אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי במגעים למכור אחזקותיו בדרך ארץ צילום: אוראל כהן,, אלעד גרשגורן

בלעדי לכלכליסט

לאומי במגעים למכור אחזקותיו בדרך ארץ

בבנק מבקשים לבצע את המכירה של 9.7% מהחברה לפי שווי תפעולי של 4 מיליארד שקל, המשקף למניות שבידיו שווי של 380 מיליון שקל. הרווח הצפוי ללאומי מהעסקה: 100 מיליון שקל

27.05.2015, 06:48 | גולן חזני

בנק לאומי מנהל מגעים למכירת אחזקותיו בחברת דרך ארץ, זכיינית פרויקט חוצה ישראל (כביש 6). לאומי מחזיק ישירות ובשרשור דרך קרן תשתיות ישראל (תש"י) ב־9.7% ממניות החברה. המגעים נערכים מול חברות ביטוח הגדולות בראשן הפניקס, ובהן גם מגדל, מנורה וכלל. 

קראו עוד בכלכליסט

המשא ומתן מתנהל סביב שווי תפעולי של 4 מיליארד שקל לחברת דרך ארץ, המשקף למניות שבידי לאומי שווי של 380 מיליון שקל. הבנק צפוי לרשום רווח של קרוב ל־100 מיליון שקל בגין המכירה.

לאומי רכש את המניות בשתי פעימות: ב־2010 רכש מניות ב־127 מיליון שקל, ובסוף 2012 רכש באמצעות השקעה בקרן תש"י מניות נוספות ב־139 מיליון שקל. הבנק מנסה למכור את כל המניות שברשותו. באלה שבהן הוא מחזיק באמצעות תש"י, ייכנס הרוכש לנעליו תוך נטילת המחויבות השונות הכרוכות בהשקעה המשותפת עם תש"י.

כביש 6 , צילום: גדי קבלו כביש 6 | צילום: גדי קבלו כביש 6 , צילום: גדי קבלו

התשואה קורצת למוסדיים

בפברואר 2015 התבצעה עסקה שהפתיעה בשווי ששיקפה לדרך ארץ ושלפיה מבקש לאומי לבצע את המכירה. כלל ביטוח רכשה מתש"י את אחזקתה הישירה בכביש 6, שהיקפה כ־3%, ב־135 מיליון שקל.

מחיר זה מגלם תשואה של כ־7% לרוכש. זו משקפת את סביבת הריבית הנמוכה השוררת במשק, והיא שמביאה גופים מוסדיים לבחון ברצינות את רכישת המניות מידי לאומי. קרן תש"י יצאה מההשקעה בתשואה של כ־100% על הכסף שהושקע בתוך ארבע שנים.

בעסקה אחרת, שהתבצעה בסוף 2010, אפריקה ישראל מכרה את אחזקותיה בכביש 6 לקרן תש"י ולחברת יזמות הנדל"ן שיכון ובינוי. זו נעשתה לפי שווי של כ־2 מיליארד שקל והניבה לחברה רווח של מאות מיליוני שקלים.

 

ברקע מימושים נוספים

השווי הנוכחי גבוה ב־30%–50% מזה שלפיו רכשו לאומי ותש"י בסוף 2012 את יתרת אחזקותיה של שיכון ובינוי בכביש 6 (25.5%). אז עמד השווי התפעולי על 2.5 מיליארד שקל.

לאומי צפוי לממש בקרוב גם את אחזקתו בחברה לישראל (11%) תמורת 1.2 מיליארד שקל, לאחר שלפני שלושה חודשים מימש 7% ממנה. במקביל ממשיך לאומי להשקיע בעסקים ריאליים: בשנה האחרונה השקיע 100 מיליון שקל בסינמה סיטי, הפועלת בתחום בתי הקולנוע, ו־200 מיליון שקל בחברת חוטי הניילון נילית שבבעלות מיכאל לוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות