אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הצעת חוק להקלות ביבוא המזון הרגיל צילום: אוהד צויגנברג

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הצעת חוק להקלות ביבוא המזון הרגיל

השינויים המרכזיים הנכללים ברפורמה נוגעים למתן אפשרות ליבוא מקביל וקיצור משך זמן שחרור הסחורות מהנמל ל-24 שעות; ההקלות לא יחולו על יבוא מזון המוגדר כ"רגיש": בשר, מוצרי חלב, דגים, ירקות ופירות, מזון לתינוקות ועוד

27.05.2015, 18:20 | נורית קדוש

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב את הצעת החוק לתיקון פקודת בריאות הציבור (מזון) כך שתאפשר מתן הקלות משמעותיות ביבוא המזון הרגיל. זאת לאחר עבודת מטה משותפת של משרדי הבריאות, האוצר, המשפטים, הכלכלה ומשרד ראש הממשלה. ההקלות לא יחולו על יבוא מזון המוגדר כ"רגיש" על ידי משרד הבריאות: בשר, מוצרי חלב, דגים, ירקות ופירות, מזון לתינוקות וכדומה.  

קראו עוד בכלכליסט

השינויים המרכזיים הנכללים ברפורמה נוגעים למתן אפשרות ליבוא מקביל וקיצור משך זמן שחרור הסחורות מהנמל ל-24 שעות בלבד. בנוסף, במסגרת הרפורמה, תתבצע הסדרה מקיפה של רישיונות היצרן והיבואן הניתנים על-ידי שירות המזון הארצי.

אילוסטרציה, צילום: שאול גולן אילוסטרציה | צילום: שאול גולן אילוסטרציה, צילום: שאול גולן

הרפורמה גובשה על ידי ועדת לוקר לבחינת הייבוא המקביל שבראשה עמד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר ובין החברים בה היו מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר רוני גמזו ומנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג.

לאחר השלמת החקיקה, יידרשו יבואני מזון רגיל לספק הצהרה על עמידת המזון בדרישות הדין ויתבטל הצורך באישור מקדים פרטני על כל מוצר, וזאת בדומה למנגנון אישורי היבוא המקובל במדינות המפותחות. בהתאם לכך, יתוגבר מערך האכיפה והפיקוח של משרד הבריאות אשר יורשה לבצע בדיקות מזון בשווקים. כמו כן, צפויה הרפורמה לבטל באופן הדרגתי את "בדיקות המשנה" על מוצרי בשר, עופות ודגים המייצרות עלויות גבוהות ליצרני המזון אשר מגולגלות בסופו של דבר לצרכן. כחלופה, יוקם מודל פיקוח חדש ואחיד אשר יקטין את העלויות ליצרנים.

שר האוצר, משה כחלון מסר: "הורדת החסמים וקידום התחרות בתחום המזון הם תנאי הכרחי לפיתוח הענף שסובל מריכוזיות רבה. הרפורמה מאמצת את הכללים של האיחוד האירופי ומאפשרת לייבא בייבוא מקביל מוצרים שהייתה עליהם בעבר בלעדיות, מצב שיצר מונופולים וקרטלים בענף. התחרות הוא ידידתו הטובה ביותר של הצרכן והיא הדרך הטובה ביותר להוזיל באופן דרמטי את סל המזון של הצרכנים, להגדיל את ההכנסה הפנויה שלהם ולהביא לצמיחה של המשק. הריכוזיות בשוק המזון פוגעת בעיקר בעשירונים התחתונים ובשכבות החלשות."

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מסר: "זהו מהלך חשוב שמטרתו, בין היתר, הקלה בבירוקרטיה והפחתת עלויות המזון, כחלק ממדיניות חברתית ומניעת יוקר המחיה בישראל."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות