אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספ בלאטר זכה בקדנציה חמישית כנשיא פיפ"א צילום: איי אף פי

ספ בלאטר זכה בקדנציה חמישית כנשיא פיפ"א

השליטה של ספ בלאטר בפיפ"א היא אבסולוטית. ככל הנראה גם חקירה של FBI ורשויות החוק בשווייץ לא ימנעו ממנו לסיים עוד ארבע שנים כנשיא פיפ"א

29.05.2015, 20:28 | אוריאל דסקל

ספ בלאטר זכה בנשיאות פיפ"א. הוא היה צריך להגיע לסיבוב שני מול הנסיך עלי בין חוסיין של ירדן אבל בסופו של דבר השיג את הרוב הנדרש כדי לקבל קדנציה חמישית כנשיא - זאת למרות פרשות השחיתות שממשיכות להתפוצץ בזמן שלטונו בארגון הכדורגל העולמי. בלאטר קיבל 133 קולות מ-209 מהקולות האפשריים בסיבוב הראשון (7 פחות ממה שהיה צריך כדי להימנע מסיבוב שני). עם זאת, הנסיך עלי החליט להיכנע ולא לנסות להשיג את בלאטר בסיבוב השני. "החלטתי לפרוש" אמר וזכה למחיאות מהקונגרס וחיבוקים מחברי הוועד הפועל של פיפ"א. 

קראו עוד בכלכליסט

בלאטר. הווינר הגדול, צילום: איי אף פי בלאטר. הווינר הגדול | צילום: איי אף פי בלאטר. הווינר הגדול, צילום: איי אף פי

"עלי היה מתחרה טוב", אמר בלאטר. "אני אהיה הקפטן של הספינה הזו. אני אוביל אותה לחוף. נצטרך לעבוד על זה. זה סיום של הליך בחירות שמעולם לא שם בספק את השלטון של ספ בלאטר - זאת למרות שמועות רבות על כך שמדינות רבות ציינו ש"מספיק זה מספיק" ו"הגיע הזמן לשינוי".

בלאטר גם רמז שזו הקדנציה האחרונה שלו כנשיא ושהוא "יעביר פיפ"א חזקה יותר ליורשו". אבל אפשר להטיל ספק בדבריו. לא בטוח שבבחירות הבאות, בגיל 83, הוא ירצה לוותר על הנשיאות. בכל זאת, הוא רמז שהוא יפרוש לאחר שזכה בבחירות הקודמות.

קונספרציות באמצע הלילה

 

בליל אמש נפגש נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, עם השייח' אחמד (אחמד אל פחאד אל אחמד אל סבאח) מכוויית, דמות בכירה ב-AFC, קונפדרציית הכדורגל של אסיה ובספורט האסייתי. הפגישה בפינה חשוכה בבר במלון Baur au Lac, שם כל אנשי הקונגרס שוהים, דיסקסו על הפלת השלטון של בלאטר - ככל הנראה. במהלך השיחה דיברו גם עם נציגים אחרים מה-AFC. הערכות הן שפלאטיני ואחמד דיברו על המועמדות של הנסיך עלי בין חוסיין, המתמודד היחיד נגד ספ בלאטר בנשיאות פיפ"א. עלי סייע לשייח' בבחירות לוועד האולימפי האסייתי וגם להכניס את בן הברית שלו סלמן בין איברהים מבחריין למשרד הנשיא ב-AFC. אבל זה לא הספיק לו להשיג את הקול שלו.

היום, בקונגרס פיפ"א, העסקן הירדני בן ה-39 נתן נאום מושלם, באנגלית מושלמת ולחץ על כל הנקודות שכואבות לעולם ולפיפ"א. נקודות כאב שהחמיר בעקבות המאסרים שקרו ביום רביעי בבוקר וסיפורי השחיתות הרבים שמסתובבים סביב פיפ"א ונשיאה המכהן, ספ בלאטר.

"אני מבקש מכם להצביע לפי המצפון שלכם. אני מבקש מכם להקשיב ללב", אמר הנסיך, שהצביע על כך שתחת ספ בלאטר הפך הארגון למושחת ושנוא ברחבי העולם. "אנחנו המגנים על המשחק. אנחנו לא חיים בבועה". הוא נתן תקווה למשחק כפי שבלאטר מעולם לא עשה. דיבר על פיפ"א כ"נותנת שירות" ולא כ"חברה". הוא דיבר על שיתוף פעולה עם העולם החיצוני ולא התחמקות ממנו. "אני מבטיח לשפר את פיפ"א, להפוך אותה לשקופה יותר ושתשמור על זכויות האדם", אמר חוסיין. "זה הזמן שלנו להראות לעולם שמגיע לנו כבוד מהעולם. אני קורא לכם ללכת יד ביד כדי לצאת בדרך חדשה עבור פיפ"א".

להיבחר לראשות ה-AFC אבל כנראה שזה לא הספיק. "פיפ"א צריכה מנהיג מנוסה", אמר השייח' לרויטרס מספר דקות לפני ההצבעה. "צריך גם מישהו עם מחויבות חזקה ל-AFC ובלאטר עשה זאת. עלי? אני עובד איתו. אני תומך בו ואני מחבב את אחיו (עבדאללה) אבל בלאטר הוא המנהיג שפיפ"א צריכה". בלי התמיכה של הקונפדרציה שלו, לעלי לא היה סיכוי. הוא קיבל את רוב הקולות מאופ"א של פלאטיני אבל שאר העולם הצביע בלאטר.

מישל פלאטיני והנסיך עלי. נאום מצוין אבל דיבר ללאמפה, צילום: אי פי איי מישל פלאטיני והנסיך עלי. נאום מצוין אבל דיבר ללאמפה | צילום: אי פי איי מישל פלאטיני והנסיך עלי. נאום מצוין אבל דיבר ללאמפה, צילום: אי פי איי

בלאטר נגד השחיתות, פרק 815,981

 

"אנחנו לא יכולים לתת לתדמית של פיפ"א להיגרר בבוץ... מי שאחראי לזה הם האינדיבדואלים, לא כל הארגון. אנחנו צריכים לפתור את הבעיות ביחד" אמר בלאטר, שדיבר על "משחק קבוצתי" ו"משמעת" ו"עבודת צוות" ו"מבנה פירמידה של הארגון". הוא הסכים שהוא "אחראי להכל" אבל לא לקח אחריות על כלום. "אנחנו לא יכולים להשגיח על כולם בכדורגל" אמר. ואז דיבר על זה שהקים וועדת אתיקה ויעשה עוד צעדים לנקות את פיפ"א. אגב, אחד מאותם אחראים לוועדת אתיקה, דרך אגב, הוא ג'פרי ווב, סגן נשיא פיפ"א ונשיא CONCAAF שיוסגר ל-FBI בחשד לשחיתות. בלאטר הוסיף ש"אי אפשר לכסות את כל האנשים במשחק, אי אפשר להשגיח על כולם". כאמור בלאטר עצמו לא השגיח על סגניו... ארבעה מסגניו הורשעו בשחיתות או הוסגרו ל-FBI. "אי אפשר לבקש מכולם להתנהג באתיקה הנכונה ככה סתם פתאום", סיכם הנשיא. "תנו לי להיות אחראי למצוא את הדרך קדימה".

זו בדיחה מתמשכת ההבטחה הזו של בלאטר.

נחזור לשנת 2011. בלאטר, אחרי פיצוץ פרשת שחיתות - אחת ממאתיים בשנים האחרונות, הודיע: "יש לי פרויקט בראש. אנחנו רוצים לנקות את פיפ"א. להעביר את המערכת רפורמה. לעשות את מה שעשו בוועד האולימפי הבינלאומי". בלאטר הוסיף שהוא גם יקים וועדת חקירה פנימית. מייקל גארסיה, מי שהיה אחראי על וועדת החקירה, עזב את החקירה אחרי שלא קיבל שיתוף פעולה מלאה מראשי פיפ"א. הוא טען שהארגון לא רוצה להשתנות. הוא גם רצה לפרסם את הדו"ח המלא שלו (430 עמודים) וזעם על הסירוב של ראשי פיפ"א. "אי אפשר לשנות את התרבות של פיפ"א", אמר גארסיה.

כאמור, גם עכישו בלטאר טוען שהוא ילחם נגד שחיתות. כפי שהבטיח כבר ב-2002 כשהמזכ"ל שלו, מיכאל זן-רופינן, האשים את הארגון בכך שיש בו תרבות של שחיתות ואת בלאטר בכך שאינו מנהל את הארגון בצורה הטובה ביותר. מאז כל בחירות יש את אותו הסיפור - פיפ"א מואשמת בכך שהיא מושחתת ובלאטר מבטיח לנקות את הארגון. ואז השנים עוברות ופיפ"א לא מתנקה. ובלאטר נבחר שוב. "אנחנו נשנה את הדברים בעתיד", אמר בלאטר בנאום הבחירות האחרון שלו (אחד משלושה). "נתחיל ממחר". מעט מאמינים לו. הוא הבטיח את אותם הדברים ב-1998, 2002, 2005, 2011 וכמובן גם עכשיו.

אבל החקירות נמשכות. ה-FBI, רשויות החוק השווייצריות ועכשיו גם בבריטניה מתחילים לחקור. כך גם בברזיל וארגנטינה. "המטרה היא בלאטר" הסביר אנדרו ג'נינגס, עיתונאי שחוקר את פיפ"א כבר כמה עשורים.

מי צריך את גרמניה כשיש את מונטסראט?

 

ההצלחה של בלאטר נעוצה בכסף האדיר שהמונדיאל מייצרת ובקשר שלו עם התאחדויות הכדורגל הקטנות. בזמנו של בלאטר בשלטון, הארנק של פיפ"א התנפח. המונדיאל, שאחראי לכ-90% מהכנסות הארגון, הפך מאירוע שמכניס כ-1 מיליארד דולר לאירוע שמכניס כ-6 מיליארד דולר. "זה אווזה שמטילה ביצי זהב" אמר בלאטר בעצמו בנאום הבחירות שלו. בגלל ביצי הזהב הללו, בלאטר אינו זקוק לתמיכת המדינות הגדולות כדי לשמור על שלטונו. כל אחת מ-209 ההתאחדויות החברות בארגון, ממונטסראט ועד לאלופת העולם גרמניה, זוכה לקול אחד. החשבון שבלאטר עושה בכל בחירות הוא פשוט: כן, העולם המערבי נגדי אבל מספיק להעביר כסף למדינות הקטנות והן תמיד יבחרו בי - וזה מה שצריך, הרי יש יותר מדינות קטנות מאשר מדינות כדורגל אמיתיות. בלאטר גם ניזון משנאת המערב בעולם השלישי. בקונגרס רמז שלא היו נחשפות פרשויות שחיתות אם "מדינות אחרות היו זוכות באירוח אליפויות העולם ב-2018 ו-2022". הרטוריקה הזו מאוד פופולארית באסיה ואפריקה.

חקירת פיפ"א בציריך, צילום: רויטרס חקירת פיפ"א בציריך | צילום: רויטרס חקירת פיפ"א בציריך, צילום: רויטרס

כרגע נראה שאפילו לא חקירה משטרתית המתפרשת על פני שתי יבשות תסיט את בלאטר ממסלולו. בקרב המשלחות השונות, בלאטר נותר כוח חיובי ללא קשר לדעה של רשויות אכיפת החוק על הארגון. "בארבע השנים הבאות הוא יסיים את כל העבודה שעשה עד כה", טען מנואל בורגה, שכיהן כנשיא פדרציית הכדורגל של פרו בין השנים 2002-2014. "בלאטר עבד בצורה נכונה. כשמישהו מנצל ומישהו אחר מפסיד...אף פעם אי אפשר לרצות את כולם".

בלאטר, שהצטרף לפיפ"א לפני 40 שנה, מכיר את בוחריו העיקריים. הוא אולי זוכה לבוז באצטדיונים והפך למושא לעג בעיתונים, אך נותר כוח מגנטי בתוך פיפ"א. בפגישה שהערכה לאחרונה בפרדייז איילנד בבהאמה, בלאטר ישב על במה מוגבהת בעוד חברי הפדרציות של צפון ומרכז אמריקה העטירו עליו שבחים, כשמתחריו הזוכים לתמיכה אירופית הביטו הצידה. הסיטואציה הגיעה לשיאה כשנשיא התאחדות הכדורגל של הרפובליקה הדומיניקנית, אוסיריס גוזמן, השווה אותו לדמויות גדולות מההיסטוריה: וינסטון צ'רצ'יל, נלסון מנדלה וישו בכבודו ובעצמו. "מדוע הוא שונה מהאנשים האלה?" שאל גוזמן. ובכן, צ'רצ'יל הציל את העולם במלחמת העולם השנייה והפסיד את הבחירות בבריטניה. לבלאטר זה לא היה קורה.

במהלך אותו ביקור בפגישה של פדרציית הכדורגל של הקאריביים, צפון ומרכז אמריקה, בלאטר ציין כי מאז 1999 פיפפ"א העבירה ל-35 המדינות החברות מהאזור מעל 330 מיליון דולר. "התחזית לארבע השנים הבאות נעה בין 150-180 מיליון דולר", הוסיף גוזמן. "הנשיא הנוכחי היה חבר טוב ליבשת, והוא האדם הנכון להוביל את הפדרציה קדימה", הגיב דובר ההתאחדות של דרום אפריקה, דומיניק צ'ימהאבי. דרום אפריקה אירחה את המונדיאל ב-2010, שנערך בפעם הראשונה באפריקה.

אופ"א תעזוב?

אתמול מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, הזהיר שאם בלאטר ינצח היום, "אופ"א תפגש בברלין ותדון על יחסיה העתידיים עם פיפ"א. ביקשתי מבלאטר לעזוב, התדמית של פיפ"א נוראית". אבל שלא תטעו, אף אחד לא חושב שאופ"א תפרוש מפיפ"א. המונדיאל הוא חלת דבש מתוקה מדי מכדי לעזוב. השריר שפלאטיני ניפח גם לא בדיוק להראות שהוא מוסרי יותר מבלאטר. מישל פלאטיני הצביע בעד קטאר למונדיאל 2022. צרפת קיבלה בעקבות ההצבעה שלו השקעה קטארית מאסיבית - בשוק תקשורת הספורט שלה ובכדורגל - דרך פריז סן ז'רמן. כמו כן, בנו של פלאטיני קיבל עבודה ב-QSI, קרן ההשקעות של קטאר. אז פלאטיני טוב יותר מבלאטר? לא בטוח. ומה זה האיום הזה? פלאטיני לא רוצה שיקטינו את מספר המשתתפות של אופ"א במונדיאל. אז הוא הזהיר שאופ"א, עם הנבחרות הגדולות והעשירות בעולם, ליגת האלופות וכל הג'אז הזה, תעזוב את פיפ"א.

אופ"א תקבל תמיכה של מספר גורמים כדי לעזוב את פיפ"א - ההתאחדויות הגדולות, שמאמינות ביכולות שלהן למשוך מספיק צופים כדי להרוס את המונדיאל בלעדיהן וגם מהתאחדות המועדונים האירופאים (ECA). עם זאת, בלאטר ככל הנראה יגיע לפשרה בסופו של דבר והמונדיאל יגדל בכמה קבוצות (זאת למרות שאמר כי "לא נגע במונדיאל"). כאמור, שאר העולם הכדורגל שמח ברובו להיות מונהג על ידי בלאטר, שבמהלך כהונתו עבר הארגון משערוריה אחד לשנייה. בעולם של פיפ"א, שבו כל מדינה מקבלת זכות הצבעה אחת, נראה שזה הספיק כדי להישאר בשלטון. כמו תמיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות