אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד המחירים לצרכן באפריל הפתיע: עלה ב-0.6% - מעל הציפיות צילום: שאול גולן

מדד המחירים לצרכן באפריל הפתיע: עלה ב-0.6% - מעל הציפיות

ממוצע ציפיות האנליסטים היה לעלייה של 0.4%; האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ממשיכה להיות שלילית, בשיעור של 0.5%-; מחירי הפירות זינקו בחודש שחלף ב-14.4%, הירקות התייקרות ב-7.6%

15.05.2015, 14:01 | אמנון אטד

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל שפרסמה היום הלמ"ס הפתיע - ועלה ב-0.6%; ממוצע ציפיות האנליסטים היה לעלייה של 0.4%. במרץ עלה המדד ב-0.3%.

למרות עליית המדד בחודש שעבר, האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ממשיכה להיות שלילית, בשיעור של 0.5%- ונמצאת לכן עדיין מתחת לגבול התחתון של תחום היעד האינפלציה (1%-3%). קצב האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים משקף אף ירידת מחירים ממוצעת גדולה יותר, בשיעור שנתי של 0.9%-.

לעליית המדד בחודש שעבר תרמו בעיקר העליות בסעיפי התצרוכת הבאים: הארחה ונופש בארץ ובחו"ל (5.5%), הלבשה (6.7%), פירות טריים (14.4%), ירקות טריים (7.6%), עופות (1.6%) ודלק ושמנים לכלי רכב (0.7%). עליות אלה קוזזו בחלקן על ידי ירידות במחירי הריהוט וציוד לבית (0.5%), שירותים רפואיים (0.6%), עריכת מסיבות ואירועים (0.7%) ומכוניות (1.2%).

שוק הכרמל, צילום: דוד הכהן שוק הכרמל | צילום: דוד הכהן שוק הכרמל, צילום: דוד הכהן

סעיף הדיור, שהוא הסעיף בעל המשקל הגדול ביותר בסל מדד המחירים לצרכן, ירד ב-0.1% באפריל, אחרי העלייה הגדולה יחסית של 0.7% שנרשמה בו במרץ. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, המודד למעשה את השינויים בחוזי שכירות חדשים שנחתמו בחודשיים האחרונים, ירד באפריל ב- 0.1%, ואילו מדד שכר הדירה בחוזים מתחדשים עלה בשיעור זהה.

מחירי הדירות בפועל, שאינם כלולים בחישוב מדד המחירים, עלו ב-0.6% פברואר-מרץ לעומת החודשיים הקודמים0.6%. בשיעור שנתי גבוהים כעת מחירי הדירות ב- 3.8% ממחירן הממוצע בתקופה המקבילה בשנה שעברה, לעומת עליית מחירים שנתית של 3.7% שעליה דיווחה הלמ"ס בחודש שעבר.

האינפלציה השלילית שממשיכה לשרור במשק לא צפויה ככל הנראה להשפיע על החלטת הריבית הקרובה. ההערכה לכן היא שחברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל יחליטו בסוף החודש להשאיר את הריבית לחודש יוני ללא שינוי, בנקודת השפל של 0.1%. זאת בעיקר בשל החשש שהפחתת הריבית תגרום לעלייה נוספת במחירי הדירות, וההערכה שהאינפלציה צפויה לשוב אל תוך תחום היעד במהלך השנה הקרובה גם ללא נקיטת מהלכים דרסטיים מצד בנק ישראל.

"הפוגה לבנק ישראל"

יונתן כץ, כלכלן ראשי בלידר שוקי הון, אמר בתגובה: "מדד אפריל הפתיע מעט כלפי מעלה (חזינו 0.5%) אך בעיקר בגלל סעיפים עונתיים כגון פירות וירקות, הלבשה, נסיעות לחו"ל והבראה ונופש. דווקא סעיף הדיור , סעיף חשוב ביותר אשר תרם את מרבית האינפלציה בשנה שעברה, הפתיע למטה עם ירידה של 0.1%".

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי: "המדד עלה מעבר לציפיות, דבר שיאפשר הפוגה לבנק ישראל לבחון בנחת את הצעדים הבאים הנדרשים בתחום הריבית. עם זאת, להערכתנו, הדחייה בהורדת הריבית מבנק ישראל יכולה ליצור המשך התחזקות השקל וצפויה להגביר את רכישות המט"ח על ידי בנק ישראל. גם מדד מאי צפוי להיות חיובי בהשפעת עליית מחירי הנפט, מה שככל הנראה יוביל לשיפור ועליה בסביבת האינפלציה לרמה חיובית של כ- 1.0%.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות "יצירות": "מדד אפריל תומך בהערכות לפיהן האינפלציה במשק הישראלי הגיעה לתחתית כבר בפברואר-מרץ, ומכאן היא צפויה לטפס כלפי מעלה ולהכנס אל תוך טווח יעד יציבות המחירים, בפברואר 2016. מדד חודש אפריל, אפוא, אינו תומך בהפחתת ריבית נוספת במשק.

"עם זאת, חולשה ניכרת בנתוני סחר החוץ בחודשים האחרונים בשילוב עם לחץ על שער השקל והצפי להתמתנות בהיקף הסחר העולמי, עשויים להוביל את בנק ישראל להפחית את הריבית במשק, מתוך דאגה פן התמתנות קצב הצמיחה והתחזקות השקל יפגעו באותה התאוששות במדד המחירים לצרכן מרמתו השלילית. להתפתחות שער החליפין ב-10 הימים הקרובים, אם כך, תהיה חשיבות מכרעת בקביעת הריבית בסוף החודש".

רו"ח בועז צליח, מנכ"ל בית ההשקעות "טופ אלפא": "מדד המחירים לצרכן הפתיע מעט והעלה בשיעור של 0.6% בכך נוצר רצף של חודשיים בהם שיעור עליית המדד היה חיובי, רצף אשר לא היה מאז יולי 2014. נראה כי הורדת הריבית ע"י בנק ישראל לרמת השפל שבה היא נמצאת כרגע תרמה את חלקה לגידול בפעילות הכלכלית במשק והקטנת הלחצים הדפלציונים. להערכתנו נמשיך לראות גידול בפעילות הכלכלית במשק בחודשים הקרובים ובהתאם להתפתחות תווי הריבית בארה"ב, שצפויה להתחיל לעלות בסביבות ספטמבר, נראה גם בישראל את מיצוי המהלך המוניטרי המרחיב ובטווח הארוך אף התחלת תהליך של צמצום מוניטרי.

"בטווח הקצר, לעומת זאת, ניתן לראות מגמה חיובית בהשקעות הישירות במשק ע"י גורמים חיצוניים. דבר זה תומך בחוזקתו של השקל מול סל המטבעות האפקטיבי, מגמה שאם תימשך ייתכן ותביא דווקא להורדת ריבית ע"י בנק ישראל. לדעתנו בטווח הבינוני האינפלציה תהיה בטווח, אם כי בחלקו התחתון, דבר ההופך לכדאי את ההשקעה באפיקים צמודי המדד, כמובן בהתחשבות בסיכוני המח"מ המגולמים בשוק איגרות החוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות