אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיעי תעודות הסל מרוויחים: הראל מצטרפת להפחתת דמי הניהול בתעודות האג"ח צילום: שאטרסטוק

משקיעי תעודות הסל מרוויחים: הראל מצטרפת להפחתת דמי הניהול בתעודות האג"ח

אחרי קסם ותכלית, גם הראל סל מורידה דרמטית את דמי הניהול בתעודות אג"ח מדינה ואג"ח קונצרניות - על רקע סביבת הריבית האפסית

26.05.2015, 15:13 | רחלי בינדמן

חברת תעודות הסל הראל בניהולו של אורי שור מודיעה היום (ג') אף היא על הורדת דמי ניהול בשורה של קרנות אג"ח וזאת לאחר שהמתחרות שלה - קסם ותכלית הודיעו על צעדים דומים.

קראו עוד בכלכליסט

חברת תעודות הסל מקבוצת הראל ביטוח שנמצאת תחת בית ההשקעות הראל פיננסים בניהולו של סמי בבקוב הודיעה, כי תפחית באופן גורף את דמי הניהול בתעודות אג"ח מדינה מקומיות לרמה של 0.1%, למעט תעודות סל על מדד המק"מ, שם דמי הניהול יישארו 0. במקביל יעודכנו דמי הניהול לרמה של 0.15% בכל תעודות האג"ח הקונצרניות למעט תעודת סל על מדד תל בונד תשואות, ששם יעלו דמי הניהול ל-0.25% (במקום 0.15%). עדכון דמי הניהול ייכנס לתוקף ביולי השנה.

נכסים במיליארדים

סך הנכסים המנוהלים בתעודות סל על אג"ח מדינה של הראל פיננסים עומד על 763 מיליון שקל. סך הנכסים על מדדי אג"ח קונצרניות עומד על 2.37 מיליארד שקלים (מתוכם 283 מיליון שקלים בתעודת הסל תל בונד תשואות שם כאמור דמי הניהול יעלו).

אורי שור אורי שור אורי שור

במקביל התחייבה הראל פיננסים שלא להעלות את דמי הניהול בקרנות המחקות של הבית (המקבילה הפסיבית בשוק קרנות הנאמנות) שבהן דמי הניהול הן 0 היום וזאת לפחות עד ינואר 2016. מדובר ב-6 תעודות סל העוקבות אחר מדדי אג"ח. מדובר בהתחייבות בת חצי שנה בלבד. בנובמבר 2014 נתן בית ההשקעות אקסלנס התחייבות דומה שלא לגבות דמי ניהול בקרנות המחקות שבניהולו עד סוף 2015. בינתיים הספיקו גופים כמו מגדל שוקי הון (השחקן המשמעותי ביותר בשוק הקרנות המחקות) ואי.בי.אי להעלות דמי ניהול בחלק מהקרנות המחקות כשלפי הערכות, בשלב מסויים התעשייה, שעד כה ברובה ובמשך כמה שנים מתנהלת ללא דמי ניהול, תתחיל לגבות דמי ניהול בטווח של השנה הקרובה.

הילכו עליה קסם

המהלך של הראל פיננסים מגיע כחודש לאחר שחברת תעודות הסל הגדולה בישראל קסם הודיעה על מהלך רחב היקף של הפחתת דמי ניהול בתעודות סל העוקבות אחר מדדי אג"ח. קסם הודיעה כי תוריד רוחבית את דמי הניהול בתעודות סל על אג"ח מדינה ל-0.15% ואילו בתעודות סל על אג"ח קונצרניות ל-0.2%.

מעבר לעובדה שמדובר בדמי ניהול שגם לאחר ההפחתה גבוהים מאלו שמציעה כעת המתחרה הראל, ההפחתה של דמי הניהול בקסם תיכנס לתוקף רק בינואר 2016, כך שמבחינה זו הראל מאתגרת כעת את המשקיעים של תעודות הסל של קסם שהתלבטו אם שווה להמתין עד להפחתה וכעת מקבלים אפשרות לעבור כבר כעת למוצר מתחרה זול יותר (אם כי לשלם בדרך עמלת מכירה של תעודות קסם).

עם היציאה במהלך של קסם, הכריז מנכ"ל קסם - אבנר חדד - כי גביית דמי ניהול של 0.4% על תעודות העוקבות אחר מדדי אג"ח בתקופה של ריבית אפסית שמייצרת פוטנציאל תשואה מאד נמוך בשוק האג"ח היא "לא מוסרית". בשוק הרימו אז גבה מדוע בכל זאת בחר חדד להמתין עם יישום ההפחתה רק לתחילת שנה הבאה.

אם משקיעי תעודות הסל נותרו מבולבלים משלל השינויים הללו, לכך מצטרף מהלך נוסף של המתחרה תכלית תעודות סל של בית ההשקעות מיטב-דש שהודיעה לפני שבועיים כי יפחית את דמי הניהול ב-8 תעודות סל על מדדי אג"ח ל-0% עגול. מדובר בתעודות על מדדי תל בונד 20, 40, 60 ותל בונד שקלי, ואג"ח גליל 2-5, שחר 2-5, וגילונים - סך התעודות מנהלות כ-900 מיליון שקלים מתוך סך תעודות האג"ח של תכלית שמנהלות יחד כ-6 מיליארד שקלים. כמובן שביחס לתעודות הספציפיות של תכלית הן הזולות ביותר. אלא שאליה וקוץ בה - בעוד שקסם התחייבה לשמור על דמי הניהול המופחתים לשנתיים לפחות ממועד ההפחתה - לא הראל ולא תכלית נתנו התחייבות מקבילה ותיאורטית תכלית יכולה להעלות חזרה את דמי הניהול בכל רגע נתון, אם כי ספק אם תעשה זאת ותסתכן בלהרגיז את מערך הייעוץ בבנק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות