול להיות שהממשל צריך סיוע ולגיטימציה כדי לשבור את כוחה של מדינת המעקב שבתוך המדינה. החוק עובר עכשיו להצבעת הסנאט, שם יש ל-NSA לא מעט תומכים - וכדי שהחוק בכלל יעלה להצבעה, צריך רוב של 60 חברי סנאט לסיום הדיונים.

כאן המקום להזכיר: ארה"ב מנהלת על הנושא הזה דיון פומבי - לא נטול בעיות, לא נטול דמגוגיה, אבל פומבי - במשך שנתיים, בעיקר בזכות אומץ ליבו של סנודן. בישראל, אין לנו שמץ של מושג מי אוסף מה על מי. וגם אם מישהו מתוך המערכת היה חושף את המידע הזה, ספק אם התקשורת הישראלית היתה מסוגלת לפרסם אותו.

קצרצרים

1. הלחץ על העלמת המס של חברות הטכנולוגיה נמשך: בכיר ב-OECD, ראש המרכז למדיניות מס שלו, אמר לבי.בי.סי. שהגיע הזמן שחברות הטכנולוגיה יחדלו מ"תכנון המס האגרסיבי במיוחד" שלהן. הוא אמר שהן צריכות לשלם יותר מסים היכן שהן פועלות. הדברים של האיש מגיעים אחרי שנים של פגישות פסגה שלא הובילו לדבר - וימים ספורים אחרי שממשלת אוסטרליה החליטה שהיא מטפלת בנושא ברצינות והולכת להכנס בחברות הטכנולוגיה עם דחפור. כמו כן, יש לציין שלפני כשבוע אפל הודיעה למשקיעים שלה שיש מצב שהיא אשכרה תצטרך לשלם מסים באירלנד, מקלט המס המועדף עליה. נעדכן. 

2. דיווחנו לפני כשלושה שבועות על כך שמל"ט שנשא חומר רדיואקטיבי נחת על גג משרד ראש הממשלה היפני, ושהוא התגלה שם רק לאחר שהות ארוכה. עכשיו מגיעה התגובה הממשלתית - וכרגיל היא תגובת-יתר. הרשויות בטוקיו אסרו על הטסת מל"טים בכל הפארקים בעיר והם מאיימים בקנס כבד על מי שלא יציית. השוטרים, עם זאת, אמרו שהם לא מתכוונים להטיל את הקנס אבל לגמרי מצפים שאנשים יכבדו את ההנחיה. רשמית, הסיבה היא שהמל"טים מהווים סכנה לילדים. יש לי חדשות לממשלה היפנית: ראיתי פעם אדם בוגר שהראש שלו התקרב יותר מדי למל"ט וזה לא היה מראה סימפטי. הבעיה היא לא ילדים.  

3. במסגרת תוכנית הנוסטלגיה "המלחמה הקרה חוזרת" מתקבלים לאחרונה עוד ועוד דיווחים על צוללות סובייט... רוסיות במים הטריטוריאליים של שוודיה, כאילו חזרנו לאמצע שנות השמונים. בעוד התגובה הממשלתית הרשמית היא תרגיל רחב היקף, ארגון שלום שוודי מצא כנראה פיתרון יעיל יותר. הם שיגרו מצוף שעליו דמות מלח עירום למחצה, שמשגר אות מורס ללא הרף, באנגלית ורוסית, שאומר למלחי הצוללות שאם הם גאים, הם בכיוון הנכון, ומזכיר ששוודיה היא מדינה גאה מאז 1944. בהתחשב בהומופוביה הרשמית של המשטר הפוטיניסטי, השטיק הפשוט הזה עשוי להרחיק את הצוללות הרוסיות משוודיה - ולחילופין, להוביל להתקוממות עליהן מצד גברים שנתקעו מתחת לים יותר מדי זמן.

4. חושש מאפוקליפסת זומבים? אתה לגמרי לא לבד. חוקרים עוד ינסו להבין, יום אחד, מה הקשר בין העליה בפופולריות של מתים מהלכים ובין העליה של ספאם טלפוני מצד מישהו שלא מוכן לתת לך לרדת מהקו, אבל עד אז, אם אתם צריכים כלי רב שימושי כדי לשרוד את ליל הטלפנים המהלכים, פרוייקט קיקסטארטר עם וידאו מושקע - Lil Trucker - מציע לכם את כלי ההשרדות האולטימטיבי. נמסר שהוא יעיל גם למחנאות ולטיפול כללי ברכב ולא רק למצבים שבהם אתם חייבים לנקב גולגולת.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות