אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי בתקנון: נתניהו יאשר את נסיעות השרים ולא הממשלה צילום: נועם מושקוביץ

שינוי בתקנון: נתניהו יאשר את נסיעות השרים ולא הממשלה

ראש הממשלה מחזק את סמכויותיו במציאות הקואליציונית השברירית. במקביל תדון מחר ועדת השרים לחקיקה בתקציב הדו-שנתי - במטרה לדחות אישור התקציב לחודש נובמבר

24.05.2015, 23:06 | אורי תובל

נסיעות שרים לחו"ל בתפקיד לא יאושרו על ידי הממשלה אלא על ידי ראש הממשלה בלבד. כך עולה מתיקון שעליו תצביע מחרתיים (ג') הממשלה. הצעד מקבע תקנונית את המצב בפועל, שבו ראש הממשלה הוא המאשר את נסיעות השרים, כאשר לא זכור מקרה שהממשלה לא קיבלה את עמדתו.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, השינוי מחזק את אחיזתו של בנימין נתניהו בממשלה ובעיקר בנוכחות שריו בישראל במציאות שבה הקואליציה זקוקה לכל אצבע בהצבעות בכנסת. לפי התקנון הקודם, ראש הממשלה נדרש לאשר נסיעות שרים ולאחר מכן הובאו הנסיעות לאישור הממשלה. בתקנון החדש יישאר הסעיף שלפיו שר שמעוניין לנסוע יצטרך להודיע לראש הממשלה עם מי מהח"כים של האופוזיציה הוא מתקזז בהצבעותיו בכנסת.

שרת המשפטים איילת שקד. ישיבה ראשונה, צילום: יאיר שגיא שרת המשפטים איילת שקד. ישיבה ראשונה | צילום: יאיר שגיא שרת המשפטים איילת שקד. ישיבה ראשונה, צילום: יאיר שגיא

בנוסף נקבע כעת שגם סגני שרים יצטרכו לקבל חוות דעת משפטית על נסיעות במימון של גורם לא ממשלתי, בדומה לשרים. זאת בעקבות דו"ח של מבקר המדינה בנושא שפורסם לפני שנה.

במקביל, בבוקר (ב') תתכנס לראשונה ועדת השרים לחקיקה החדשה, בראשות שרת המשפטים איילת שקד. הוועדה תדון רק בטיוטת חוק יסוד: תקציב המדינה. לפי הטיוטה, תקציב 2015-2016 יהיה תקציב דו־שנתי, ומועד אישורו יידחה. כיום החוק קובע כי על הממשלה להניח את חוק התקציב על שולחן הכנסת בתוך 55 יום מכינונה ולאשר אותו בתוך 100 יום מכינונה, אחרת היא מפסיקה לכהן. לפי ההצעה, שכבר אושרה בממשלה, שר האוצר יוכל להניח את החוק על שולחן הכנסת בתוך 101 יום, והממשלה תוכל לאשר אותו בתוך 175 יום - כלומר בתחילת נובמבר. בדברי ההסבר נאמר כי אם התקציבים לא יאוחדו, בשל כינונה המאוחר של הממשלה צריך יהיה לגבש אותם במקביל ולאשר אותם בזה אחר זה בתוך זמן קצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות