אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רמ"י: "חברת רמי שבירו פלשה לאדמות מדינה והקימה עליהן משרד מכירות"

רמ"י: "חברת רמי שבירו פלשה לאדמות מדינה והקימה עליהן משרד מכירות"

רשות מקרקעי ישראל נערכת לפינוי והריסת משרד המכירות של החברה ברמת השרון לאחר שלטענתה החברה פלשה לשטח שבבעלות המדינה

19.05.2015, 09:19 | אמיתי גזית

רשות מקרקעי ישראל נערכת לפינוי והריסת משרד המכירות של חברת "רמי שבירו הנדסה בנייה והשקעות" בפרויקט מגדלי שבירו ברמת השרון שברחוב חטיבת אלכסנדרוני בעיר. לטענת רמ"י, החברה הקימה את המשרד בקרקע שאינה מיועדת לבניה ושכלל לא הוקצתה לה ולפיכך היא פולשת לאדמות מדינה. תוקפו של צו הפינוי שנמסר לחברה לפני 30 יום פג היום (ג'). אם עד סוף היום המשרד לא יפונה, מפקחי רמ"י בליווי משטרה יפעלו תוך 90 יום לתפיסת הקרקע ולהריסת המבנה.

קראו עוד בכלכליסט

במאי 2014 זכתה חברת "רמי שבירו" במכרז של רמ"י לבניית 168 יחידות דיור בשני בניינים ברחוב חטיבת אלכסנדרוני, בשכונת מורשה ברמת השרון. לדברי רמ"י, בנובמבר 2014 התברר למפקחיה כי בשטח פתוח, שאינו במגרש שיועד לבניית הפרויקט ומשתרע על פני 300 מ"ר, נטעה החברה עצים והקימה את משרד המכירות. בנוסף, התברר כי הקרקע מצויה בקו התפר בין רמת השרון להוד השרון, לפיכך חלק מהמבנה הוקם בשטח השיפוט של הוד השרון.

משרד מכירות של רמי שבירו משרד מכירות של רמי שבירו משרד מכירות של רמי שבירו

מפקחי הרשות מסרו לחברה התראה רשמית, המורה לה לפנות לאלתר את הקרקע אליה פלשה ולהחזירה לקדמותה. החברה פינתה את השטח, אך לטענת רמ"י ימים ספורים לאחר מכן גילו המפקחים כי שבירו העבירה את משרד המכירות המתוכנן לשטח אחר – גם הוא לא מיועד לבנייה ולא הוקצה לה.

בעקבות זאת הגישו מפקחי רשות מקרקעי ישראל תלונה בתחנת משטרת גלילות נגד החברה בגין הסגת גבול במקרקעי ציבור. בנוסף, נמסר לחברה צו סילוק פולשים בו הורתה לה הרשות לפנות את הקרקע ולהחזירה לקדמותה עד היום. כאמור, אם החברה לא תפנה את הקרקע בעצמה, מפקחי הרשות נערכים לתפוס את הקרקע ולהרוס את המבנה בליווי המשטרה.

בלי חתימת בעל הקרקע היתר בניה אינו רלוונטי

רונית שבירו, מבעלי החברה, אישרה בשיחה עם "כלכליסט" כי משיקולים לוגיסטיים, אכן הקימו את משרד המכירות מחוץ לשטח הפרויקט. לטענתה הדבר נעשה בהסכמת עיריית רמת השרון, ואף ניתן להם היתר בנייה כדין. כשהתברר כי חלק מהשטח שייך להוד השרון הגישו בקשה להיתר בנייה גם מעירייה זו, וכעת הם ממתינים לאישור. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי אכן בדצמבר 2014 הוגשה למועצה המקומית הוד השרון בקשה להיתר בנייה, אך בפברואר השנה ביטלה חברת שבירו את הבקשה בנימוק כי המשרד בנוי בשטח השיפוט של עיריית רמת השרון.

כך או אחרת, היתר בנייה, גם אם קיים, אינו רלוונטי לשאלת הבעלות על הקרקע והזכויות בה. היתר בנייה הוא אישור כי המבנה יוקם בהתאם להוראות התכנון והבנייה. תנאי מקדים לבחינת בקשה להיתר בנייה הוא חתימה של בעל הקרקע על הבקשה. משום שרמ"י לא חתמו על בקשה מעין זו, ההיתר אינו תקף והוועדה המקומית של רמת השרון כלל לא הייתה צריכה לדון בו.

כאמור, לרמ"י יש חלון של 90 יום להרוס את המבנה, אחר כך היא תוכל להגיש תביעות כספיות להחזר עלויות ההריסה ודמי שימוש רטרואקטיבית. בנוסף למשטרה יש סמכות לפתוח בחקירה שכן מדובר בעבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר.

מחברת רמי שבירו הנדסה בנייה והשקעות נמסר בתגובה: "החברה פועלת על פי הדין, לחברה ניתן היתר להצבת משרד מכירות (היתר מספר 20140614) מאת עיריית רמת השרון, היתר הצבת משרד המכירות הינו חוקי וניתן כדין. לראיה ההיתר להצבת משרד מכירות לא בוטל מעולם ולא נפתח הליך כלשהו לביטולו. כל טענה לגבי ההיתר להצבת משרד המכירות ככול שישנה מעולם לא נדונה בפני הגורם המוסמך על פי הדין וטענות אלו נטענות בעלמא. מעבר לנדרש יצויין כי בעבר היו מספר מחלוקות בין רשות מקרקעי ישראל לבין החברה באשר לתוקף ההיתר להצבת משרד המכירות, זהות הרשות המוניציפאלית בה עומד משרד המכירות ומיקום משרד המכירות, אם כי המחלוקות בין רשות מקרקעי ישראל והחברה נפתרו בעניין מבועד מועד (לפני כחודש) וזאת במסגרת בפגישה שנערכה במשרדי רשות מקרקעי ישראל, וכפועל יוצא, החברה פעלה ופועלת בשיתוף פעולה עם הגורמים הרלוונטיים ובכלל זה אל מול רשות מקרקעי ישראל, עיריית רמת השרון, עיריית הוד השרון והועדה המשותפת מתחם תע"ש לצורך פתרון הסוגיה.ויודגש כי בחירת המיקום הספציפי להצבת משרד המכירות נערך לאור השיקול כי תהיה גישה נוחה לרוכשים פוטנציאליים וזאת מבלי להפריע לחברות קבלניות אחרות אשר גם הן מצויות בשלבים שונים של הליכי הבניה. כל ההליכים כאמור לעיל, מבוצעים תחת ידיעתם המלאה של הגורמים הרלוונטיים ברשות מקרקעי ישראל לרבות חטיבת שמירת הקרקע, עיריית רמת השרון, עיריית הוד השרון והגורמים הרלוונטיים בהועדה המשותפת מתחם תע"ש. החברה תמשיך ותפעל בשיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים הרלוונטיים כפי שסוכם עד להסדרת כל הנושא תוך שמירה על החוק והפסיקה הרלוונטיים".

מעיריית רמת השרון לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות