אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מסוף צוק איתן: רקטת גראד נורתה מעזה צילום: רויטרס

לראשונה מסוף צוק איתן: רקטת גראד נורתה מעזה

מעט אחרי השעה 21:00 נשמעה אזעקה באשדוד וביישובים בלכיש ואחריה נשמעו קולות נפץ. רקטת גראד התפוצצה באזור גן יבנה. תושב האזור: "קירות הבית רעדו, זה היה מאוד מפחיד". גורם צבאי: "רואים בחמאס אחראי"

26.05.2015, 21:26 | ynet

רקטת גראד התפוצצה הערב (יום ג') באזור גן יבנה. זו הפעם הראשונה מאז סיום מבצע צוק איתן שבה נורתה מעזה רקטת גראד לטווח בינוני. אזעקה נשמעה מעט אחרי השעה 21:00 באזור אשדוד וביישובי לכיש ומיד אחר כך נשמעו קולות נפץ. גורם צבאי אמר: "רואים בחמאס אחראי לכל מה שנעשה משטח הרצועה". חמאס הורה על פינוי כל המטות שלו מתוך ציפיה לתגובה ישראלית. הפינוי ייעשה למשך הלילה עד הבוקר.

 

לפי צה"ל, יש איכון של נפילת הרקטה כנראה באזור אשדוד-גן יבנה. למוקד 100 לא הגיעו טלפונים מתושבים שיכוונו למקום הנפילה כפי שהיה בעבר והכוחות הסורקים טרם הגיעו למקום הנפילה. דובר המשטרה במחוז הדרום ציין כי "בהמשך לדיווחים על ירי רקטי לעבר גזרת לכיש לפי איכון מדובר ביציאה אחת, עד לרגע זה אין כל דיווח על נפילות, ומן הסתם אין גם דיווח על נזק או נפגעים. כוחות של משטרת המחוז הדרומי מרחב לכיש מבצעים סריקות".

 

רינה, תושבת גן יבנה, סיפרה שהאזעקה נשמעה מכיוון אשדוד אך לא בגן יבנה: "היה בום מטורף. אין עכשיו מוכנות והממ"דים היו פתוחים. אף אחד לא הבין מה קרה. אנחנו מתורגלים אחרי הקיץ של צוק איתן". ליאור בוקובזה, אף הוא תושב גן יבנה, סיפר: "זה נשמע מאוד קרוב אליי ולפי דעתי זה נפל על הקרקע. בזמן צוק איתן הייתי בתחנת הדלק שבה נהרג נתנאל ממן ז"ל מנפילת רקטה, וזה נשמע אותו סוג של פיצוץ. זה בום ועוצמה שאני לא אשכח בחיים שלי - הצליל שלו חרוט בי עמוק. מסתבר שזה יכול לקרות כל רגע שוב פעם".

 

 

שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל (ארכיון), צילום: רויטרס שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל (ארכיון) | צילום: רויטרס שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל (ארכיון), צילום: רויטרס

ראש מועצת גן יבנה דרור אהרון כינס דיון הערכת מצב בהשתתפות מפקד מחוז דרום בפיקוד העורף, אלוף-משנה רועי בארי. ראש המועצה אמר כי "בגן יבנה נשמעה אזעקה, ככל הנראה מיישובים בסביבה, ותושבים רבים שמעו את הפיצוץ. לפי מה שידוע לנו ישנו איכון של נפילה בשטח פתוח בין גן יבנה לאשדוד אך בשלב זה לא נמצאה הרקטה. אנחנו כרשות מקומית פתחנו את מרכז ההפעלה והגיעו נציגים של פיקוד העורף. אנו נקיים עוד הערב הערכת מצב כדי להבין במה מדובר ולאן פנינו מועדות. בהמשך נעדכן את התושבים. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות ואנו שומרים על שגרה".

"היה פיצוץ חזק, הקירות רעדו"

אריה קיובצקי, תושב קיבוץ חצור, סיפר: "שמענו פיצוץ ממש חזק, ברמה שקירות הבית רעדו. זה היה מאוד מפחיד. בזמן צוק איתן שמענו בעיקר את היציאות של סוללת כיפת ברזל שהוצבה אז קרוב לבסיס הצבאי שנמצא לידנו, עכשיו זה ממש נשמע כמו נפילה". תושבת אזור לכיש סיפרה: "הייתה אזעקה ושמענו פיצוץ חזק מאוד".

שרון זוארץ מבאר טוביה סיפרה: "לא שמעתי צבע אדום, רק פיצוץ מאוד חזק. בקבוצות הוואטסאפ שלי עוד חברים דיווחו מיד שיש שיגורים מעזה, כי חלק מהחברים גרים קרוב יותר לאשדוד ושם שמעו צבע אדום. מניסיון המלחמה האחרונה כשהייתה נופלת רקטה באשדוד שמענו את זה מאוד חזק, ממש כמו הבום ששמענו הלילה".

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) אמרה כי "חבל שחמאס מנסים שוב לדרדר את המציאות הבטחונית בדרום. מדינת ישראל צריכה להגיב על כל ירי לעבר אזרחי ישראל".

גם במחנה הציוני קראו להגיב. ח"כ עמר בר לב אמר: "אני קורא לראש הממשלה להגיב באופן חד ותקיף לחמאס שנושא באחריות המלאה על כל סוג של ירי או פעולות טרור היוצאת מרצועת עזה. לצערי, אנו מקבלים הערב עוד איתות שחוסר העמדה התקיפה של נתניהו ויעלון ובד בבד היעדר יוזמה מדינית ברורה הנשענת על ההזדמנות שנוצרה לאחר צוק איתן, יביאו אותנו בקרוב לסבב חוזר בדרום הארץ וכבר היום עלינו להציג לחמאס את תג המחיר שלנו".

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מסר בתגובה כי "ממשלה שאינה מוכנה לכתוב בקווי היסוד שלה שבכוונתה למגר את שלטון חמאס בעזה, וראש ממשלה ושר בטחון שכבר הוכיחו בשנה שעברה שגם בפועל הם לא מוכנים לעשות זאת, אפילו כשהאויב משגר טילים כמעט לכל הארץ וכשיש לה גיבוי בינ"ל מלא - ממשלה כזו היא ממשלה שמשדרת חולשה ואם לא תתעשת עדיף שתסיים את כהונתה כבר עכשיו, מיד אחרי שהתחילה, לטובת ביטחונם של אזרחי ישראל וחוסנה של מדינת ישראל".

מאז סיום מבצע צוק איתן חידשו חמאס והארגונים האחרים את היערכותם לירי רקטות והתאמנו בירי בעיקר אל הים ואל שטחים בתוך הרצועה. לפי דיווח שפורסם ב"טיימס" הלונדוני לפני כמה חודשים שמתבסס על גורמים ישראלים רשמיים, עשרות רקטות ארוכות טווח שנורו נקלטו במכ"ם של מערכת "כיפת ברזל", ונפלו בים. ב"טיימס" מסבירים שלפי מקורותיהם, חמאס מנסה לשדרג את יכולות הארגון לייצר בעצמו רקטות.

בשבוע שעבר חשף חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ עמר בר-לב מהמחנה הציוני כי כמעט שנה אחרי מבצע צוק איתן, חמאס חזר לחפור מנהרות בגבול עזה. לדבריו, ייתכן שלפחות אחת מהן חצתה את הגדר. "לו הייתי שר הביטחון, הייתי מורה לצה"ל כבר הלילה לצאת לפעולה של השמדת המנהרות המתחדשות", אמר בר-לב בכנס לשכת עורכי הדין וכינה את התנהלותם של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהו "הססנית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות