אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזק לבג"ץ: "בכירי משרד התקשורת ניסו להלך אימים עלינו"

בזק לבג"ץ: "בכירי משרד התקשורת ניסו להלך אימים עלינו"

בתגובה שהגישה היום חברת התקשורת לבג"ץ ביחס לרפורמת התקשורת הקווית היא טוענת כי משרד התקשורת ניהל קמפיין תקשורתי אגרסיבי נגדה במקום דיון ענייני בהסתייגויות שהעלתה

25.05.2015, 16:34 | אופיר דור

חברת בזק הגישה היום (ב') לבג"ץ את תגובתה לעמדת משרד התקשורת ביחס לרפורמה בשוק התקשורת הקווית. בזק מבקשת משופטי בג"ץ להוציא צו על תנאי שיורה למשרד התקשורת לשוב ולנמק כיצד הגיע לתעריפים שבהם מחויבת החברה להחכיר את התשתית שלה לספקי האינטרנט. לחלופין מבקשת בזק לקיים דיון המשך ביחס להסתייגויותיה בפני שופטי בג"ץ.

קראו עוד בכלכליסט

הרפורמה בשוק הקווי יצאה לדרך ב-17 לפברואר ובמסגרתה חויבה בזק לאפשר לספקי האינטרנט להשתמש בתשתית הנייחת שלה, כך שהם יוכלו למכור חבילות משולבות של ספק ותשתית אינטרנט. באותו החודש עתרה בזק לבג"ץ בבקשה לשנות חלקים מהרפורמה שלטענתה אושרה על ידי שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן "במחטף", ביומו האחרון בתפקיד. ספציפית טענה בזק כי התעריפים שנקבעו להחכרת התשתית שלה אינם סבירים והעלתה התנגדות נחרצת לפתיחה של רשת הטלפוניה הקווית שלה למתחרים.

בג"ץ קיים דיון אחד בעתירה בחודש מרץ האחרון ובסופו ציינו השופטים כי הם נוטים לדחות את טענות בזק בנוגע לכך שהטלפוניה הקווית אינה צריכה להיכלל במסגרת הרפורמה. עם זאת שלחו השופטים את הצדדים לסיבוב נוסף של דיונים בהתנגדויות שהעלתה בזק.

אלא שגם לאחר 60 יום לא נרשמה התקרבות ושני הצדדים נשארו מבוצרים בעמדתם. בתחילת החודש פרסם משרד התקשורת את עמדתו לפיה התעריפים שנקבעו הינם ראויים ומאפשרים לבזק החזר עלויות בתוספת רווח סביר. בנוסף דחה המשרד את עמדת בזק לפיה פתיחת רשת הטלפוניה הקווית שלה מורכבת מאוד טכנית ותדרוש ממנה השקעות משמעותיות.

את התשובה שהגישה היום בזק היא פותחת בציטוט מספר קהלת: "מה שהיה הוא שיהיה, ומה שנעשה הוא שייעשה, ואין כל חדש תחת השמש". לטענת בזק, מאז הדיון בבג"ץ קיים המשרד מספר ישיבות עם אנשיה אך אלו היו ישיבות "למראית עין" של ענייניות.

"ישיבות השולחן העגול שהצטווה לקיים עם העותרת היו מטרד נוסף שיש לעקוף בדרכו לעבר המטרה שסומנה", כותבת בזק על משרד התקשורת. כמו כן טוענת בזק כי בכירי המשרד שבו והכפישו את החברה בקמפיין תקשורתי והסיטו את הדיון מהמישור המקצועי למחוזות בלתי רלבנטיים. "קמפיין החורג מכל נורמה מקובלת לגבי עובדי ציבור, אשר שבו והכפישו את העותרת בראיונות רבים מספור שכל תכליתם להסיט את הדיון בשוק הסיטונאי מהמישור המקצועי למחוזות בלתי רלוונטים. לאלה הצטרף שימוש אגרסיבי בסנקציות של המשרד כלפי העותרת, ללא כל בסיס, שכל מטרתו להלך עליה אימים".

אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת שפוטר בשבוע שעבר. בזק בעתירתה: "בכירי משרד התקשורת ניהלו קמפיין שכל מטרתו להלך אימים על החברה", צילום: אבי אוחיון לע"מ אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת שפוטר בשבוע שעבר. בזק בעתירתה: "בכירי משרד התקשורת ניהלו קמפיין שכל מטרתו להלך אימים על החברה" | צילום: אבי אוחיון לע"מ אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת שפוטר בשבוע שעבר. בזק בעתירתה: "בכירי משרד התקשורת ניהלו קמפיין שכל מטרתו להלך אימים על החברה", צילום: אבי אוחיון לע"מ

בזק שבה ומנסה להוכיח בתשובתה כי משרד התקשורת השתמש בשיטות בעייתיות לחישוב התעריפים להחכרת התשתית שלה. כמו כן חוזרת בזק על טענתה הבסיסית כי "לא ניתן לספק שירותי טלפוניה סיטונאיים במתכונת שקבע משרד התקשורת על גבי הרשת הקיימת של העותרת, וכי למשרד התקשורת אין סמכות להורות על שינוי הרשת הקיימת של העותרת, ובוודאי אין לו סמכות להורות על החלפת המתג שלה".

כמו כן תוקפת בזק את התנגדות משרד התקשורת לבקשתה למנות מומחה בלתי תלוי שיבחן האם ניתן ליישם את החכרת רשת הטלפוניה מבלי לבצע שינויים משמעותיים. בזק עצמה מצרפת חוות דעת של מומחה חיצוני מטעמה, המהנדס אבי פתיר, שמסקנתו החד-משמעית הינה כי הפתרונות שמציע משרד התקשורת לפתיחת רשת הטלפוניה אינם ישימים.

בשבוע החולף פיטר ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן גם כשר התקשורת, את מנכ"ל המשרד אבי ברגר, שהוביל את הרפורמה בשוק הקווי. ברגר נקט בגישה תקיפה ולוחמנית מאוד מול בזק בנוגע להכללת הטלפוניה הקווית ברפורמה, שהיתה אמורה להיכנס לתוקף כבר ב-17 למאי. מעניין יהיה לראות האם דברים ישתנו בעקבות פיטוריו של ברגר ומי יאלץ לסגת מעמדותיו הנחרצות, המשרד או בזק. נכון לעכשיו בכל יום שבו בזק אינה מאפשרת גישה לרשת הטלפוניה הקווית שלה, היא מפרה את הוראות משרד התקשורת ומסתכנת בקנסות מצטברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הציבור חשף הדרך העקומה של מ. התקשורת והעומדים בראשה - כבוד שופטי בג"ץ לידיעתכם
הדרך העקומה של משרד התקשורת להתמודד עם המדיניות שהוא קבע לגבי פיקוח התעריפים על הטלפוניה של בזק: במקום לאפשר לבזק להוזיל את תעריפי השיחות לטובת לקוחותיה ולטובת התחרות מודיע משרד התקשורת כי לא יעדכן את תעריפי בזק כלפי מעלה בשיעור של 2%-4%. עדכון התעריפים הוא חלק מנוסחה שנקבעה לפני למעלה מעשור על-ידי פרופ' ראובן גרונאו, והיא אמורה לאפשר את ייקור תעריפי החברה בהתאם לנוסחה קבועה שמשקללת מספר פרמטרים. אלא שב-4 השנים האחרונות המשרד לא מייקר את תעריפי החברה בגלל שאף אחד מהשרים לא רצה להיראות כאילו הוא מייקר את תעריפי התקשורת לצרכנים, ולכן בניגוד למדיניות המשרד, בוטל העדכון כל שנה מחדש. אלא שביטול העדכון מלמד עד כמה מדיניות המשרד ארכאית לגבי הפיקוח על בזק, משום שבידו השנייה המשרד מונע מבזק להוריד מחירים, וכמעט כל בקשותיה לאישור סלי תעריפים מוזלים נדחות כל פעם מחדש. אז מצד אחד משחררים הודעה לתקשורת ומתגאים בכך שלא מעלים את תעריפי בזק על-פי נוסחת העדכון - ומצד שני לא מאשרים לחברה להוריד מחירים, כי חוששים שהורדת התעריפים תפגע בתחרות. יוצא איפה שמשרד התקשורת הוא זה שכופה על בזק תעריפים גבוהים, מחשש שתעריפים נמוכים יביאו לפגיעה במתחרותיה. איך שלא מסתכלים על זה, הציבור יוצא נפגע, כי ברור שהמחירים המפוקחים של בזק גבוהים מדי, כך שלמעשה למשרד יש אחריות לרווחיות הגבוהה שמציגה החברה, ומצד שני התחרות לא מגיעה לשיאה, משום שבזק לא יכולה להתחרות ולהוריד מחירים. החשש של המשרד מפני הורדת תעריפים בבזק מבוסס ובמידה רבה אולי צודק, וזאת משום שמצב מתחרותיה של בזק הוא בכי רע. כל חברות התקשורת נמצאות היום בנסיגה מלבד בזק. המתחרות הפוטנציאליות של בזק כמו סלקום ופרטנר מוגבלות ביכולת שלהן להתחרות בבזק, על רקע הפגיעה הקשה ברווחיות הסלולר. יוצא שהיום משרד התקשורת אוכל את פירות הבאושים של מדיניותו מלפני 4 שנים, משום שכאשר היה צריך להכניס את חברות הסלולר לתחרות בשוק הקווי, וכאשר היו להן מקורות ורווחיות לעשות זאת לפני כמה שנים, הוא עיכב את כניסתן, משום ש"התברבר" במשך שנים בהשלמת המדיניות שתאפשר זאת. כעת, כשמצבן הולך ונשחק, והן לפני הפסדים, המשרד מצפה שהן ייכנסו לשוק הקווי ויתחרו בבזק. המחיר שאנו משלמים, כאמור, הוא בכך שקיים חשש גדול שהורדת מחירים בבזק תפגע קשות בתחרות שרק מתחילה בשוק הקווי, ולכן רוב הציבור לא יכול ליהנות מתחרות משוכללת עד הסוף. האם היתר לבזק להוריד תעריפים יהרוס את התחרות המתפתחת?
העם דורש שקיפות נבחרי ציבור  |  30.05.15
5.
ל-3 לא כולם קיבלו תשתיות במתנה כדי לשווק חבילת תקשורת במחיר גרביים -שכחתה אה?
הרי כל בר דעת מבין שאם 3 חברות הסלולר ו/או בזק/הוט היו מקבלות את התשתיות מתנה מהמדינה במודל "השוק הסיטונאי " המוצע כעת ו/או מהפכת הסלולר המאפשרת במינימום השקעות לקבל בעלות על משאבי חברת סלולר וותיקה ולהשתלט על משאביה במחיר נזיד עדשים בחסות משרד התקשורת ולהפוך לתרנגולות מטילי מיליונים לכיסם , אזי .... גם בזק/הוט ו-3חברות הסלולר בישראל מזמן היו משווקים לנו כאן חבילת סלולר במחיר פלאפל וחבילת תשתיות אינטרנט במחיר גרביים ... כחלון עשה "קומבינה" עם גולן טלקום ואחז את עיני הציבור-נזקי מהפכה/רפורמה נחשפים אט אט ואת מחיר הנזקים כולנו משלמים ונשלם בעתיד - תרתי משמע.
חובב פלצנים נוכלים  |  26.05.15
לכל התגובות