אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי מכירת הסייבר: נייס רוצה את לייבפרסון צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אחרי מכירת הסייבר: נייס רוצה את לייבפרסון

המגעים, שהחלו לפני כמה שבועות, מתנהלים לפי שווי של 650-600 מיליון דולר לחברת הצ'אטים עם לקוחות שנסחרת בתל אביב. מניית לייבפרסון התרסקה ב־36% מתחילת השנה

26.05.2015, 06:55 | גולן חזני

חברת נייס מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת חברת התוכנה הדואלית לייבפרסון (LivePerson). ל"כלכליסט" נודע כי המגעים, שנמשכים זה כמה שבועות, טרם הגיעו לשלב מעשי, וכי שתי החברות בודקות עד כמה ירחיקו לכת עבור עסקה כזו. על פי הערכות בשוק, המגעים מתנהלים לפי שווי של 650-600 מיליון דולר ללייבפרסון, והבשלתם צפויה לארוך מספר חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר מכרה נייס את חטיבת הסייבר שלה לאלביט מערכות בתמורה של עד 158 מיליון דולר. זאת מתוך אסטרטגיה של חברת הטכנולוגיה להתרכז בפעילות הליבה שלה. זו כוללת בעיקר תחום מוקדי לקוחות (call centers).

לייבפרסון מציעה פלטפורמה מבוססת ענן המאפשרת לעסקים ליצור קשר בזמן אמת עם לקוחות באמצעות צ'אט, הכולל קול ותוכן, באתרי אינטרנט, ברשתות חברתיות ובמכשירים נייד. ללייבפרסון נציגי שירות וירטואליים בכל העולם, אשר מופיעים כחלון קטן בתחתית המסך ומציעים סיוע ללקוחות שנכנסים לאתרים שונים. תחום זה לא קיים כלל בנייס, והוא מהווה מוצר משלים אידיאלי עבורה.

מנכ"ל נייס ברק עילם, צילום: עמית שעל מנכ"ל נייס ברק עילם | צילום: עמית שעל מנכ"ל נייס ברק עילם, צילום: עמית שעל

עם מזומנים בקופתה

קופת המזומנים הדשנה של נייס עמדה על 591 מיליון דולר, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2015. זו הועשרה זה עתה נוכח מכירת חטיבת הסייבר לאלביט מערכות. השלמת העסקה צפויה ברבעון השלישי של 2015, אז תשלם אלביט 117.9 מיליון דולר במזומן. סכום נוסף, בהיקף של עד 40 מיליון דולר, מותנה בביצועים עסקיים עתידיים של החטיבה הנרכשת.

המזומנים שבקופתה הביאו את נייס לנסות לרכוש חברה אחרת בתחילת 2013 - המתחרה הישראלית הוותיקה ורינט. כעת לייבפרסון היא מועמדת טבעית לשימוש בקופת מזומנים זו.

לייבפרסון התרסקה

בעוד נייס נסחרת לפי שווי של כ־4 מיליארד דולר ומצויה בשיאה, לייבפרסון ידעה ימים טובים יותר. החברה האמריקאית, המחזיקה במרכז מו"פ בארץ, ספגה התרסקות של 36% במנייתה מתחילת השנה. שוויה צנח מ־800 מיליון דולר בתחילת השנה ל־510 מיליון דולר. לייבפרסון, שרשומה למסחר בנאסד"ק, נרשמה למסחר בתל אביב במרץ 2012. עם בעלי המניות הגדולים שלה נמנים בלאקרוק, המחזיקה כ־9%, וקרן ואנגארד, המחזיקה בכ־6%.

על פי הערכות, אחת הסיבות לירידה של לייבפרסון היא עסקה שביצעה בנובמבר 2014, שבה רכשה חברה אמריקאית מתחרה תמורת 65 מיליון דולר. החברה, Contact At Once, מספקת פלטפורמה מבוססת ענן להתקשרות צרכנים עם עסקים מקוונים. לייבפרסון שילמה עבור העסקה 43 מיליון דולר במזומן ו־22 מיליון דולר במניות, והשתמשה לצורך כך בנתח נכבד מקופת המזומנים שלה, שהכילה 87 מיליון דולר לפני העסקה. עם ביצוע העסקה העריך בנק ההשקעות אופנהיימר כי זו מעלה את הסיכון בפעילות החברה. בסיכום של שנת 2014 הציגה לייבפרסון הכנסות של 209.9 מיליון דולר — עלייה של 18% לעומת 177.8 מיליון דולר ב־2013. בשורת הרווח דיווחה החברה על הפסד של 7.3 מיליון דולר לעומת הפסד של 3.5 מיליון דולר ב־2013 (מ־13 סנט למניה ל־6 סנט).

עקפה את ציפיות השוק

נייס עצמה נמצאת במומנטום עסקי חיובי בתקופה האחרונה, כשאת הרבעון הראשון סיימה עם צמיחה של 7.5% בהכנסות ל־246 מיליון דולר - מעל ציפיות השוק, שעמדו על 244 מיליון דולר. בנוסף הכריזה נייס על תוכנית רכישה עצמית של 100 מיליון דולר ועל חלוקת דיבידנד של 16 סנט למניה.

בנייס אמרו בתגובה כי החברה איננה מתייחסת לשמועות. את תגובת לייבפרסון לא ניתן היה להשיג.

לייבפרסון

תחום: פלטפורמה מבוססת ענן המאפשרת לעסקים ליצור קשר עם לקוחות באמצעות צ'אט

נסחרת: בנאסד"ק ובתל אביב

הכנסות בשנת 2014: 209.9 מיליון דולר - עלייה של 18% לעומת 2013

רווח/הפסד: הפסד של 7.3 מיליון דולר לעומת הפסד של 3.5 מיליון דולר ב־2013

מטה החברה: דלאוור, ארה"ב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
חברה אינפנטילית עם הנהלה בפשיטת רגל
ההנהלה בלייבפרסון פשטה את הרגל, כל מה שקורה שם זה פוליטיקה זולה ומאבקי כוח. האנשים הטובים ברחו משם כמו משריפה בשדה קוצים, העובדים שם ממורמרים לחלוטין ומחפשים כל אפשרות אחרת, משכורות בדיחה, יחס מחפיר, חוסר גיבוי, מלחמה של כל בכל וכל זה תחת מעטה של אלימות מילולית, שקרים בוטים והכפשה. וכל זה מנסיון אישי, פשוט גועל נפש.
מוקי המוקיון , קרוב רחוב  |  26.05.15