אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד אתר סילק רוד נידון למאסר עולם

מייסד אתר סילק רוד נידון למאסר עולם

בית משפט פדרלי בארה"ב גזר על רוס אולבריכט בן ה-31, מייסד ומפעיל אתר הסחר בסמים גם קנס של 184 מיליון דולר

30.05.2015, 11:02 | עומר כביר

הדרך לכלא: בית משפט פדרלי גזר אתמול מאסר עולם על רוס אולבריכט, מייסד ומפעיל אתר הסחר בסמים סילק רוד (Silk Road). בנוסף הוא נקנס ב-184 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בפברואר השנה הורשע אולבריכט בהפעלת האתר המחתרתי, שבתקופת פעילות שימש כפלטפורמה למכירת סמים בשווי 200 מיליון דולר. אולבריכט, שפעל תחת הכינוי Dread Pirate Roberts, לא מכר את הסמים ישירות, והאתר שהפעיל שימש רק כגורם מתווך בין סוחרים לקונים כאשר אולבריכט גוזר עמלה (לפי ה-FBI בסך כולל של 13 מיליון דולר) על כל עסקה שבוצעה באתר - בדומה למודל הפעילות של איביי. התביעה טענה במשפט שלפחות שישה בני אדם מתו בעקבות שימוש בסמים שרכשו דרך האתר.

על הסחר בסמים נידון לשני עונשים חופפים של מאסר עולם. בנוסף הוא נידון לחמש שנות מאסר על עבירות סיוע והפצת כלים לפריצה למחשבים, 15 שנות מאסר על עבירות של סחר במסמכים מזויפים ו-20 שנות מאסר על עבירות הלבנת כספים. במערכת המשפט הפדרלית לא קוצבים או מקצרים מאסרי עולם, כך שפרט להצלחה חסרת תקדים בערעור, נראה שלאולבריכט אין תקווה להפוך יום אחד לאדם חופשי.

אתר סילק רואד (ארכיון) אתר סילק רואד (ארכיון) אתר סילק רואד (ארכיון)

לפני מתן גזר הדין העידו הוריהם של שני צעירים שמתו אחרי שנטלו סמים בסילק רוד. אחד מהם סיפר שבנו מעולם לא היה קונה סמים מסוחר ברחוב. “אני מאמין שבני היה כאן היום לולא סילק רוד... רוס אולבריכט ראוי לעונש החמור ביותר שאפשרי בחוק", הוא אמר לפי דיווח של אתר ארסטכניקה.

 רוס אולבריכט רוס אולבריכט  רוס אולבריכט

אולבריכט עצמו ביקש מבית המשפט לחוס עליו. “השתניתי", הוא אמר לשופטת קתרין פורסטר. “אני לא האדם שהייתי כשיצרתי את סילק רוד, לא האדם שהייתי כשנעצרתי. מזה זמן רב אני מתמודד עם האפשרות שלעולם לא אהיה חופשי. שאלתי את עצמי, איפה טעיתי? הלוואי שיכולתי לחזור לעבר לשכנע את עצמי לבחור בדרך אחרת. אני לא יכול לעשות את זה, אבל אני יכול ללמוד מעברי”.

השופטת: "אתה צריך להיות כל חייך בכלא"

פורסטר לא התרשמה מהדברים. "אתה צריך להיות כל חייך בכלא", היא אמרה במעמד גזר הדין. “עשית מעשים חסרי תקדים. אתה צריך לשלם את ההשלכות עליהם". השופטת גם דחתה טיעון של אולבריכט שלפיו בהפעלת האתר היה כדי לצמצם את הנזק שנגרם מסמים: “שום סוחר סמים מהארלם או מהברונקס לא היה מעלה את הטיעון הזה. זה טיעון של מי שנולד עם זכויות יתר. מרבית אלימות הסמים לא מתרחשת ברכישות ברחוב אלא ברמות הגבוהות יותר כתוצאה מהגידול בביקוש. כשסילק רוד מגדיל את השוק, הוא מגדיל את הביקוש. סילק רוד הביא סמים לקהילות שלא סבלו מגישה אליהם, ובכמויות עצומות. סילק רוד גרם נזק עצום למרקם החברתי. המקרה שלך חסר תקדים. אתה הראשון. אלו ששוקלים להיכנס לנעלייך צריכים להבין שיהיו השלכות חמורות מאוד”.

אולבריכט הקים את סילק רוד בינואר 2011 והפעיל את האתר עד שנעצר באוקטובר 2013 בעקבות מבצע מורכב של ה-FBI. לדברי הרשויות, לאורך פעילותו בוצעו באתר 50 אלף עסקאות למכירות הירואין, 80 אלף עסקאות קוקאין ו-30 אלף עסקאות למכירת מתאמפטמינים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות