אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי מגה בלב קרב השותפים באלון רבוע כחול צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

עובדי מגה בלב קרב השותפים באלון רבוע כחול

בעקבות מחלוקת קשה על הסכם ההבראה של מגה, החל שרגא בירן לפעול ישירות מול ועד העובדים במטרה לגבש הסכם חדש שלפיו קיצוץ השכר יוכפל בתמורה ל־25% ממניות הרשת. הוועד פוצץ את הפגישה וקיים דיון דחוף בהסתדרות

28.05.2015, 06:56 | נורית קדוש

הסכם ההבראה עם עובדי רשת מגה הוביל למחלוקת פנימית חריפה בקבוצת אלון ולפיצוץ המשא ומתן עם העובדים.

ל"כלכליסט" נודע כי לאחר שדירקטוריון אלון רבוע כחול סירב לאשר את הסכם ההבראה עם ועד העובדים התגלעה
מחלוקת קשה בין השותפים בקבוצת אלון - שרגא בירן (53%) וארגוני הקיבוצים (47%), המחזיקה באלון רבוע כחול (72.7%). בעקבות זאת החל בירן לפעול ישירות מול העובדים, ובתחילת השבוע הוא פנה לנציגיהם בהצעה להפוך את העובדים לשותפים שיחזיקו ב־25% ממניות החברה תמורת קיצוץ עמוק יותר בתנאי העסקתם.

בין הצדדים תואמה פגישה, שאליה הגיע בירן עם אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול, והשניים הציגו לנציגי העובדים דרישה להכפיל את סכום הקיצוץ בתנאי העסקתם לכ־400 מיליון שקל. הנציגים הפסיקו את הפגישה וזימנו דיון דחוף בהסתדרות, שהתקיים אתמול, לצורך היערכות לנקיטת צעדים נגד ההנהלה והבעלים.

הסכם ההבראה שהרשת גיבשה עם עובדיה הושג לאחר ניסיון הרעת תנאים שנקטה לפני כשנה, אשר לא צלח. בנובמבר האחרון הכריזו העובדים על סכסוך עבודה בטענה שהנהלת הרשת החליטה באופן חד־צדדי למנוע מהעובדים ימי נופש, מענקים והטבות נוספות שהיו נהוגות ומעוגנות בהסכם הקיבוצי. משא ומתן בין הצדדים הוביל ליצירת מתווה להסכם הבראה.

יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי

דודי ויסמן, שכיהן באותם ימים כמנכ"ל אלון רבוע כחול, ביקש לתקן את תנאי ההסכם, ולאחר שגם התיקון לא התקבל הוכרז שוב על סכסוך עבודה. העובדים שכרו את פרופ' ירון זליכה כיועץ כלכלי שייצג אותם במו"מ עם מגה, ולאחרונה הגיעו הצדדים להסכם הבראה שבו הסכים הוועד להליך פרישה מרצון לכ־200 עובדים וקיצוץ 150–200 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים תמורת הזרמת 200 מיליון שקל לפחות מהבעלים. כמו כן, הוא הסכים שכשהחברה תבריא ותחלק דיבידנדים, יחולק הסכום כך ששליש יועבר לעובדים, שליש יוזרם אליה ורק שליש יועבר לבעלי המניות. עוד היו העובדים אמורים לקבל זכות להציב מטעמם שני משקיפים בדירקטוריון.

לפני כשלושה שבועות זימן קפלן את נציגי ועד העובדים הארצי לפגישה, שם הוצג ההסכם וקפלן התחייב בפני העובדים כי בעלי החברה יזרימו כסף. ונקבע כי יתואם מועד לחתימה על ההסכם בהסתדרות בתוך ימים. בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי הדירקטוריון מתנגד למתווה שהשיג קפלן.

אייל אלי, יו"ר הוועד, מסר בתגובה: "לוועד אין שום כוונה לשנות את המתווה והוא ממליץ לדירקטוריון החברה, לבעלים ולהנהלה לגלות אחריות ולשקול את ההצעה כדי לשמור על פרנסתם של 6,000 העובדים. כל יום שעובר לא מבשר טובות לחברה, אך אין בכוונתנו להרע את המתווה ולא נסכים לוויתורים נוספים. ועד העובדים לא יקבל פעולות חד־צדדיות נגד העובדים וההסכם, וכל פעולה חד־צדדית תיתקל בתגובה קשה ומיידית".

שרגא בירן סירב להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות