אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכון הייצוא יוצא במהלך "יצוא-ישראל" לעידוד היצוא צילום: אוראל כהן

מכון הייצוא יוצא במהלך "יצוא-ישראל" לעידוד היצוא

מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה יפעל בשיתוף עם מכון היצוא והתאחדות התעשיינים ליצירת מפת דרכים לעידוד והגדלת היצוא

27.05.2015, 17:32 | הדס גליקו

מכון היצוא בשיתוף עם מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתאחדות התעשיינים יוצא במהלך משותף תחת הכותרת "יצוא-ישראל" במטרה לקדם את תחרותיות היצוא הישראלי בעולם על רקע ירידה ביחס היצוא לתוצר לרמה של 32% בשנת 2014. גורמי היצוא יפעלו במשותף על מנת לגבש מסמך שיהווה "מפת דרכים" של היצוא הישראלי ויוגש כמסמך לממשלה הנכנסת, כדי להביא לחשיבה מחודשת לגבי מקומו של היצוא בסדר היום הציבורי. בתחילת השבוע צפויה היוזמה לכנס מפגש שולחנות עגולים בהשתתפות של כ-200 יצואנים ישראלים על מנת לגבש את קווי המתאר למסמך.

שר הכלכלה אריה דרעי בירך על היוזמה והדגיש את חשיבות היצוא לצמיחת המשק והתעשייה הישראלית בדגש על יצירת תעסוקה והגדלת הפריון בפריפריה.

מימין: שרגא ברוש, נשיא התעשיינים ורמזי גבאי, יו"ר מכון הייצוא, צילום: עמית שעל מימין: שרגא ברוש, נשיא התעשיינים ורמזי גבאי, יו"ר מכון הייצוא | צילום: עמית שעל מימין: שרגא ברוש, נשיא התעשיינים ורמזי גבאי, יו"ר מכון הייצוא, צילום: עמית שעל

היחידה הכלכלית של מכון היצוא בחנה את השינוי שחל בתוצר לנפש בישראל ביחס לשיעור היצוא בתוצר בהשוואה לשורה של מדינות מייצאות. על פי הממצאים השוואה בין ישראל לכלכלות מתפתחות עתירות יצוא אחרות בשנים 2014-1980  מגלה כי בעוד התוצר לנפש של ישראל גדל אך במעט ביחס לתוצר לנפש בארה"ב מ-57.6% מהתוצר לנפש בארה"ב ב-1980 ל-61% ב-2014, הרי שבכלכלות מתפתחות עתירות יצוא אחרות חל גידול עקבי ומהיר בתוצר לנפש, שסייע לצמצום

משמעותי של הפער אל מול המשק האמריקאי. לדוגמא, התוצר לנפש בטייוואן, שעמד ב-1980 על 30% מהתוצר לנפש בארה"ב, זינק לכ-80% מהתוצר לנפש האמריקאי ב-2014 ואילו באירלנד נסק התוצר לנפש מכ-60% ב-1980 (בדומה לתוצר הישראלי באותה שנה) ללמעלה מ-85% מהתוצר לנפש האמריקאי.

בחינת יחס היצוא לתוצר במדינות אלו מגלה כי באותן כלכלות הפך בשנים אלו היצוא למנוע הצמיחה העיקרי. בטיוואן טיפס יחס היצוא לתוצר משיעור של 52% לכ-74% ואילו באירלנד עלה יחס היצוא לתוצר מכ-44% בשנת 1980, בדומה לישראל באותה שנה, ללמעלה מ-110% בשנת 2014.

לדברי רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא: "הנתונים העולים מהניתוח מדאיגים ומצביעים על הצורך בהחזרת נושא היצוא לסדר היום הציבורי. היצוא הוא קטר צמיחה שאין שני לו במשק הישראלי, ועדיין אתגרי היצוא אינם מקבלים את המשקל הראוי ".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "תפקיד הממשלה לעזור ליצואנים הישראליים הן בחדירה לשווקים החדשים, להתבססות בשווקים אלו, אך גם לסייע בשימור השווקים הקיימים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות