אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדכון ת"א־100: מיטרוניקס בפנים, דסק"ש בחוץ צילום: shutterstock

עדכון ת"א־100: מיטרוניקס בפנים, דסק"ש בחוץ

עדכון הרכב המדדים צפוי ב־31 במאי אך עדיין לא ברורה זהותן של שתיים משלוש המניות שייצאו ממנו. קבוצת אשטרום ואלרוב נדל"ן יימצאו עצמן בחוץ אם לא יפעלו כדי לעמוד בדרישות המדד

21.05.2015, 07:52 | אורי טל טנא

המועד לעדכון הרכב המדדים, שיחול ב־31 במאי, הולך ומתקרב - אך עדיין אין ודאות לגבי זהותן של שתיים משלוש המניות שצפויות לצאת ממדד ת"א־100. הזינוק במחיר מניית אלון רבוע כחול הגדיל מאוד את הסיכויים שהמניה תישאר במדד זה. חברת הטכנולוגיה מיטרוניקס הבטיחה את כניסת מנייתה למדד ת"א־100, שאותו דיסקונט השקעות תעזוב בוודאות. מכיוון שבמדד יש כעת 102 מניות, שלוש עתידות לצאת ממנו.  

קראו עוד בכלכליסט

אלרוב נדל"ן לא עומדת בקריטריון שיעור אחזקות הציבור, ואם לפחות 0.3% ממניותיה לא יופצו לציבור - המניה תצא מכל המדדים. השלמת המיזוג בין אלרוב נדל"ן לאלרוב ישראל צפויה רק בסוף חודש יוני, ולכן המהלך לא ישפיע על עדכון הרכב המדדים הנוכחי. עם השלמת המיזוג אלרוב ישראל תימחק מהמסחר, ואז מדד ת"א־100 יכיל 99 מניות. אם אלרוב נדל"ן תצא מהמדדים כעת, היא צפויה לחזור אליהם באמצע דצמבר, כששיעור אחזקות הציבור במניה יגדל עם השלמת המיזוג.

מניה נוספת שעלולה לצאת מכל המדדים היא של קבוצת אשטרום. שיעור אחזקות הציבור במניה זו נמוך מ־25%, ולכן על ערך השוק הקובע שלה (המחושב לפי ממוצע מחירי המניה ב־31–15 במאי) לעלות על 750 מיליון שקל. ערך השוק ביום ביום שלישי היה 765 מיליון שקל, וירידה במחיר המניה עלולה להוביל ליציאתה מהמדדים. הידרדרות במניה, אם תתחיל, עלולה להתעצם בגלל אפקט מדד שלילי - היערכות השוק ליציאתה מהמדדים.

אם אלרוב נדל"ן וקבוצת אשטרום יישארו במאגר המניות בעקבות הפצת מניות (אצל אלרוב נדל"ן) ושמירה על ערך שוק (קבוצת אשטרום), ייצאו מהמדד שתי מניות נוסף לדיסקונט השקעות. אם רק אחת מהן תישאר, תצא רק מניה בודדת. כרגע לחמש מניות יש ערך שוק של 727–772 מיליון שקל: פלוריסטם, פרוטליקס, קבוצת אשטרום, אפריקה השקעות ואלון רבוע כחול. מהן ייקבעו היוצאות הנוספות מהמדד. נוכח הפער הנמוך בערך השוק, מוקדם לקבוע על מי מהן מדובר.

במדד ת"א־25 צפויה יציאה של המניות קנון ומגדל, ומעבר שלהן למדד ת"א־75. בעקבות המעבר שתי המניות צפויות לזכות בביקושים מתעודות הסל.

למדד היתר־50 צפויות להיכנס כלל ביוטכנולוגיה, דיסקונט השקעות והמשביר לצרכן. בנוסף תיתכן כניסה של מניה או שתיים נוספות שיגיעו ממדד ת"א־100, אם אלרוב נדל"ן או קבוצת אשטרום לא ייצאו ממאגר המניות. לכן כמות היוצאות מהמדד תהיה שלוש עד חמש. מיטרוניקס, שעוברת לתל אביב־100, חברת מר, שיוצאת מהמדדים, ואינטרנט זהב, צפויות לצאת מהמדד. אם תצא מניה רביעית תהיה זו אלומיי, ואם גם חמישית , היא תהיה סרגון.

למדד יתר מאגר ייכנסו המשביר לצרכן, דיסקונט השקעות, אינטר תעשיות, בונוס ביוגרופ, ויקטורי, טלדור, יוניטרוניקס, מיי סייז, ננו דיימנשן, פנינסולה, קולפלנט ותדאה. שתי מניות נוספות שכניסתן למדד גבולית ותלויה בעמידה בקריטריון ערך שוק של אחזקות הציבור הן קרדן יזמות ופלאזה סנטרס. ממדד יתר מאגר ייצאו מיטרוניקס, מר, ישראל קנדה, אקסלנז, רפק, מדיקל ואינסוליין.

ממדד נדל"ן־15 ייצאו כלכלית ירושלים ומבני תעשיה וייכנסו נכסים ובנין וריט 1. אם אלרוב נדל"ן תצא ממנו תיכנס רבוע נדל"ן או איי.די.או. למדד ביומד צפויות להיכנס בונוס ביוגרופ וקולפלנט, ולנטוש - אקסלנז, מדיקל ואינסוליין.

למדד בלוטק עתידות להיכנס איתוראן, וזאת בעקבות שינוי סיווג ענפי, בונוס ביוגרופ, קולפלנט, מיי סייז וננו דיימנשינס. מהמדד צפויות לצאת אקסלנז, מדיקל ואינסוליין. מניית פנינסולה צפויה להיכנס למדד הפיננסים.

עד היום הקובע לעדכון הרכב המדדים, ייתכנו שינויים הנובעים מהפצת מניות או משינוי חד בערכי השוק שלהן. תעודות הסל יבצעו את ההתאמות שלהן לשינויים בשלב הנעילה של 14 ביוני. בעדכון זה צפוי לבלוט ביקוש מצרפי למניות ת"א־25, בעקבות יציאת מניות ממנו וירידת המשקולת היחסית של פריגו בו, וכן היצע מצרפי למניות מדד ת"א־75.

בורסת ת"א, צילום: בלומברג בורסת ת"א | צילום: בלומברג בורסת ת"א, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות