אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות רעות לשוויץ: הכלכלה התכווצה ברבעון הראשון ב-0.2% צילום: בלומברג

חדשות רעות לשוויץ: הכלכלה התכווצה ברבעון הראשון ב-0.2%

זאת בהשוואה לרבעון הרביעי ב-2014 ובעקבות התחזקות המטבע המקומי; צפי האנליסטים עמד על התכווצות של 0.1%; בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מדובר בעלייה של 1.1%

29.05.2015, 09:29 | שירות כלכליסט

כלכלת שוויץ התכווצה ברבעון הראשון של השנה ב-0.2% על רקע התחזקות הפרנק השוויצרי שפגעה בביקוש לתרופות ולמכונות שמייצרת המדינה. על פי הנתונים שפרסמה היום (ו') הממשלה, מדובר בשיעור הגבוה ב-1.1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

התוצאה פספסה את תחזיות האנליסטים, שציפו להתכווצות רבעונית של 0.1% ולהתרחבות שנתית של 1.6%. ברבעון הרביעי הכלכלה התרחבה בשיעור רבעוני של 0.5% ובשיעור שנתי של 1.9%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

מהדו"ח עולה כי היציבות בצריכה הפרטית ובהשקעות בציוד לא הצליחו לפצות על ירידה של 2.3% בייצוא. המכירות של תרופות וכמיקלים נפגעו בצורה הקשה ביותר מהתחזקות הפרנק.

ההאטה בצמיחה הייתה צפויה בעקבות ההחלטה של הבנק המרכזי בינואר לבטל את התקרה של הפרנק למול היורו. תקרה זו עזרה לשמור על תחרותיות במחירים, אולם מאז ביטולה המטבע התחזק ב-12%, והדבר פגע במכירות למדינות גוש היורו, שאחראיות למחצית מהייצוא השוויצרי.

פירוש הדבר הוא שהביצועים של הכלכלה השוויצרית היו נמוכים משל האיחוד האירופי, שברבעון הראשון התרחב ב-0.4% לעומת הרבעון הקודם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות