אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוהרים לקלפיות בלשכת עוה"ד: מי עומד מאחורי המסרונים הגזעניים שנשלחו לחברים? צילום: פוטו מרסלו

נוהרים לקלפיות בלשכת עוה"ד: מי עומד מאחורי המסרונים הגזעניים שנשלחו לחברים?

גורמים אלמוניים התרשמו עמוקות מהקמפיין שהכריע את הבחירות לכנסת והחליטו לאמץ את השיטה. הודעות בעלות ניחוח גזעני נגד מחנה אפי נוה נשלחו לחברי הלשכה, במטה היריב מכחישים כל קשר

17.05.2015, 07:13 | ענת רואה

עוד לא נרגענו ממערכת הבחירות הסוערת לכנסת, שכללה גם התבטאות של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהזהיר כי "שלטון הימין בסכנה" בגלל "ערבים שנוהרים בכמויות עצומות לקלפי", והנה גם לקראת הבחירות ללשכת עורכי הדין שיתקיימו ב־16 ביוני מתנהל קמפיין שכולל מסרים בהשראה דומה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כשבועיים צץ על מסכי הטלפון של עורכי דין במחוז ירושלים המסרון הבא: "האמת על אפי נוה ואקסלרד: נוה לדב חנין: 'הצבעתי עבורך'. אחמד טיבי לנוה: 'אני מכבד אותך יותר עכשיו'". בתחתית ההודעה הופיע לינק לכתבה באתר ימני שלווה בתיאור: "זה ועוד בחשיפה חדשה". ואם הנמענים לא הבינו את המסר, לאחר שבוע הם זכו לקבל מסרון נוסף: "הצבעת אקסלרד, קיבלת זועבי בבחירת שופטים! חשיפה: אש"ף, שמאל קיצוני ומינוי שופטים – מה קורה בלשכת עורכי הדין?".

מזכרת מחבר לשעבר

למי שאינו בקיא בפוליטיקה הפנימית של הלשכה, נסביר שאשר אקסלרד שנזכר במסרון מתמודד על ראשות מחוז ירושלים מטעם סיעתו של אפי נוה, ושחאלד חוסני זועבי הוא נציג הלשכה בוועדה למינוי שופטים לצד עו"ד אילנה סקר.

כדאי גם להזכיר שרק לפני ארבע שנים היו ראש הלשכה הנוכחי, דורון ברזילי, והמתמודד המוביל מולו, נוה, חברי סיעה אחת וחברים טובים שהתמודדו יחד מול סיעתו של יורי גיא־רון וניצחו: ברזילי כבש את ראשות הלשכה ונוה נבחר לראש מחוז תל אביב. ביתר המחוזות נבחרו אנשי גיא־רון: אקסלרד בירושלים, דני אליגון בדרום, יוסי חכם בחיפה וזועבי בנצרת.

בתוך זמן קצר התפרקה החברות. נוה חבר לראשי המחוזות וכעת הוא מתמודד ראש בראש מול ברזילי על ראשות הלשכה בגיבוי ראשי המחוזות שבבחירות הקודמות היו אנשי גיא־רון. בעוד נוה מנסה להשכיח את החברות שהיתה, ברזילי דווקא פועל להזכיר אותה. ראש הלשכה שיגר לאחרונה אימייל לכל עורכי הדין שכותרתו היתה "בגידתו של אפי נוה", לא פחות. במייל הזכיר ברזילי, בין היתר, שנוה שנהנה היום מאהדת השופטים בגלל הסתייגותו ממשוב השופטים, תמך בבחירות הקודמות בדעתו שהמשוב הוא כלי חיוני.

ואיפה יורי גיא־רון? ראש הלשכה לשעבר הסתבך בפרשת קופ"ח מאוחדת, ורק לאחרונה הודיעה הפרקליטות על כוונה לערוך לו שימוע בטרם הגשת כתב אישום נגדו על עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד. גיא־רון מסיים את פעילותו בלשכה ולא יתמודד על מקום ברשימה.

השולח: ציוני אנונימי

נחזור למסרונים הגזעניים: אלה נשלחו מגוף המכונה "לשכה ציונית", אבל לא ברור מי עומד מאחורי השם. מבדיקת "כלכליסט" עולה שכל מתמודד למוסדות הלשכה ראשי לקבל את פנקס הבוחרים הדיגיטלי לצורך תעמולה.

השימוש בהודעות תעמולה אנונימיות בבחירות הלשכה, ובעיקר כאלה שעניינן במגזר הערבי, אינו דבר חדש. ביוני 2011 נחשף ב"כלכליסט" השימוש שנעשה במסרים אנונימיים לקידום עניינם של המועמדים השונים. אז, יומיים לפני הבחירות, הופץ בקרב אלפי עורכי דין ערבים אימייל ששלחה כביכול קבוצה בשם "הקול המוסרי" ושבישר שבין תומכי גיא־רון נמצא גם הרב אליקים לבנון, ה"ידוע בהתבטאויותיו הקשות נגד ערבים". לבנון עלה לכותרות כשקרא לא להשכיר דירות לערבים ולא לתת להם עבודה. "אם הוא (כלומר לבנון - ע"ר) תומך בגיא־רון - אני לא!", לשון ההודעה.

מסמכים שהגיעו אז ל"כלכליסט" הוכיחו שהאימייל הזה יצא היישר ממטה הבחירות של ברזילי.

 , צילום: אוראל כהן, גיא אסיאג, עמית מגל, ענר גרין, יאיר שגיא צילום: אוראל כהן, גיא אסיאג, עמית מגל, ענר גרין, יאיר שגיא  , צילום: אוראל כהן, גיא אסיאג, עמית מגל, ענר גרין, יאיר שגיא

אולם בקמפיין הנוכחי ברזילי ואנשיו מכחישים קשר כלשהו למסרונים הגזעניים, והם מציינים שעשרות סיעות המתמודדות בבחירות בלשכה מחזיקות בקובץ הדיגיטלי הכולל את מספרי הטלפון של כלל החברים בלשכה, כך שכל אחת מהן עשויה להיות זאת שאחראית למשלוח המסרונים.

אי-גינוי שווה הכשר

מי שלא ממש משתכנע מההכחשות של ברזילי הוא עו"ד חוסאם מועד, שב־2011 התמודד על ראשות הלשכה מול ברזילי וגיא־רון. מועד הגיע אמנם אחרון וקיבל רק 734 קולות, אך הוא נחשב למחזיק במפתח לראשות הלשכה. ברזילי וגיא־רון הבינו שקולות עורכי הדין מהמגזר הערבי עשויים לשמש "שובר שוויון". באופן רשמי מועד לא תמך אז באיש מהמועמדים, אך עצם הצבת מועמדותו שירתה מאוד את ברזילי, משום שגזלה קולות מגיא־רון.

בימים האחרונים העלה מועד שני סטטוסים נזעמים בערבית לפייסבוק שלו ובהם האשים את מחנה ברזילי כמי שעומד מאחורי המסרונים הגזעניים. מועד אף לא הסתפק בכך ושיגר אימייל לאלפי עורכי דין ערבים, שבה ציטט את המסרון שנשלח לכל עורכי הדין בירושלים, קבע שההודעה "באה מטעמם" של ברזילי ועו"ד ערן בן־ארי, שמתמודד מטעם סיעת ברזילי על ראשות מחוז ירושלים, וטען שמדובר ב"תעמולת בחירות בזויה וגזענית".

עו"ד דורון ברזילי, צילום: בועז אופנהיים עו"ד דורון ברזילי | צילום: בועז אופנהיים עו"ד דורון ברזילי, צילום: בועז אופנהיים

בשיחה עם "כלכליסט" הודה עו"ד מועד שאין ברשותו ראיות הקושרות את ברזילי למסרונים, אך טען שהעובדה שברזילי, כאדם שעומד בראש הלשכה, לא גינה את המסרונים נזקפת לחובתו: "אם ברזילי טוען שהוא לא יודע מי שלח את הסמסים, למה הוא לא גינה אותם? השתיקה הזו מכשירה אותם כאמצעי תעמולה פסולים", אמר מועד.

הוא הוסיף: "תעמולה גזענית לא מתאימה לכנסת, ועל אחת כמה וכמה אין לה מקום בבחירות ללשכת עורכי הדין. היום הגזענות היא נגד ערבים, מחר נגד אתיופים ומחרתיים נגד רוסים. צריך למגר אותה מהשורש. אנחנו איגוד מקצועי ואין כל מקום להבחנה בין עורך דין יהודי לערבי".

מדוע החלטת הפעם לא להתמודד לראשות הלשכה?

עו"ד מועד: "האמת שאספנו חתימות והיו לנו 300 חתימות שדרושות כדי להתמודד. במקביל היה מו"מ עם סיעתו של עו"ד נוה והגענו להסכם קואליציוני שלפיו אני מסיר את מועמדותי ותומך בנוה".

מה נתן לך נוה בתמורה להסרת מועמדותך?

עו"ד מועד: "היה לי חשוב מאוד שההסכם לא יעסוק רק בעניינם של עורכי דין מהמגזר הערבי, אלא בכלל ציבור עורכי הדין בישראל. ביקשתי למשל לקדם פוליסת ביטוח קולקטיבית של רשלנות מקצועית בסכום מסוים שתמומן מדמי החבר, ביקשתי להוריד עלויות חניה בבתי משפט ולהציב מכונות קפה לעורכי דין, כי היום קפה בכוס פלסטיק בבית המשפט יותר יקרה מאשר בארומה. בנוסף, לפי ההסכם אקבל מעמד של סגן ראש לשכת עורכי הדין, אבל זה לא מה שהניע אותי. בבחירות הקודמות שני המתמודדים רצו להציע לי סגנות ודחיתי את שניהם".

בעוד ברזילי מרחיק את עצמו מהמסרונים, יש במחנה שלו מי שמזדהה עמם: עו"ד מיכאל דבורין, חבר בוועד מחוז ירושלים, בבחירות הקודמות מועמד לראשות המחוז מטעם ברזילי, והפעם משובץ ברשימה הירושלמית, העלה גם הוא סטטוס בפייסבוק שבו תמך למעשה בתוכן המסרונים. "אז הלכתי לרענן את הזיכרון מי זה דב חנין, שהמועמד לראשות הלשכה אפי נוה הודה שהצביע לו", כתב דבורין, והוסיף שחנין התנגד למלחמת לבנון השנייה ולמבצע עופרת יצוקה.

"נראה לכם הגיוני שמועמד לראשות הלשכה רואה אדם כזה כדמות ציבורית לגיטימית עד כדי כך שהוא מצביע לו? במקום להוקיע אותו מחוץ לגדר?". דבורין לא הסתפק בכך, והוסיף ש"אחרי זה, בשביל הפלומבה, אפי נוה גם שם לנו אנטי־ציוני בוועדה לבחירות שופטים", כתב, כשהוא מכוון לעו"ד זועבי.

אפי נוה (מימין) ודורון ברזילי, צילום: פוטו מרסלו אפי נוה (מימין) ודורון ברזילי | צילום: פוטו מרסלו אפי נוה (מימין) ודורון ברזילי, צילום: פוטו מרסלו

"יוזמות ומהומות"

בסביבת ברזילי הסתייגו מהדברים. אחד ממקורביו אמר ש"יש שלב שבו כל מיני אנשים שהם לא במרכז העניינים לוקחים כל מיני יוזמות ועושים מהומות. הם בדרך כלל מזיקים למועמד, אבל אי אפשר לשלוט בזה".

בינתיים מתברר שהמסרונים הצליחו להטריד גם את ועדת הבחירות בלשכה, בראשות עו"ד ציון אמיר, שהודיעה במענה לפניית "כלכליסט" שבכוונתה להעלות את הנושא לסדר היום בישיבתה הקרובה ו"להנחות את הגורמים הרלבנטיים להימנע ממסרים פוגעניים בתעמולת הבחירות".

שאלנו את ועדת הבחירות כמה גורמים בדיוק חשופים כיום לספר הבוחרים הדיגיטלי, ומדובר בלא מעט, אם כי בוועדת הבחירות אומרים כי "הדיסקים לא נמסרו באופן חופשי, וכל דיסק מוספר ותועד בלשכה".

עוד נמסר שקודם לכן נשלחה הודעה לחברי הלשכה שבה הוצע להם להסיר את שמם מהקובץ המועבר לצורכי תעמולה ומאות אכן עשו זאת.

מעו"ד ברזילי נמסר בתגובה לכתבה: "לדורון ברזילי אין שום נגיעה למסרים ולמסרונים הללו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
וועדת הסיכול הממוקד גרמה לי לא להצביע לנווה
ראיתי מה שעשו ( ניסו לעשות) לחברת לשכה על לא עוול בכפה והבנתי שיש כאן משחק מלוכלך מאוד של חיסול חשבונות אישי באמצעות וועדת האתיקה. ראיתי גם מקרים נוספים בהם עורכי דין נבזיים שטחו עניינם המבחיל אצל נווה מתוך תקווה לסיכול ממוקד נוסף שלא צלח. עם כאלה אני לא מתעסק ובטח שלא תומך, וזה לא קשור לכתבה המאירה באתר מידה שרק חיזקה את תחושתי שהמדובר במתמודד בעייתי. נ.ב הייתי מפרסם את שמי אבל כאמור, אני חושש מסיכול ממוקד גם לכיווני.
ראיתי את הרדיפה , ואת תאוות הדם  |  17.05.15
לכל התגובות