אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם האמריקאים הם חברים גרועים? צילום: shutterstock

האם האמריקאים הם חברים גרועים?

פרופסור יקר, הרבה חברים שלי פה בארצות הברית לא נולדו כאן אלא היגרו בגיל מאוחר יותר. הם טוענים שחיי החברה שלהם היום טובים פחות ממה שהיה במדינת המולדת שלהם. האם הם עושים רומנטיזציה למדינות שבהן גדלו או שאנחנו האמריקאים עושים משהו לא נכון במערכות היחסים החברתיות שלנו? וונדי

21.05.2015, 07:35 | דן אריאלי

וונדי היקרה,

 

אני מסכים עם החברים שלך, ולא חושב שהזיכרונות שלהם מוטים או שהם לוקים ברומנטיזציית יתר. חיי החברה באמריקה אינם טובים כפי שהיו יכולים להיות. ואת יודעת מה עוצר אותם? העובדה שהאמריקאים כל כך מתאמצים להיות חברתיים. מתאמצים יותר מדי.

אני גדלתי בישראל. אני זוכר איך חברים היו קופצים אליי לביקור בלי להודיע. המשמעות לגבי החיים שלי היתה שאף פעם לא הייתי מוכן לאירוח. ומה שאהבתי זה שאף אחד לא ציפה ממני להיות.

בתבנית הזאת, של ציפיות הדדיות נמוכות בכל מה שנוגע לנימוסים וסטנדרטים רשמיים, המבקרים פשוט נטמעים במה שכבר קורה, ובמקום להתארח בחגיגיות פשוט מעבירים איתך פיסת חיים. אם הם מגיעים בדיוק בזמן לארוחת הערב הם תופסים כיסא ליד השולחן, אם הם מגיעים שעתיים קודם הם עוזרים לחתוך את הירקות.

בילוי עם חברים. הספונטניות נעלמה, צילום: shutterstock בילוי עם חברים. הספונטניות נעלמה | צילום: shutterstock בילוי עם חברים. הספונטניות נעלמה, צילום: shutterstock

לעומת זאת, בארצות הברית אנחנו קובעים להיפגש בשמונה בערב בהתראה של שבעה שבועות מראש, וכולם מתכוננים לקראת האירוע. המארח מנקה ומסדר את הבית ומבשל משהו מיוחד, והאורחים מתלבשים יפה ומביאים מתנות.

כל הטקסים החברתיים האלה דורשים מאמץ, ולכן אנחנו הולכים לחברים לעתים רחוקות יותר. אולי, כדי ליהנות יותר מחברויות, באמריקה ובכלל, כדאי לכולנו פשוט להנמיך את הציפיות ולהעלות את ההערכה שלנו לספונטניות.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
האם הישראלים חברים כל כך טובים של מהגרים מרוסיה או אתיופיה????
מהגרים תמיד יהיו נטע זר. הישראלים לא קיבלו בזרועות פתוחות גלי הגירה בשום שלב. כך שכותב הטור בהחלט נפל בבור הרומנטיזציה של העבר הסלקטיבי סוביקטיבי (של עצמו). ילדי מהגרים שגדלים בתרבות האמריקאית, ונטמעים במנהגי המקום, למשל נבחרות הספורט, יש להם חברים לכל החיים בדיוק כמו בחברה הישראלית. אין הבדל. היהודים לא ששים לקבל ישראלים לחיקם, והיום גם הישראלים לא ששים להשתלב עם היהודים (ההיפוך התחיל בשנות ה-90 בערך). לעומת זאת יש זרים שחיים בקהילות סגורות ולא נפתחים לחברה האמריקאית מרצונם. הכל אינדיוידואלי. לא ככלל.
מארה"ב  |  23.05.15
לכל התגובות