אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכתם נשאר על החולצה צילום: Mair/Wennel

הכתם נשאר על החולצה

זוג מעצבים שבדים החליטו לשנות את הגישה של העולם לכתמים ויצרו חולצה שלא רק נראית מטונפת מראש, אלא גם כזו שכדי להגיע לתצורתה הסופית רצוי וחובה לטנף כמה שיותר

27.05.2015, 09:15 | נמרוד צוק

במבט ראשון, החולצה של Dirt Pattern Material לא נראית כמו משהו מיוחד: מרקם של כתמים צבעוניים, שמזכיר קצת הדפס באטיק, על חולצת כפתורים מהוגנת - משהו שאפשר להגיע איתו למשרד ועדיין לחוש קצת מרדני.

אבל המראה, במקרה הזה, מטעה. מאחורי משטחי הצבע יש חומרים, תהליכים, כוונה ופילוסופיה יוצאי דופן: צמד המעצבים/אמנים השבדים שיצרו את הפרויקט (dirtpatternmaterial.com), דניאל מאייר וארוויד וונל, שפועלים מהסטודיו שלהם בשטוקהולם, רצו ליצור מעין גרסה מודרנית ועירונית לבגדי הסוואה, אך במקום להסוות את הלובש הם החליטו להסוות את הכתמים שמטנפים את הבגדים שלנו לאורך היום. הכתמים על החולצה הם שחזור מדויק של כתמים שנוצרו מהתזת יין, דימום מפצע שלא הגליד, חלבון ביצה שנשפך, עפר שנדבק בעת ישיבה על דשא או שמן מנוע שטפטף, והתוצאה אמורה לעודד אותנו להתיידד עם הלכלוך שלנו במקום לתעב אותו.

"התחלנו לשחק עם הרעיון של הסוואה שתציע סוג חדש של שימוש", אמרו השניים בראיון ל"כלכליסט". הכתמים שעל המוצר הסופי, הם מסבירים, אמנם נוצרו באמצעות הדפסה רגילה על בד, אבל הדוגמה נוצרה באמצעות פיזור מכוון של כתמים ממשיים שצולמו ברזולוציה גבוהה.

חולצה מוכתמת של Dirt Pattern Material, צילום: Mair/Wennel חולצה מוכתמת של Dirt Pattern Material | צילום: Mair/Wennel חולצה מוכתמת של Dirt Pattern Material, צילום: Mair/Wennel

 

למה מכל פריטי הלבוש האפשריים בחרתם דווקא בחולצת כפתורים?

"רצינו ליצור הנגדה בין הכתמים לפריט לבוש רשמי. חולצה לבנה היא בגד שפגיע במיוחד לכתמים, והרבה פעמים היא משמשת כסמל למשהו 'נקי' בפרסומות לאבקות כביסה".

יש קונבנציות אופנתיות אחרות שמערבות השחתה מכוונת של בגדים, כמו ג'ינסים קרועים או פאנק.

"אפשר לראות את הדמיון - גם אנחנו משתמשים במה שבאופן נורמלי נתפס כמכוער או דוחה ומנסים להפוך אותו לנחשק. יש גם הבדלים, מאחר שהקונספט שלנו משחק עם רעיונות של שימושיות והסוואה. הרעיון הוא שתלבש את החולצה ולא תצטרך לדאוג אם תישפך עליה כוס יין, למשל. כל כתם רק ישפר את העיצוב, יתמזג אל תוך המרקם. ככה אנחנו לובשים אותה".

החולצה, שנוצרה בשלב זה "במהדורה מוגבלת מאוד", אמורה לטענתם לאפשר ללובש לספר לסובבים אותו משהו על חייו באמצעות הכתמים שמתווספים אליה עם הזמן, ומהווים עדות לחוויות שלקח בהן חלק. לאורך זמן ועם התווספות הכתמים כל חולצה הופכת לפריט חד־פעמי ואישי, שונה מכל החולצות האחרות בסדרה, ובניגוד לנורמה בכך היא רק משתבחת.

לדברי וונל ומאייר, הם מקבלים על החולצה לא מעט תגובות נלהבות ומתעניינות, "מטיפוסים עם מודעות אופנתית, ועד הורים שרוצים אותה כבגד לשיעורי האמנות של הילדים". לטענתם, הם כבר קיבלו פניות מתעשיית האופנה, וכיום הם שוקלים להפוך את החולצה למוצר שיהיה זמין לקהל רחב יותר. "הכתמים הללו הם חלק מהחיים שלנו", הם מסבירים, "ואנחנו מקווים שהחולצה שיצרנו תגרום לאנשים להתחיל לאהוב אותם".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות