אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לחקיקה: יריב לוין ישמש כממלא מקום של איילת שקד ויהיה בעל זכות וטו צילום: יותם פרום

ועדת השרים לחקיקה: יריב לוין ישמש כממלא מקום של איילת שקד ויהיה בעל זכות וטו

שר התיירות וביטחון הפנים יריב לוין ישמש כממלא המקום של שקד, ויוכל לעכב הצבעות בוועדה עד להכרעת ראש הממשלה. הוועדה תכלול 12 שרים, שבעה מהליכוד בהם גילה גמליאל, מירי רגב ואופיר אקוניס

19.05.2015, 07:49 | אורי תובל
ועדת השרים לחקיקה, שבראשה תעמוד שרת המשפטים איילת שקד, תכלול 12 שרים, שבעה מהם מהליכוד. לפי פרטי ההחלטה שתובא היום לישיבתה הראשונה של הממשלה החדשה והגיעה לידי "כלכליסט", שר התיירות וביטחון הפנים יריב לוין ישמש כממלא המקום של שקד. על פי ההסכם הקואליציוני עם הבית היהודי, לוין יוכל לעכב הצבעות בוועדה עד להכרעת ראש הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

השרה איילת שקד, צילום: יאיר שגיא השרה איילת שקד | צילום: יאיר שגיא השרה איילת שקד, צילום: יאיר שגיא

מלבד שקד ולוין, יהיו חברים בוועדה שני שרים שרים מטעם כולנו, שר האוצר משה כחלון והשר להגנת הסביבה אבי גבאי. לבית היהודי יהיה נציג נוסף לצד שקד, שר החקלאות אורי אריאל. ש"ס תיוצג על ידי שר הדתות החדש דוד אזולאי. לליכוד יהיו עוד שישה שרים: השרה לאזרחים ותיקים ולשוויון מגדרי גילה גמליאל, שרת התרבות והספורט מירי רגב, השר אופיר אקוניס, שר הקליטה זאב אלקין, שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ ושר המדע דני דנון.

לוועדת השרים, המתכנסת לאחר ישיבות הממשלה בימי ראשון, יש כוח רב וכמעט לא פרופורציוני על החקיקה בישראל. הוועדה מחליטה האם הממשלה תתמוך בהצעות חוק פרטיות וממשלתיות ולמעשה תעביר אותן - כי הקואליציה מחויבת להחלטה, או שתפיל את ההצעה או תעכב אותה. בדיוני הוועדה לא נרשם פרוטוקול, ואי אפשר לדעת כיצד הצביעו השרים שעצרו הצעת חוק או תמכו בה, למרות ההשפעה המכריעה של הוועדה שבמובנים מסוימים מייתרת את הליך החקיקה בכנסת.

הבית היהודי השיג את משרד המשפטים בשתי היממות האחרונות למו"מ הקואליציוני, בניגוד לעמדתו המקורית של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הליכוד עוד ניסה להוציא את ועדת השרים לחקיקה מידיה של שקד, שאמורה לעמוד בראשה על פי חוק. בליכוד חששו ששקד תקדם הצעות חוק שיעמתו את הממשלה עם מערכת המשפט או המערכת הבינלאומית, או שתשתמש בסמכותה כדי לעכב הצעות חוק מטעם ראש הממשלה.

בסופו של דבר, נקבע בהסכם הקואליציוני שלשקד ימונה ממלא מקום בעל זכות וטו שיהיה מעין "משגיח" עליה מטעם ראש הממשלה. "ביקש ממלא המקום לעכב הצבעה", קובע ההסכם, "תעוכב ההצבעה עד לסיכום אחר בינו לבין יו"ר הוועדה או עד להכרעת ראש הממשלה".

על פי ההצעה שתובא היום לממשלה, לוין יהיה ממלא המקום, וסדר היום של הוועדה ייקבע איתו במשותף. יש לציין שלוין, עו"ד במקצועו שמרבה לעסוק בתחום המשפט, מחזיק בדומה לשקד בעמדות ביקורתיות כנגד מבנה בית המשפט העליון והיחסים בין הרשות השופטת והמחוקקת.

זהו אינו התפקיד היחיד שלוין קיבל על עצמו כשליח של ראש הממשלה. בנוסף הוא מונה בהשבעת הממשלה להיות השר המקשר בין הממשלה לכנסת, וזמן קצר לפני ההשבעה קיבל גם את תיק ביטחון הפנים שנותר ללא שר עם החלטתו של גלעד ארדן לא להיכנס לממשלה. אתמול אמר לוין כי הוא אינו מתכוון להחזיק בתפקיד לאורך זמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות