אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשואה של 4.75% בגמל מתחילת 2015 צילום: בלומברג

תשואה של 4.75% בגמל מתחילת 2015

ענף הגמל סוגר חודש רביעי רצוף של עליות, עם תשואה ממוצעת של 0.58% באפריל. אלטשולר שחם מובילה את טבלת התשואות מתחילת השנה עם 6.24% בגמל ו־6.11% בקרנות ההשתלמות

19.05.2015, 08:13 | אורן פרוינד

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות סוגרות חודש רביעי רצוף של עליות שערים. אלה רשמו תשואה ממוצעת של 0.58% בחודש אפריל והשלימו מתחילת השנה עלייה ממוצעת של 4.75%. עלייה זו מתקרבת לכל התשואה שהושגה בשנת 2014, שהסתכמה ב־5.8%. קופת הגמל שרשמה את התשואה הטובה ביותר באפריל, 0.88%, היא הראל עצמה תעוז. גם בקרנות ההשתלמות הראל הובילה את תשואות אפריל עם 0.9%.  

קראו עוד בכלכליסט

אלטשולר שחם עדיין מובילה את טבלת התשואות מתחילת השנה עם תשואה מצטברת של 6.24% בקופות הגמל ושל 6.11% בקרנות ההשתלמות. בבחינת שלוש שנים, אלטשולר שחם עדיין מובילה בגמל ובהשתלמות עם תשואה מצטברת של 34%. במקום השני מקרב הקופות הגדולות ניצב בית ההשקעות אקלסנס, עם תשואה מצטברת של 30%.

שלושה גורמים הביאו להמשך הנסיקה בגמל ובקרנות ההשתלמות בחודש אפריל: העליות במניות הגז והנפט, שרשמו תשואה חריגה של 9%; התשואה החריגה של 1.7% באג"ח הממשלתיות הצמודות; והמשך מגמה חיובית בשוק האמריקאי עם עלייה של 1.9% במדד S&P 500.

עופר נרגסי, סגן מנהל חטיבת ההשקעות בהראל, הסביר כי שני גורמים פעלו לטובתם באפריל: החשיפה הגבוהה לאג"ח הממשלתיות הצמודות, והחשיפה הגבוהה למניית חברת התרופות פריגו, שרשמה באפריל עלייה חריגה של 8% בעקבות הצעת רכש שקיבלה ממיילן. "התחרות בסלולר והורדת מחירי החשמל והמים הביאו לאינפלציה נמוכה ואף שלילית. בחודש מרץ, אחרי חודשיים של מדדים שליליים, ונוכח תוצאות הבחירות, ההערכה היתה ששר האוצר החדש יפעל להמשך הורדות מחירים. אלו גרמו לירידה משמעותית לציפיות האינפלציה. בהראל פעלנו נגד המגמה בשוק וקנינו אג"ח צמודות, ובאפריל ניכרים הפירות של ההחלטה".

המניות, אמר נרגסי, לא הושפעו מהמתרחש בשוק האג"ח. "הריביות מאוד נמוכות ואין אלטרנטיבות, ולכן שוקי המניות עדיין לא רגישים לעליית התשואות של חודש מאי באג"ח הממשלתיות בארץ ובעולם. שוק המניות בארץ מתומחר בצורה סבירה. נראה שמניות הבנקים, הנסחרות 80% על ההון העצמי, בתקופה של יציבות, ועדיין מייצרות תשואה על ההון של 10%".

אפיק הנדל"ן המניב, הוא ציין, "עלה במידה ניכרת, אבל הופך יותר קרוב ומתואם לשוק האג"ח הממשלתיות הצמודות הארוכות, כי התשואות כבר אינן גבוהות. בחו"ל אנו ממשיכים לפזר את התיק שלנו בעיקר באירופה וביפן, תוך נטרול החשיפה למטבעות".

נרגסי התייחס לתנודתיות הגבוהה באג"ח הארוכות. "אנו שומרים כעת על מח"מ קצר, ולפיכך פחות חשופים לירידות באג"ח הממשלתיות. הדולר ירד קרוב ל־3% באפריל, מגמה שסייעה לנו נוכח החשיפות הנמוכות למט"ח. בראייה רחבה, שוק האג"ח היום הוא תנודתי וזה שנים אנו בונים תיק השקעות לא סחיר משמעותי בתחומי הנדל"ן, התשתיות וההשקעות הפרטיות, והוא שיקנה לנו יציבות".

למרות הירידות האחרונות בשוק האג"ח הממשלתיות, סבור נרגסי, יש עוד מקום לעליות. "למרות התיקון שהיה, התשואות באג"ח עדיין מאוד נמוכות, והחלופות הבעייתיות תומכות באג"ח הממשלתיות, בשוקי המניות ובהמשך עליית ערך של נדל"ן ותשתיות — הנכסים שכרגע נראים הכי אטרקטיביים. אנו משתדלים להביא את התשואה מהנכסים היותר סולידיים. יש לנו השקעה גדולה בכביש 6, במתקן ההתפלה בפלמחים, בתחנת הכוח דליה, בכביש 431 וברכבת הקלה בירושלים, ואנו צופים מגמה חיובית בסקטורים אלה".

את המקום השני בקופות הגמל תפסה אקלסנס, עם תשואה של 0.81%. רונן מטמון, מנהל השקעות ראשי של אקסלנס גמל ופנסיה, הסביר כי "אפריל התאפיין בעליות בשוקי המניות, כשאנו התמקדנו בשווקים מתעוררים ובטכנולוגיה בארה"ב, בעיקר בחברות בנאסד"ק. גם סקטור הגז והנפט שצפוי להעניק יותר נחת בעקבות כניסת השר החדש, סיפק תשואה נאה. המגמה של אפריל במגזר זה צפויה להימשך בחודשים הקרובים".

"כל השוק בחשיפה גבוהה לאירופה ואנו צמצמנו חשיפה אליה, מהלך שתרם לנו מאוד", הוסיף מטמון. לדבריו, הירידות באג"ח הממשלתיות בחודש מאי "מעניקות הזדמנות קנייה. הריבית צפויה לרדת בחודשים הקרובים, והמדד האחרון, של אפריל, לא מבשר על המשך עליית מחירים. לפי כל אלה, האג"ח הממשלתיות עדיין אטרקטיביות".

גוף נוסף שבלט בחודש אפריל הוא אנליסט, שניצב במקום השלישי מבין הגופים עם תשואה של 0.71% בקופות הגמל באפריל. נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט, הסביר כי "הגורם שסייע החודש הוא התשואה העודפת במניות סקטור הגז בישראל. זיהינו הזדמנות קנייה תחת המחשבה שהרציונל יגבר ושיש אינטרס לאומי לפתח את לווייתן. המחירים היוו הזדמנות קנייה, וכך היה, וזה ממשיך גם בחודש מאי".

גורם נוסף שתרם, לפי רוקח, לתשואות בחודש אפריל הוא "האפיקים הצמודים, גם באג"ח הקונצרניות וגם בממשלתיות. הקטנו את החשיפה שלנו לאירופה לאחר הראלי הגדול, החלטה שעזרה לנו החודש. שוקי המניות בעולם לא זולים היום אבל שוק האג"ח יקר יותר, ולכן יש להקצות משקל נאה למניות. בישראל סקטור הגז והנדל"ן המניב מעניינים להשקעה. הבנקים בישראל הם הנכס הזול ביותר להשקעה בשוק כרגע, והם לא צפויים להפוך לסלולר החדש, ולכן התחום הזה אטרקטיבי. המניות בחו"ל תלויות בפיתוח גוש היורו ולכן זו השעה לחזור לארה"ב".

רוקח התייחס גם לשוק האג"ח. "הכל תלוי בהורדת ריבית נוספת, שאני לא שולל. יש פוטנציאל להורדת ריבית נוספת, אבל מנגד לא ניתן לפסול העלאת ריבית בארה"ב באוקטובר, וכתוצאה מכך גם בישראל".

נועם רוקח, אנליסט נועם רוקח, אנליסט נועם רוקח, אנליסט

מדד העקביות של קבוצת קלי: המדד בוחן את משך הזמן שבו הושגה תשואה גבוהה מהממוצע. לדוגמה: קופה אשר השיגה ב-18 מתוך 36 חודשים תשואה מעל לממוצע, תקבל ציון 50%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות