אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם בריכת שחייה בקיבוץ נחשבת לעסק? צילום: רוני שיצר

האם בריכת שחייה בקיבוץ נחשבת לעסק?

משרד הבריאות סבר כי בריכת קיבוץ רמת יוחנן זקוקה לרישיון עסק ומופעלת שלא כדין, ובמקום נמצאו ליקויים מבניים ותברואתיים שונים. מה קבע בית המשפט?

18.05.2015, 15:26 | עו"ד שרון מאור

משרד הבריאות סבר כי בריכת קיבוץ רמת יוחנן זקוקה לרישיון עסק ומופעלת שלא כדין. בית המשפט אליו הוגש כתב האישום, חשב אחרת.

לאחר מספר בדיקות שערכו נציגי משרד הבריאות בשנת 2014, הם גילו כי בקיבוץ מופעלים בריכה וארבעה חדרים המיועדים להשכרה לאורחים, ללא רישיון עסק בר תוקף, והפעילויות הספורטיביות שמתרחשות בבריכה לא אושרו על-ידי משרד הבריאות. הנציגים אף טענו כי מפעיל הבריכה שימש גם כמציל באופן לא חוקי, ובמקום נמצאו ליקויים מבניים ותברואתיים שונים.

קראו עוד בכלכליסט

הפניות למועצה האזורית זבולון לא הביאו שינוי, ומשרד הבריאות הגיש כתב אישום נגד האגודה השיתופית קיבוץ רמת יוחנן ומפעיל הבריכה. במסגרת הדיון בתיק, נדרש בית משפט השלום בחיפה להכריע בשאלה האם במעשים שיוחסו להם עברו הקיבוץ ומפעיל הבריכה על חוק רישוי עסקים כשניהלו עסק ללא רישיון והפעילו בריכה בתנאים תברואתיים לא נאותים.

הקיבוץ ומפעיל הבריכה דחו את ההאשמות, וטענו כי הבריכה כלל אינה נחשבת לעסק, שכן היא מיועדת לחברי הקיבוץ בלבד ואינה פתוחה לקהל הרחב, אין בה אפשרות לרכוש כרטיס כניסה, ומספר המתרחצים ממילא אינו עולה על 30 אנשים, וגם זה בחודשי הקיץ החמים.

באשר ליחידות הדיור, נטען כי לא מדובר בצימרים המציעים למבקרים אקראיים את שירותי הבריכה, אלא בחדרים המושכרים לטווח ארוך לאנשים שהופכים בעצם לתושבי הקיבוץ.

הבריכה בקיבוץ רמת יוחנן, צילום: רוני שיצר הבריכה בקיבוץ רמת יוחנן | צילום: רוני שיצר הבריכה בקיבוץ רמת יוחנן, צילום: רוני שיצר

 

יש לבדוק סממנים של עסק

 

השופט ד"ר זאיד פלאח ציין כי אי גביית דמי כניסה אינה שוללת בהכרח את אופייה המסחרי של הבריכה, אולם יחד עם יתר הפרמטרים שהציג הקיבוץ, בכללם הגבלת הכניסה לחברי הקיבוץ ואורחיהם בלבד, מיעוט הרוחצים והעובדה שהחדרים סביבה מושכרים לטווח ארוך לחברי קיבוץ – יש עדות לכך שהבריכה והחדרים נעדרת סממנים של עסק. במקרה כזה, קבע השופט, הוראות חוק רישוי עסקים אינן חלות על הבריכה, ומכאן שהפעלתה אינה כרוכה בקבלת רישיון עסק.

באשר ליתר הליקויים להם טענה המדינה, קבע השופט כי מאחר שהחוק לא חלק במקרה זה והליקויים מקורם בתקנות המבוססות אליו – אין מקום לקבלן.

בסיכומו של עניין, השופט זיכה את הקיבוץ והמפעיל מכל האישומים שיוחסו להם.

הכותבת היא ממשרד עורכי דין שרון מאור - אריה אגולסקי עוסקת ברישוי עסקים

** הכותבת לא ייצגה בתיק.

*** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות